Maria Jeglińska: projektantka form przemysłowych

2017-01-31 19:30
Maria Jeglińska
Autor: archiwum prywatne/Iwona Kuraszko

Należy do grona najbardziej obiecujących, polskich projektantek. Projektuje dla firm polskich oraz zagranicznych firm. Cechą charakterystyczna produktów? Prostota, funkcjonalność i wyczucie na detal. 

Przedmioty wychodzące spod ręki Marii Jeglińskiej urzekają prostotą, inteligentną zabawą z materiałem, użytecznością, która nie ogranicza się tylko do jednej funkcji. 

Kim jest Maria Jeglińska?

Projektantka urodziła się we Francji w 1983 roku. Niedługo po zakończeniu prestiżowej uczelni ECAL w Lozannie, magazyn Wallpaper nazwał Marię Jeglińską "najciekawszą współczesną projektantką". Od 2010 r. pełni funkcję asystentki ds. badań w W.I.R.E., niezależnym think tanku z siedzibą w Zurychu. W 2012 roku wróciła do Polski i założyła Biuro Projektowania i Badań (Office for Design & Research). Maria Jeglińska ma w swoim portfoli wiele projektów dla zagranicznych marek (m.in. Ligne Roset, Cinna). Jej twórczość obejmuje różnorodne gatunki wzornictwa: od drobnych przedmiotów codziennego użytku, przez meble po aranżacje wnętrz.

Porcelana Nathalie & George, Kristoff
Autor: serwis prasowy Kristoff
Porcelana Nathalie & George, Kristoff
Autor: serwis prasowy Kristoff

Projekty dla poslkich firm

W Polsce jest znana z współpracy z fabryką porcelany Kristoff, dzięki czemu jej rzeczy stały się bardziej dostępne nad Wisłą. Kolekcja „Nathalie&George” inspirowana jest parą postmodernistycznych projektantów, Nathalie du Pasquier i Georgem Sowdenem, którzy tworzyli we Włoszech w latach 80. Wzór na porcelanie jest graficzną zabawą pogodzenia kropek i kresek. W 2016 roku do warszawskiego butikowego hotelu Autor Rooms zaprojektowała kolekcję ośmiu obiektów: trzy stojące lustra „Twarze Autora”, dzbanek i szklanka, taca, uchwyt, półka i lustro wiszące.

Wystawy

Brała udzial w licznych wystawach w Polsce i zagranicą: miedzy innym w Centre Pompidou Metz, Villa Noailles, Barbican Art Gallery i Triennale di Milano. W 2012 roku była kuratorką wystawy “Punkty Widzenia / Punkty Siedzenia” na Łódz Design Festival oraz była współkuratorką wystawy: „Wonder Cabinets of Europe“ pokazanej na London Design Festival w 2012 r. i podczas ICFF w Nowym Jorku w 2013 roku.

Stoły Circles, Ligne Roset
Autor: serwis prasowy Ligne Roset
Lampa Eclipse Maria Jeglińska
Autor: Małgorzata Turczyńska