Ilse Crawford: brytyjska projektantka wnętrz i przedmiotów

2017-02-21 16:12 Redakcja
Ilse Crawford
Autor: materiały prasowe IKEA Ilse Crawford i kolekcja Sinnerlig, zaprojektowana dla IKEA

Designer Roku 2016 na paryskich targach Maison & Objet, bohaterka serialu „Abstrakt: sztuka designu”, brytyjska gwiazda wzornictwa – mowa oczywiście o Ilse Crawford. Choć ukończyła historię, dopiero w świecie aranżacji wnętrz pokazała swoje możliwości.

Brytyjska projektantka Ilse Crawford znana jest z realizacji wnętrz, ale też produktów. Współpracowała np. z marką IKEA. Dzięki serialowi Netflixa o wzornictwie daje się poznać szerszej publiczności.

Kim jest Ilse Crawford?

Brytyjka Ilse Crawford (rocznik 1962) ukończyła historię na Bedford College (London University). Po studiach pracowała m.in. w firmie architektonicznej, a później została redaktor inicjującą w brytyjskiej edycji „Elle Decoration”. Zaliczyła też krótki epizod w magazynie „Bare”. W 1998 roku rozpoczęła pracę u Donny Karan i coraz szerzej zajmowała się projektowaniem wnętrz. W 2001 roku otworzyło studio architektoniczne w Londynie – Studioilse.

Nie przegap: "Abstrakt: sztuka designu", czyli serial dla fanów wzornictwa >>>

Ilse Crawford udziela się również jako pracownik naukowy. Założyła Man and Wellbeing Department (dosł. wydział człowieka i dobrobytu) na cenionej Design Academy Eindhoven (Holandia). Dzieli się ze studentami swoją filozofią projektowania, opierającą się na tworzeniu takiego środowiska dla człowieka, w którym zwyczajnie poczuje się dobrze.

Ilse Crawford
Autor: Courtesy of Netflix / Netflix Media Center Ilse Crawford na planie serialu "Abstrakt: sztuka designu"

Projekty Ilse Crawford

Zabierając się do projektowania, Ilse Crawford zawsze myśli o komforcie. Jeśli projektuje wnętrze restauracji czy hotelu, stara się, by klienci czuli się w nim jak w domu. Z kolei domy prywatne mają być wygodne do mieszkania i w pełni dopasowane do potrzeb domowników. To tylko pozornie oczywiste założenia, ponieważ wielu projektantów koncentruje się na efekcie we wnętrzu, zapominając o najważniejszej zasadzie – dobrym życiu w domu.

Zainteresuje Cię też:

Patricia Urquiola - gwiazda współczesnego designu >>>

Marcel Wanders - lider zmiany czy Lady Gaga designu? >>>

Karim Rashid - projektant kreatywny i kontrowersyjny >>>

Ilse Crawford zdobyła największą sławę, współpracując z Soho House Group. To właśnie brytyjska projektantka odpowiada za wystrój hotelu Soho House w Nowym Jorku. Wśród innych jej realizacji warto wymienić wnętrza Electric Cinema w Londynie, hotelu Babington House w Somerset, Grand Hotelu w Sztokholmie czy ekskluzywną poczekalnię dla pasażerów Cathay Pacific na lotnisku w Hongkongu.

Ilse Crawford IKEA
Autor: materiały prasowe IKEA Kolekcja Sinnerlig, zaprojektowana przez Ilse Crawford dla IKEA

Ilse Crawford: produkty dla domu

Ilse Crawford ma na koncie współpracę m.in. z firmą IKEA. W kolekcji SINNERLIG, która miała premierę w 2015 roku, znalazły się meble, lampy i akcesoria dla domu. 30 produktów zaprojektowanych przez Ilse Crawford dzieliło się na 3 grupy: praca, jedzenie oraz wypoczynek.

Duże uznanie zyskały także nowoczesne lampy w084 dla marki Wastberg, a także eleganckie naczynia i pojemniki Georg Jensen. Studioilse odpowiada również za całościowe koncepcje marek. Dziś Ilse Crawford uznawana jest za jedną z najbardziej wpływowych kobiet w Wielkiej Brytanii.