Niezwykła aranżacja wnętrza domu z XVI w. Dom holenderski

2014-06-07 10:09 Monika Czerwińska-Konarska

Wnętrza domu łączą teraźniejszość z przesłością. Ten szykowny i elegancki dom holenderski z XVI w. w stylu flamandzkim położony jest dosłownie o rzut kamieniem od miasta Utrecht w Holandii. Właścicielowi zależało na możliwości połączenia wnętrza domu z biurem. I znowu okazuje się, że historyczne budynki w stylu flamandzkim doskonale się do tego nadają.

Aranżacja wnętrza domu - czyli jak historia spotyka „dzisiaj”. Czyli coś, co tak bardzo lubią Holendrzy i w czym doskonale się odnajdują. Nowoczesny styl flamandzki doskonale odnajduje się w starych domach. Dobrze, że Holendrzy jako naród niezwykle oszczędny i szanujący tradycję, decydują się ratować domy nawet z XVI wieku, co tak naprawdę nie jest tanie. Połączenie dnia dzisiejszego i historii w aranżacji domu holenderskiego to kwintesencja nowoczesnego stylu flamandzkiego. Nawet jeśli dużo trzeba naprawić lub stare i zniszczone zastąpić nowym. Współcześnie wybudowany dom holenderski w takim stylu nie miałby już tego czegoś, tego uroku i dreszczyku przeszłości. Oto ciekawa aranżacja zabytkowych wnętrz starego domu.

Wnętrza domu: styl flamandzki funkcja czy styl?

Funkcjonalność wnętrz domu z XVI wieku położonego nad kanałem została dokładnie przemyślana przez właściciela i architekta zajmującego się odnowieniem i przeprojektowaniem. Dwa dostępne poziomy wnętrza domu zostały idealnie wykorzystane. Na parterze tego holenderskiego domu znajduje się część dzienna i gościnna czyli kuchnia, salon i jadalnia. Na drugim poziomie, który właściwie jest poddaszem, znajduje się zdecydowanie bardziej prywatna przestrzeń domu, czyli sypialnie i biuro. Wnętrza domu w stylu flamandzkim ozdobione są mnóstwem zachowanych oryginalnych elementów. Na obu poziomach w aranżacji wnętrz zobaczymy piękne oryginalne belki stropowe i podtrzymujące sufit. Zostały zachowane całkowicie w swojej oryginalnej formie. W głównej sypialni nogi stolików nocnych nawiązują nawet swoim kształtem do kształtu belek. Na parterze domu natomiast całe wyposażenie i zabudowa kuchenna są proste, geometryczne w formie, by niczym nowoczesnym nie odwracać uwagi od pięknego i oryginalnego drewnianego sufitu. Kto by pomyślał, że stolik zrobiony z palety będzie pasował do wnętrza domu z XVI wieku? A jednak dzięki konsekwentnie powtarzanym, geometrycznym kształtom wszystko tutaj pasuje do siebie.

Styl flamandzki i neutralna kolorystyka

Szara betonowa posadzka wnętrza domu, dzięki temu, że jest zupełnie gładka staje się neutralnym tłem dla całego wyposażenia. Niuanse beży, szarości i brązów przełamują monotonność bieli w aranżacji. I to właściwie tyle na temat palety neutralnych kolorów i spokoju osiągniętego dzięki temu. Ale każdy kto choć raz próbował zaaranżować wnętrze domu w takiej palecie kolorystycznej wie, że nie jest to proste zadanie i wymaga ogromnie dużo wyczucia. Coś w tym musi być, ponieważ odwiedzający dom w stylu flamandzkim mówią, że jest on zachwycającą dla nich inspiracją.