10 ikon designu pod choinkę: prezenty gwiazdkowe w dobrym stylu

2015-11-18 18:35 Sonia Łukomska

Ikona designu jako prezent pod choinkę? Jak najbardziej! Jeśli jesteś miłośnikiem designu, a najlepiej – jeśli osoba, którą chcesz obdarować na Boże Narodzenie jest miłośnikiem designu, zastanów się nad podarowaniem jej jednego z kultowych już mebli lub sprzętów. Oto 10 ikon designu, z których każda doskonale sprawdzi się jako prezent świąteczny.

Ikony designu to uznane na całym świecie, kultowe już meble i inne elementy wyposażenia wnętrz. Są ponadczasowe, piękne i funkcjonalne, obdarowanie nimi bliskiej nam osoby jest więc doskonałym pomysłem. Ponadto prezenty świąteczne tego typu to świetna inwestycja na przyszłość!

Prezenty świąteczne: Starck, Eames, Panton, Maurer

Krzesło (lub ich komplet) to pomysł na prezent, który nie może się nie przydać – w końcu tego mebla używa każdy z nas, bez względu na to, w jakim stylu urządzone jest nasze lokum! Ikonami designu, które idealnie sprawdzą się jako prezenty świąteczne są krzesła Louis Ghost (Kartell), zaprojektowane przez Phillipe'a Starcka. Te łatwo rozpoznawalne przezroczyste fotele mają bardzo silny charakter, a mimo to doskonale nadają się zarówno do nowoczesnych wnętrz, jak i klasycznych aranżacji. Alternatywą dla krzeseł Starcka jest stół Illusion (Essey) projektu Johna Brauera, który przypomina formą przezroczysty, unoszący się nad ziemią obrus. Równie uniwersalnymi ikonami designu są krzesła EPC (Eames Plastic Chair – Vitra) w wersji DSW (z drewnianymi nogami), zaprojektowane przez Raya i Charlesa Eamesów. Pozycją obowiązkową dla miłośników mebli o minimalistycznym, a zarazem nietuzinkowym designie są natomiast krzesła Panton Chair (Vitra), czyli najsłynniejsze, powyginane krzesła projektu Vernera Pantona. Jeśli wolisz ograniczyć się do prezentu świątecznego nieco mniejszych gabarytów, postaw na lampę! Propozycją, która szczególnie przypadnie do gustu entuzjastom nowoczesnych kształtów, są zaprojektowane przez Michele De Lucchi i Giancarlo Fassinę, kultowe już lampy Tolomeo (Artemide). Uważa się je za perfekcyjny mariaż inżynierii i designu. Ze względu na ich popularność, designerzy postanowili stworzyć całą ich rodzinę – od lampek biurkowych, przez kinkiety po lampy sufitowe i podłogowe. Nieco młodszą, ale nie mniej znaną ikoną designu są lampy Bourgie (Kartell), czyli barok według Ferruccio Lavianiego. Rewolucyjność Bourgie polega na tym, że mimo swojej barokowej formy, jest ona całkowicie wykonana z przezroczystego lub barwionego w masie poliwęglanu. Równie przewrotna jest zaprojektowana przez Ingo Maurera lampa Lucellino, składająca się jedynie z odsłoniętej żarówki ozdobionej skrzydłami z prawdziwych gęsich piór. Niezwykle funkcjonalnymi prezentami świątecznymi będą również amerykański mikser planetarny KitchenAid z serii Artisan i wieszak Hang it all (Vitra), którego intensywne kolory i interesująca forma z powodzeniem zachęcają dzieci do wieszania ubrań. Nieco mniej przydatnym (bo kto z nas wyciska codziennie hektolitry soku z cytrusów), ale za to absolutnie kultowym elementem wyposażenia kuchni jest wyciskarka do cytryn Juicy Salif (Alessi), zaprojektowana przez Phillipe'a Starcka.