Jan Kochański: projektant produktu

 Jan Kochański portret

Fot. serwis prasowy

Czy proste przedmioty takie jak szczotka, szufelka czy papierowy talerz mogą być małymi dziełami sztuki? Mogą, jeżeli zaprojekatował je młody, zdolny, nagradzany projektant Jan Kochański.

Jednym z jego pierwszych głośnych sukcesów Jana Kochańskiego było Grand Prix w konkursie Mazdy na projekt flakonu perfum. Wcześniej zdobywał wyróżnienia na Łódź Design Festival w konkursie Young Design Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Ostatnie trzy lata to grad kolejnych nagród, urodzaj wystaw.

Kim jest Jan Kochański?

Urodził się w 1985 roku. Jan Kochański jest absolwentem Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Warszawie, Politechniki w Mediolanie na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego, a od 2012 r. asystentem w Pracowni Projektowania Mebla na macierzystej ASP. W 2010 r. odbył staż w studiu projektowym Karima Rashida.

Przeczytaj także: Karim Rashid - kolorowa postać światowego designu>>>

Jan Kochański zamiłowanie do tworzenia nowych rzeczy przejawia od wczesnego dzieciństwa. Nic dziwnego, skoro dorastał w otoczeniu obiektów, modeli, plansz i makiet w pracowniach ojca rzeźbiarza i matki architektki. Źródłem inspiracji są dla niego badania i obserwacje. Stworzenie nowego projektu zawsze poprzedza gruntowna analiza funkcjonalna. Słynie z dbałości o racjonalne wykorzystanie materiału, czystość formy. Udowadnia, że pozornie prosty i powszechnie użytkowany przedmiot może być i funkcjonalny, i piękny. Tak jak zmiotka, która zachwyciła jury w konursie must have Łódź Design Festival. Jej uchwyt może służyć za lejek ułatwiający wysypywanie kurzu. Po prostu pozamiatała konkurencję! 

Zobacz także: laureaci must have Łódź Design Festival 2016>>>

 Jan Kochański szczotka

Fot. serwis prasowy

Nagradzany projekt - diabeł tkwi w szczegółach

Masowo sprzedawane szczotki zmiotki nie grzeszą urodą. Nagrodzony przez „Wallpaper” i Łódź Design Festival zestaw Kochańskiego łączy walory użytkowe z estetycznymi. Innowacją jest nadanie uchwytowi szufelki formy lejka, w który chowa się dobrze wyprofilowana (świetnie „leży” w dłoni) rączka szczotki. Jan Kochański do produktu dobrał olejowane drewno bukowe, które jest miłe w dotyku, dodał naturalne włosie - dużo lepsze niż syntetyczny odpowiednik. Tworzywo zastosowane do wykonania szufelki pozwoliło na uzyskanie funkcjonalnego opływowego kształtu, ułatwiającego sprzątanie. Projekt Jana Kochańskiego powstał we współpracy z doświadczonym rzemieślnikiem i jest produkowany przez markę Menu (cena 315 zł).

Projekty mebli Jana Kochańskiego

Stoliki o prostej konstrukcji inspirowanej kształtem biurowego spinacza. Materiały tylko dwa: gięte stalowe rury i drewno dębowe. Minimum formy, maksymalna funkcjonalność. Blat stolika „Clip”, bez metalowej podstawy, może służyć jako taca. Mebel doskonale odpowiada na potrzeby współczesności. Jest składany, ekonomiczny w pakowaniu i transporcie. Fotel plażowy Jana Kochańskiego konstrukcją nawiązuje do lekkich leżaków z listew drewnianych i płótna. Wykonany został z drewna olchowego, odpornego na warunki atmosferyczne. Do kieszeni po wewnętrznej stronie osłony można odłożyć plażowe przybory, boczne części powłoki zwinąć, otwierając fotel na słońce, widok lub towarzysza, z którym spędzamy dzień na plaży. Projekt powstał specjalnie na festiwal Gdynia Design Days, którego organizatorem jest gdyński samorząd, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia oraz Centrum Designu Gdyni.

 kochański fotel, stolik

Fot. serwis prasowy

Projekt społeczny - wspieranie lokalnych działaczy

W ramach kampanii "Dbajmy o lepszą codzienność" Jan Kochański podjął się projektu produktu codziennego użytku. Cel? Stworzenie przedmiotu estetycznego i funkcjonalnego. Skłaniającego do refleksji nad tym, co wokół nas działa, jak działa i co możemy – w naszych relacjach, pracy czy społeczności – ulepszyć. Jan Kochański zaprojektował czajniczek do herbaty wykonany w tradycyjnej technice ceramiki z nietypowo rozłożonymi elementami. Kupując ten przedmiot, możemy wesprzeć działalność na rzecz lokalnej społeczności Piotra Kodzisa, który na co dzień wydaje wydaje gazetę „Znad Marychy”, którą udostępnia w internecie i wysyła do domu każdego mieszkańca w powiecie.

Więcej informacji: jankochanski.com

Ocena: 0
Zdjęcia: serwis prasowy

POLECANE ARTYKUŁY