Art déco. Stylowe meble z lat 20. i 30.

2007-05-23 2:00
Art déco. Stylowe meble z lat 20. i 30.
Autor: Marcin Czechowicz

Meble w stylu art déco wykonane ręcznie z rzemieślniczą solidnością, artystyczne, a zarazem użytkowe doskonale przetrwały próbę czasu. Stylowe meble z lat 20. i 30. są do dziś synonimem dobrze urządzonego wnętrza.

Zainteresowanie stylem art déco nasila się od kilkunastu lat, również w Polsce znajduje wielu naśladowców. Przejawia się to, nie tylko powiększającym się gronem kolekcjonerów przedmiotówi mebli z lat dwudziestych i trzydziestych naszego stulecia, ale także stylizacją nowych mebli na art déco. Meble art déco wykonane ręcznie z rzemieślniczą solidnością, artystyczne, a zarazem użytkowe - doskonale przetrwały próbę czasu. Nadal wygrywają ze sprzętami seryjnymi, zupełnie pozbawionymi dekoracji, bądź przeciwnie - mającymi aż za wiele ozdób.

Meble art déco w Polsce

W Polsce początki meblarstwa art déco sięgają czasów przed I wojną światową, kiedy to członkowie Towarzystwa Sztuki Stosowanej, a później członkowie Warsztatów Krakowskich, projektowali sprzęty zrywające z eklektyzmem, pozbawione secesyjnej ozdobności, łączące modernistyczne dążenie do prostoty z dyskretnym oddziaływaniem tradycji.
Meble Karola Tichego, Edwarda Trojanowskiego, a zwłaszcza Józefa Czajkowskiego operowały na ogół zgeometryzowaną linią i bryłą, zaś ich walory dekoracyjne wydobywane były głównie przez wykorzystywanie naturalnego piękna drewna (jesionu, dębu, jaworu). Dyskretnym akcentem zdobniczym były też skromne, geometryczne intarsje lub okleiny, wśród których prym wiodła pstra czeczotka z brzozy lub topoli. Takie zdobienie, a przede wszystkim formy wielu mebli - zwłaszcza komódek, biurek, sekretarzyków - nawiązywały do tradycji mebli kolbuszowskich z XVIII wieku i mebli biedermeierowskich z XIX stulecia, stanowiących najczęstsze wyposażenie polskich dworków.

Zobacz WIDEO:

Jak usunąć starą farbę z drewnianego mebla? WIDEO

Szlifowanie mebli drewnianych WIDEO

Woskowanie mebli drewnianych WIDEO

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Przed Wami lipcowe wydanie M jak Mieszkanie . Zapraszamy gorąco do lektury, jednocześnie zdradzając 19 sposobów na uporanie się z upałem w domu.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - lipiec 2022