Styl angielski

2009-05-27 2:00 Bożena Kowal
Styl angielski
Autor: Materiały prasowe firmy

Jeśli lubisz klasyczną elegancję, na pewno spodobają ci się wnętrza, nawiązujące do angielskiej tradycji. Nasza dekoratorka, podpowiada, jak wprowadzić do mieszkania ten dekoracyjny styl.

Mówiąc o urządzaniu naszych mieszkań na sposób angielski, nie mamy na myśli konkretnej epoki. W stylu angielskim naważniejszy  jest wystrój - ciepły i elegancki. Miłą atmosferę stworzą głębokie kanapy, wyściełane poduszkami. Romantyczny nastrój wniosą też rodzinne fotografie w pięknych ramkach oraz bibeloty ustawione na komodach i stolikach.Charakter wnętrza podkreśli wystawa porcelany w serwantce, w kredensie  albo na półce. Bowiem od czasu, gdy Josiah Wedgwood wynalazł delikatny fajans,  eksponowanie naczyń stało się dla Anglików ulubionym sposobem dekorowania wnętrz. Kilka stylowych mebli drewnianych (niekoniecznie antyków) wprowadzi do mieszkania rys klasycznej elegancji. Najlepiej sprawdzą się w tej roli małe stoliki i pufy. Przydadzą się też konsola z lustrem,  komoda i kilka lamp otulonych abażurami z tkaniny.

Kominek

Bez niego "living room" się nie liczy. Przed nim ustawiamy sofę, fotele, pufy i stoliki. Razem stworzą ulubione miejsce spotkań domowników. Jeśli nie możemy mieć prawdziwego kominka, wystarczy sam portal, w którym zamiast paleniska ustawimy kompozycje ze świec lub duży wazon z kwiatami. Taki kominek bez paleniska, służący tylko do dekoracji, stosowany jest często także w Anglii.

Kwiatki, kratki i pastele

Dla angielskiego domu charakterystyczne są motywy kwiatowe, więc kanapy i fotele obijamy kwiecistą tkaniną, wybieramy tapety, na których wiją się girlandy róż, a w misach i wazonach układamy żywe lub suszony bukiety. Hortensje i róże nadają się idealnie. Nie obawiajmy się zestawiać wzorów kwiatowych z paskami i kratkami. Unikajmy natomiast ostrych kolorów i mocnych kontrastów. Niech cieszą oko pastelowe róże i błękity, zielenie i ciepłe odcienie żółtego.