Trendy 2020: modne wnętrzarskie inspiracje dla domu

2020-01-07 18:24

Wkroczyliśmy w lata 20.! A czym nas zaskoczy 2020 rok? Przede wszystkim sporo trendów wynika z kontynuacji popularnych już rozwiązań. Są jednak także nowinki, na które warto zwrócić uwagę, tak by urządzić ciekawe wnętrza w domu czy mieszkaniu. Wybraliśmy najgorętsze trendy dekoratorskie na 2020 rok – zapraszamy do lektury.

Trendy 2020: biophilic design i zwrot ku naturze

Mamy coraz większą świadomość ekologii oraz silnych związków człowieka z naturą. Nie dziwi więc swoisty powrót do korzeni, którego wyrazem są naturalne materiały i akcenty, tradycyjne rzemiosło we wnętrzach, a przede wszystkim żywe rośliny (sztuczne kwiaty, nawet te najefektowniejsze, tracą na popularności). Możemy więc się spodziewać rosnącej popularności ogrodów i ścian wertykalnych w mieszkaniach, paneli roślinnych (mech na ścianie!) czy domowych upraw ziół, warzyw, owoców. Co więcej, do tych ostatnich nie trzeba koniecznie mieć balkonu albo tarasu. Na rynku są nawet specjalne urządzenia, które dbają o odpowiednie nawodnienie oraz oświetlenie roślin.

Trendy 2020: geometria

Motywy geometryczne kojarzą się głównie z nowoczesnością i modernizmem. We wnętrzach świetnie komponują się zarówno ze współczesnymi, jak i bardziej klasycznymi rozwiązaniami. Geometrycznego dekoru będzie sporo w 2020 roku. W jakiej postaci? W detalach (dywany, stoliki, uchwyty do szafek) albo wielkoformatowo (płytki podłogowe i ścienne, tapety, tapiserie – np. dywany na ścianie i kilimy). Motywy geometryczne fantastycznie ożywiają również stonowane kolorystycznie wnętrza. Stanowią dobrą przeciwwagę dla naturalnych akcentów.

Trendy 2020: neutralne kolory i barwy ziemi

Wszechobecność bieli i szarości? To popularne przez lata rozwiązanie ma coraz więcej konkurentów. Ewidentnie znudziliśmy się wnętrzami chłodnymi, minimalistycznymi, nieco też monotonnymi. Zamiast bieli będziemy sięgać po delikatne kremy, beże, pastele. Do łask wracają również ciepłe, przytulne barwy ziemi: cała paleta brązów, złamanych zieleni, ochra, terakotowy pomarańcz. Ale na pewno nie będzie monotonnie, bo takie kolory chętnie będziemy łączyć z wyrazistymi i mocnymi: granatem (zwłaszcza w wersji Classic Blue – kolor roku według Pantone), butelkową oraz szmaragdową zielenią, różem, brzoskwinią, koralem, barwą wina (burgund i marsala!).

Trendy 2020: fokus na przytulność

Odchodzimy od minimalistycznego i industrialnego chłodu. Dlatego we wnętrzach znajdzie się więcej miękkich tkanin, zaokrąglonych krawędzi, wspomnianych już naturalnych akcentów. Nie znaczy to jednak, że industrial przejdzie kryzys – raczej będziemy wybierać zeń różne elementy i kreatywnie łączyć je z klasyką czy skandynawskim klimatem w duchu duńskiego hygge.

..  Lagom, czyli szwedzka alternatywa dla hygge >>>

Trendy 2020: klasyka i „grandmillenial style”

Znużenie nowoczesnością? Wygląda na to, że… coś w tym jest. Na Zachodzie karierę robi termin „grandmillenial style”, oznaczający takie podejście do wnętrz, w którym sięga się po rozwiązania znane z domów babć i dziadków. Ten nowy tradycjonalizm jest oczywiście twórczo przepuszczany przez współczesną wrażliwość estetyczną. W 2020 roku możemy liczyć również na nowe zainteresowanie stylem klasycznym. W końcu to doskonale znana konwencja dekoratorska, w której bez problemu można się odnaleźć, a przede wszystkim dzięki niej skutecznie zadbać o przytulność.

Klasycyzm we wnętrzach

Klasyka i klasycyzm to oczywiście nie to samo. Ten drugi termin odnosi się przede wszystkim do antycznych inspiracji w sztuce czy architekturze. Wyjątkowo dobrze czuje się chociażby w wysokich mieszkaniach w kamienicach (proste sztukaterie i elementy architektoniczne, takie jak np. gzymsy). Projektanci wnętrz i przedmiotów lubią zresztą podchodzić do klasycyzmu przewrotnie. Znajdziemy chociażby kwietniki w formie antycznych rzeźb (w „głowach” rosną kwiaty) czy nawet… stojaki na noże.

