„Czternastka” składa się z sześciu elementów drewnianych (dwa koła, dwa łuki i dwa lekko wygięte pręty), dziesięciu śrub i dwóch nakrętek. Proste? Przeciwnie!

Kultowa "Czternastka" Thoneta

Zanim powstała kultowa dziś "Czternastka", Michael Thonet, stolarz z miasteczka Boppard, kilkadziesiąt lat eksperymentował z obróbką drewna – ciął je na plastry, zespajał warstwami i dopiero wyginał; zainwestował nawet w fabrykę kleju. Produkowane w ten sposób meble były jednak zbyt drogie – Thonet zbankrutował. Uratował go Klemens von Metternich, zapraszając na wiedeński dwór – tam opracował kolejną (stosowaną do dziś) metodę, polegającą na zmiękczaniu tyczek bukowych w gorącej parze, gięciu ich i utrwalaniu formy w metalowym „kołnierzu”.

Krzesło nr 14

Tak narodziło się krzesło nr 14, zgodnie z założeniem twórcy kosztujące mniej niż butelka wina. By nie trzeba było transportować materiałów, kolejne fabryki Michael Thonet budował w lasach CK (stąd, po zmianie ustrojów i granic, mamy różnych spadkobierców thonetowskiej tradycji, m.in. czeski TON i niemiecki Thonet). Innym sposobem na cięcie kosztów była sprzedaż mebli w częściach do samodzielnego montażu. Do klientów docierały one w płaskich paczkach. Ich liczba to marzenie handlowców – do tej pory zostało sprzedanych ponad 140 milionów oryginalnych „czternastek”, a także wiele reinterpretacji kultowego mebla.