Okiem outsidera - wywiad z Tomem Dixonem

2019-01-29 15:33
Tom Dixon
Autor: materiały prasowe Tom Dixon Tom Dixon spawa krzesło PYLON, 1991 r.

Z Tomem Dixonem, samoukiem i wiecznym poszukiwaczem, jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektantów naszych czasów, spotkaliśmy się na targach Warsaw Home, gdzie zaprezentował najnowszą kolekcję oraz wygłosił wykład o tym, jak na przestrzeni lat zmieniały się jego sposób pracy i inspiracje. Nam opowiedział o brytyjskim pierwiastku w designie i w czym tkwi sekret projektu, który podbije świat.

Agata Fijołek: Jesteś uznawany za bardzo brytyjskiego projektanta. Czy w dzisiejszych czasach design ma narodowość? Na czym polega brytyjskość we wzornictwie?

Tom Dixon: Wielkie marki działają globalnie, na całym świecie czytamy te same magazyny, odwiedzamy te same targi, a mimo to widzimy różnicę pomiędzy włoskim, skandynawskim czy francuskim designem. Dla mnie też korzenie są ważne. Brytyjski przemysł meblarski jest bardzo konserwatywny, właściwie od czasów Arts & Crafts niewiele się wydarzyło. Tworząc własną markę, chciałem go odrodzić. I chociaż nieustannie eksperymentuję z nowymi materiałami i technologiami, w moich projektach widać brytyjską wrażliwość.

Tom Dixon - projekty
Autor: materiały prasowe Tom Dixon FAN, stolik, 2010 r., BELL, lampa stołowa, TANK, szklanka, 2014 r.

Cały wywiad z Tomem Dixonem przeczytasz w lutowym numerze Dobrego Wnętrza!

Kup miesięcznik DOBRE WNĘTRZE w naszym sklepie>>>