Niedaleko od art déco - sztuka użytkowa lat 20-tych

2008-03-06 1:00
Niedaleko od art déco - sztuka użytkowa lat 20-tych
Autor: Andrzej Pisarski

Art déco - sztuka "zwariowanych lat dwudziestych" jeszcze kilkanaście lat temu zapomniana i odrzucana przez kolekcjonerów, dziś przeżywa swój renesans. Poznaj charakterystyczną formę karafek i wazonów, wyjątkową ceramikę zdobioną złotem oraz charakterystyczne dla tego stylu wzory nawiązujące do starożytnych motywów egipskich...

Przedmioty codziennego użytku pochodzące z lat 20-tych ubiegłego wieku uważane, nawet przez historyków sztuki, za mało wartościowe artystycznie, można było kupić na giełdach za niewielkie pieniądze. Dziś osiągają na aukcjach wysokie ceny. Zwłaszcza kruche i nietrwałe szkło i porcelana stają się tym droższe i wyżej cenione, im więcej lat udało im się przetrwać w niezmienionym stanie.

W historii sztuki materialnej art déco był ostatnim stylem łączącym szlachetne materiały z wyjątkową dbałością wykonania. I chociaż w latach trzydziestych francuscy artyści, licząc na współpracę z przemysłem, próbowali tworzyć meble i przedmioty dostępne dla szerszego kręgu odbiorców, styl art déco nie zyskał większej popularności, stając się luksusową propozycją przeznaczoną dla elit.

Karafki i wazony mają proste kształty i geometryczny szlif, wbrew pozorom bardzo trudny do wykonania. Ceramika zdobiona złotem, ma charakterystyczne dla tego stylu wzory nawiązujące do starożytnych motywów egipskich lub surrealistycznych form Salvadora Dali.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Przed Wami lipcowe wydanie M jak Mieszkanie . Zapraszamy gorąco do lektury, jednocześnie zdradzając 19 sposobów na uporanie się z upałem w domu.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - lipiec 2022