Krzesło Lotos - perełka z archiwum polskiego wzornictwa

2017-01-31 17:45
Lotos
Autor: www.politura-berlin.de

Krzesło Lotos projektu Romualda Ferensa - zachwyciło na międzynarodowych targach, ale nigdy nie trafiło do produkcji. Poznaj historię polskiego mebla, który  po niemal 40 latach może pojawić się w naszych domach.

Krzesło Lotos zostało zaprojektowane w 1980 roku przez Romualda Ferensa. Projektant zgłosił swój oryginalny i odważny projekt do konkursu na najlepszy mebel w ramach Targów w Bazylei (1980). I zdobył pierwszą nagrodę!

Krzesło Lotos - rozkładane jak kwiat

Co zachwyciło jury? Minimodel składanego krzesła wykonany z 47 ruchomych elementów. Prosty, funkcjonalny, nowoczesny. Zainspirowany kwiatem, który rozwija swoje płatki. Wysłane do konkursu krzesło było ręcznie wykonanym prototypem w sali 1:5, ponieważ Romuald Ferens nie był w stanie wyprodukować krzesła w naturalnym rozmiarze. Komisję jednak zachwyciły kształt i innowacyjny mechanizm składania. Pomimo pozytywnego odbioru krzesło nigdy nie było produkowane seryjnie. W Polsce ogłoszono stan wojenny, zapanował kryzys, więc projekt przepadł na lata. Dzisiaj dzięki firmie Politura ma szansę na drugie życie i zasłużone wdrożenie do produkcji. 

Kim był Romuald Ferens?

Projektant urodził się w 1934 roku, we Lwowie. W 1953 roku rozpoczął studia na Wydziale Technologii Drewna w Poznaniu. W ówczesnych realiach była to jedyna szansa na rozwijanie pasji projektowych: przeszłość ojca, członka AK, udaremniła plany studiowania architektury. Od 1957 roku pracował w Lubawskiej Fabryce Mebli, następnie w Biurze Konstrukcyjno-Technologicznym Przemysłu Terenowego w Poznaniu, a po jego likwidacji w Związku Spółdzielni Meblarskich. W 1984 roku, po latach starań, Ministerstwo Kultury i Sztuki przyznało projektantowi uprawnienia do wykonywania zawodu artysty-plastyka, w dziedzinie architektury wnętrz.

Krzesło Lotos dzisiaj

Lotos jest wykonany w 100% z certyfikowanego drewna bukowego i uszlachetniony olejem lub lakierowany. Krzesło może być przeznaczone do użytku wewnętrznego lub na zewnątrz a mechanizm składania ułatwia przechowywanie. Cena od 990-1100 zł (w zależności od wybranego wybarwienia). Krzesło Lotos jest kolejnym projektem przywróconym do życia przez firmę Politura. Jej twórcy specjalizują się w meblach zaprojektowanych w Polsce w latach 50., 60. i 70. ubiegłego wieku. Bardzo często są to nieznane pomysły polskich, powojennych projektantów, które wracają albo po raz pierwszy są wprowadzane do seryjnej produkcji. Więcej informacji: www.politura-berlin.de

 

 

Lotos
Autor: serwis prasowy
Lotos
Autor: serwis prasowy
Lotos
Autor: serwis prasowy
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021