Baccarat: kryształy nie tylko na stół. ENCYKLOPEDIA MAREK

2015-01-07 15:36

Firma Baccarat świętowała niedawno 250. urodziny. Kryształy z tej znakomitej wytwórni europejskie stoły – a także konsole, gerydony i toaletki – zdobią jednak od lat mniej więcej dwustu. Jaką drogę od połowy XVIII wieku do dziś przeszedł Baccarat?

Huta Szkła Świętej Anny – jak nazwano zakład otwarty w 1764 r. w niewielkiej miejscowości Baccarat na północnym wschodzie Francji – powstała z polecenia Louis-Josepha de Montmorency-Lavala, biskupa Metzu i pana okolicznych ziem. Zgodnie z decyzją Ludwika XV huta miała produkować zarówno naczynia dekorowane, naśladujące wyroby importowane dotąd z Czech, jak i szkło okienne. Pierwsze wyroby Baccarat to więc zarówno szklana zastawa stołowa, jak i szyby oraz lustra srebrzone i zwierciadła rtęciowe.

Czytaj też: Styl Ludwika XV. Jak go rozpoznawać? >>>

W ciągu dwudziestu lat fabryka w Baccarat stała się trzecią co do wielkości hutą szkła we Francji, a zarazem w Europie. Znakomitym manufakturom kryształów ołowiowych w Saint-Louis-lès-Bitche i w Saint-Quirin ustępowała wówczas jednak nie tylko wielkością produkcji, ale i jakością wyrobów. I jedna, i druga stopniowo jednak rosła – aż do wybuchu rewolucji francuskiej 1789 roku. Po trwających niemal ćwierćwiecze zmaganiach kolejnych właścicieli z burzami przechodzącymi przez ich kraj i cały kontynent, w roku 1813 wygaszono ostatnie dwa piece zakładu.

Baccarat: od szkła do kryształów

Nowe otwarcie w dziejach wytwórni w Baccarat przyszło w roku 1816 wraz z przemysłowcem i finansistą nazwiskiem Aimé-Gabriel d'Artigues. Ten arystokrata i człowiek interesu w jednej osobie był właścicielem m.in. huty szkła kryształowego w Vonêche na terenie Niderlandów. Wysyłanie jej wyrobów nad Sekwanę wiązałoby się z bardzo wysokimi opłatami celnymi. Wobec tego po zakupie nieczynnej Huty Świętej Anny d'Artigues wystąpił do Ludwika XVIII o zgodę na przywóz do Francji 10 tys. kwintali surowych wyrobów kryształowych z Vonêche do oszlifowania i wycyzelowania, w zamian za co zobowiązywał się uruchomić produkcję szkła w Baccarat na nowo. Uzyskawszy stosowne zezwolenia, wiosną 1816 roku d'Artigues przeniósł swą niderlandzką wytwórnię do Francji, a dawną hutę przemianował na Zakłady Vonêche w Baccarat. Był to początek drogi wytwórni do jej wielkiego, światowego sukcesu.

Od razu po wznowieniu produkcji w Baccarat tamtejsze kryształy olśniewały – zachwycały jakością masy szklanej i urodą zdobień. Co ciekawe, tamtejsze wyroby nie powstawały w technologii kryształów czeskich, lecz w zrekonstruowanej dawnej technologii angielskiej, przed rewolucją rozwijanej w manufakturze Saint-Louis-lès-Bitche.

Kryształy z Baccarat: droga na szczyt

Rok 1823 przyniósł wytwórni kryształów w Baccarat zamówienie od Ludwika XVIII, pierwsze z długiej serii obstalunków składanych przez monarchów i szefów państw z całego globu. W roku 1825 zaś pojawił się serwis Harcourt, jedna z ikon firmy Baccarat – nie tyle zaprojektowana w tym okresie, co raczej w celach reklamowych nazwana wówczas w ten sposób linia kieliszków kryształowych oparta na wzorach przywiezionych dekadę wcześniej z Niderlandów.

Istotna zmiana w ofercie fabryki nastąpiła w 1841 roku, gdy trzydziestoletni inżynier nazwiskiem François-Eugène de Fontenay rozpoczął w Baccarat produkcję kryształów kolorowych. Rynkowym przebojem stały się m.in. szalenie popularne przez kolejnych 80 lat wielobarwne przyciski do papieru.

Rozsyłane na cały świat kryształowe naczynia, wazony, świeczniki i flakony na perfumy sygnowane (wówczas grawerowanym, później wytrawianym lub piaskowanym) logo Baccarat w latach 60. XIX wieku ostatecznie przypieczętowały sławę francuskiej wytwórni jako producenta kryształów najwyższej jakości. Od tego momentu aż do teraz Baccarat jest jednym z imion luksusu.

Baccarat dziś: biżuteria kryształowa i projekty Philippe'a Starcka

Upływ lat, dekad i epok w dziejach wytwórni kryształów Baccarat zaznaczał się i dalej zaznacza zmieniającą się stylistyką wyrobów, zawsze modną, efektowną, ale przede wszystkim elegancką.

Baccarat dumnie przypomina o własnej historii – 200-lecie założenia Huty Świętej Anny uczcił wielką retrospektywą w salach Luwru, 230-lecie z kolei – prezentacją nieprawdopodobnej wielkości kandelabru na 230 świec). Śmiało jednak spogląda i w przyszłość. Na recesję pierwszej połowy lat 90. zareagował m.in. rozwinięciem produkcji flakonów na perfumy, a także pierwszymi modelami biżuterii kryształowej.

W roku 2005 z kolei zaprosił do współpracy słynnego Philippe'a Starcka, który w głośnej kolekcji Darkside najsłynniejsze wzory wyrobów użytkowych i ozdobnych marki Baccarat – od kieliszków i szklanek z linii Harcourt po żyrandol Zenith – zaprezentował w wersjach z kryształu barwionego w masie na czarno.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE