Talenty w sieci: polscy młodzi projektanci

 Zdjęcie do bloczka '1 zdjecie' - art 5430

Jan Schreiner projektując fotel sięgnął po motyw spirali. Połączył czerń z intensywnym kolorem. Oparcia zaprojektował bardzo niskie, wynikające z formy siedziska.

Fot. Materiały prasowe firm

Krzesła zasłużyły na własny blog w internecie. Słynni dizajnerzy i młodzi projektanci, tacy jak autor „Twista”, mają w nim równe szanse.

Wszystko jedno, czy projektant ma już nazwisko, czy jedynym jego dziełem jest mebel, który zrobił jako pracę dyplomową na zakończenie studiów. Na Chairblog.eu liczy się pomysł, a nie lista dokonań. Takim sławom dizajnu, jak Patricia Urquiola, Paola Navone czy bracia Campana, poświęca się na tym blogu tyle samo miejsca co nowicjuszom. Dla tych ostatnich jest to medium, dzięki któremu mogą zainteresować swoimi projektami ewentualnych producentów. Autor krzeseł „Twist” Jan Schreiner, berlińczyk urodzony w Rosji, rocznik 1980, szuka obecnie możliwości zaistnienia na polskim rynku. Trzymamy kciuki, by znalazła się firma, która postawi na nowy talent. Schreiner sięgnął po popularny motyw spirali. Połączył czerń z intensywnym kolorem. Oparcia zaprojektował bardzo niskie, wynikające z formy siedziska. W jednym meblu połączył kilka wiodących trendów. Nam bardzo się podoba!

Krzesła i prototypy mebli

Dwa skrajnie różne materiały projektanci stosują z przekorą. Meble, których kształty inspirowane są naturą, wykonują z całkowicie syntetycznych tworzyw, a futurystyczne formy z drewna. Tworzą też hybrydy, w których całkowicie mieszają style. Gra konwencji, wielość odwołań, dialog z innymi twórcami – taki jest nowy dizajn. Fotel „Louise” z Atelier Jacob to wariacja na temat historycznego kształtu mebla. Podobną drogą poszedł Philippe Starck, tworząc „Louisa Ghosta”. Starck zrobił fotel z plastiku, Jacob z brzozowej sklejki.
Prototypy mebli Jana Kurzątkowskiego (1899-1975), jednego z najwybitniejszych polskich projektantów, mają drugą szansę! Muzeum Narodowe w Warszawie i firma Iker chcą wspólnie opracować kolekcję, inspirowaną jego ergonomicznymi sprzętami – jak na ówczesne czasy bardzo innowacyjnymi pod względem formy i konstrukcji. Trwają prace nad wdrożeniem nowych technologii, znalezieniem zamienników oryginalnych materiałów i ostosowaniem projektów do dzisiejszych norm.

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 5430

Krzesło „Curene” zaprojektowane przez Fuquana Junze dla studia Oil Monkey

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 5430

Prototypy mebli Jana Kurzątkowskiego.

Ocena: 0
Tekst: Iwona Ławecka-Marczewska Zdjęcia: Materiały prasowe firm

POLECANE ARTYKUŁY