Trendy 2020
Autor: materiały prasowe Lene Bjerre Stojak na sztućce w formie klasycystycznej rzeźby

Klasyczne dekoracje ścienne

W 2020 roku sporą karierę zrobią tapiserie, czyli tkaniny ścienne. Najczęściej będą to dywany oraz kilimy, ale też inne tradycyjne rozwiązania – jak ozdoby nawiązujące do arrasów i gobelinów. Również w grafice i plakatach możemy się spodziewać większej popularności klasycznych motywów (pejzaże, motywy marynistyczne, rustykalne). Dobry przykład? Ozdoby spod znaku toile de Jouy.

Inne rozwiązanie, które zyska jeszcze większą popularność, to tapety w kwiaty. A że minimalizm zostanie zastąpiony przez maksymalizm, będą to często przeskalowane wzory roślinne, które efektownie udekorują wnętrza.

Trendy 2020: wielka popularność plecionek

Rattan i wiklina – te dwa surowce znów śmiało wkroczą na salony. Plecionki są zresztą już bardzo modne od kilku sezonów. Wiąże się to z trendem opartym na naturalnych materiałach, a także tradycyjnym rzemiośle. Plecionki spotkamy także na meblach do przechowywania (fronty szafek, bufetów, komód), zwłaszcza w postaci tzw. plecionki wiedeńskiej.

Trendy 2020: wyraziste kontrasty

Tradycyjne motywy zdobnicze w sąsiedztwie nowoczesnej geometrii – to przykład trendu, w którym stawia się na wyraziste kontrasty. Inna jego postać to kontrastowe zestawienia barwne – np. pastele obok barw mocnych, nasyconych. Mowa też o ponadczasowych kontraście kolorystycznym, czyli duecie black & white (bieli i czerni).

Lastryko i wzór marmuru

Swoista kontynuacja, bo obydwa charakterystyczne wzory cieszą się dużą popularnością od kilku sezonów. Wzór marmuru najchętniej będzie wprowadzany poprzez płytki ścienne i podłogowe, okładziny kuchenne nad blatem, a także same blaty (np. spieki kwarcowe). Lastryko zaś będzie modne zarówno w detalach, jak i na większych powierzchniach (m.in. posadzki).

..  Lastryko: modny materiał we wnętrzach >>>

Łazienka z fantazją

Długo królowały jasne, minimalistyczne, wręcz sterylne łazienki. Ma to oczywiście swoje uzasadnienie – najczęściej to niewielkie pomieszczenia, które właśnie w ten sposób łatwo powiększyć optycznie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by chociaż w części wystroju postawić na mocny wzór czy wyrazisty dekor. Stąd też w trendach na 2020 rok spotkamy ciekawe płytki łazienkowe oraz tapety – pojawiające się zwłaszcza w strefie umywalki albo prysznica.

Łóżka z baldachimem

Baldachim przychodzi na myśl wtedy, gdy wyobrażamy sobie klasyczną sypialnię, zwłaszcza w wersji pałacowej. A że klasyka będzie mocno obecna w trendach, także łóżka z baldachimem zyskają swoje miejsce. W ofercie wielu sklepów już znajdziemy łóżka kubiki, czyli ze stelażami w sam raz na baldachim albo inne dekoracje.

..  Łóżko z baldachimem romantyczne lub nowoczesne – pomysły >>>

Meble z zaokrąglonymi krawędziami

To powrót do zachodnich wzorów głównie z lat 70. i 80., ale też przykład nowoczesnej awangardy. Karierę robią zwłaszcza sofy na planie półkola lub półelipsy. Zaokrąglone mogą też być jednak stoliki – w tym dobrze znany model stolika nerki, klasyka stylu retro.

Łączenie różnych metali

Projektanci wnętrz i przedmiotów na dobre weszli w komitywę z różnorodnymi metalami. Styl industrialny znacznie w tym pomógł – to z niego chociażby wywodzą się czarne czy miedziane elementy metalowe we wnętrzach. W 2020 roku wśród metali zapanuje trend mix & match, a więc łączenia ich różnych wcieleń: mosiądzu, miedzi, złota z malowanymi na czarno czy „naturalnie” srebrzystymi.

Kuchnie niekoniecznie białe

Polacy kochają białe kuchnie, jednak w miarę upływu czasu coraz chętniej sięgają po inne barwy frontów meblowych. I tu 2020 rok przyniesie moc inspiracji. Triumf będą święcić kolory mocne, wyraziste, zdecydowanie wybijające się w aranżacji, ale też delikatne pastele – zwłaszcza rozbielony błękit i pudrowy róż.