Remont kuchni to dość duża inwestycja, zwłaszcza jeśli chcemy wymienić meble kuchenne. Przed zakupem nowych mebli dokładnie rozplanuj ich ustawienie w swojej kuchni, zmierz pomieszczenie i zastanów się jak mają być ustawione nowe meble, gdzie mają być w kuchni poszczególne strefy: gotowania, przygotowywania posiłków, zmywania, jadalniana. Pamiętaj także podczas remontu o zpalanowaniu oświetlenia w kuchni. W kuchni najlepiej sprawdzą się pojemne szuflady z przegródkami i wysuwane półki, które pomieszczą wszelkie akcesoria kuchenne. Pamiętaj także o specjalnej szafce na odpadki - dobrze zorganizowanej i higienicznej, umożliwiającej łatwą segregację. W aneksie kuchennym połączonym z salonem najlepszym rozwiązaniem będą skrzydłowe drzwi (przesuwne lub składane), za którymi ukryjesz szafki, zlew czy lodówkę.

Wymiana blatu kuchennego

Wybór blatów kuchennych jest bardzo duży. Najpopularniejsze i najtańsze są blaty laminowane, z płyty wiórowej pokrytej warstwami papieru utwardzanego żywicą, które odwzorowują różne faktury, np. piasku czy kamienia.  Możesz wybrać blaty drewniane lub kamienne (najczęściej granitowe). Dostępne na rynku są także blaty ceramiczne, stalowe i blaty z betonu - ciężkie, o nierównej powierzchni, ale efektownie wyglądające. Szukaj blatu dobrej jakości (HPL), odpornego na uderzenia, wybarwienia i środki chemiczne - wtedy dłużej utrzymasz go w nienagannym stanie. Jeśli przy gotowaniu często korzystasz z aplikacji mobilnych, możesz wyciąć w blacie wgłębienie na tablet czy smartfona.

Podłoga i ściany

Przed położeniem posadzki sprawdź czy podłoga jest równa. Jeśli nierówności przekraczają 2 cm, sięgnij po masę samopoziomującą. W kuchni możesz zastosować twarde drewno, najlepiej lakierowane, antypoślizgowe płytki, wodoodporne panele laminowane lub winylowe albo wylewkę żywiczną. Ważne, by materiał był wytrzymały i łatwy do czyszczenia. Jeśli położone płytki okazały się za śliskie i niepraktyczne, ratunkiem jest tzw. technika antypoślizgowa. Specjalny mineralny preparat tworzy z płytkami sieci krystaliczne, zmniejsza ich śliskość i podnosi odporność na ścieranie.

Nad blatem kuchennym dobrze sprawdzą się płytki, mogą one stanowić interesującą dekorację Twojej kuchni dzięki ozdobnym wzorom i zestawieniom kolorystycznym. Eleganckie szkło hartowane przyciąga wzrok, przyjemnie odbija światło. Ciekawym pomysłem jest zamontowanie wielofunkcyjnych szyn - jednocześnie praktycznych i estetycznych.