Dorota Koziara: projektantka wnętrz, ceramiki i mebli

Dorota Koziara jest jedną z najbardziej znanych w Polsce i Europie projektantek mebli, przedmiotów i ceramiki. Zajmuje się również architekturą wnętrz, organizuje wystawy, rzeźbi i projektuje scenografię.

Dorota Koziara
Dorota Koziara dla Bolesławca
Dorota Koziara dla Bolesławca
Dorota Koziara dla Bolesławca
Dorota Koziara dla Bolesławca

Dorota Koziara uzyskała dyplom na wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu w 1993 roku, następnie kształciła się w Rzymie.

Kim jest Dorota Koziara?

Zajmuje się projektowaniem architektury, wnętrz publicznych i prywatnych, przedmiotów oraz mebli. Tworzy również  scenografie teatralne, rzeźby i instalacje. Dorota Koziara pracuje jako konsultant i dyrektor artystyczny dla wielu firm. W 1994 roku stworzyła w Polsce grupę projektantów START. Przez 10 lat współpracowała z Alessandro Mendinim w Atelier Mendini w Mediolanie. W 2005 roku stworzyła pismo Voxdesign. Od lat współpracuje z najstarszymi pismami na świecie z dziedziny projektowania, architektury i sztuki jak Domus i Interni Magazine oraz Elle Decoration. Dorota Koziara będąc projektantem zajmuje się również promocją designu, strategią rozwoju firm poprzez design oraz krytyką designu. Od lat jest też kuratorem i organizatorem wystaw promujących design na arenie międzynarodowej.

Najważniejsze projekty w portfolio:

Do swoich najważniejszych projektów wnętrz Dorota Koziara zalicza salony Alessi, Swatch, Bisazza, Byblos Art Hotel Villa Amista, dom Fransa Haksa w Amsterdamie. Wspólpracowała też z: Venini, Fiorucci, Hermes, Luxo, Kronopol, Swarovski, Comforty i domem mody Christian Dior.

Współpraca z polskimi firmami

•    Współpraca Doroty Koziary z Grupą Tubądzin trwała kilka miesięcy. Po wnikliwej obserwacji i analizie kolorystyki polskiego pejzażu, powstała kolekcja płytek „Kolory Polski”. Składa się z 8 barw, idealnie ze sobą harmonizujących, w różnych formatach. Płytki mogą być układane na ścianach i podłogach, we wnętrzach prywatnych i publicznych. Oprócz współtworzenia nowej kolekcji z Grupą Tubądzin, Dorota Koziara, została ambasadorką projektu Tubądzin Design Awards. To cykl spotkań i konkursów, wspierający rodzimy design pod hasłem „inspirują nas najlepsi”.
•   Stoliki Pelagie zaprojektowane dla marki Comforty zainspirował archipelag wysp położonych na morzu Śródziemnym, pomiędzy Europą a Afryką. Wyspy te są łącznikiem dwóch kontynentów a także miejscem gdzie łączą się prący wód oceanu Atlantyckiego z ciepłymi wodami morza Śródziemnego. Te refleksje skłoniły projektankę do zestawienia ze sobą różnych materiałów nóg stolików wraz z blatem. Różne proporcje stolików pozwalają na ciekawe ułożenie ich w grupach, tworząc ciekawe kompozycje. Kolekcję uzupełniają dodatkowe stoliczki pomocnicze o nieco odmiennym kącie nachylenia nóżek i dostępne jedynie w fornirze. Stolik przeznaczony jest do wnętrz domowych oraz przestrzeni publicznych.

 

 Dorota Koziara

Fot. mat. pras. Tubądzin

•    Dla Manufaktury w Bolesławcu Dorota Koziara stworzyła specjalną kolekcję "Renesans" - łączącą klasykę z nowoczesnością. Kolekcja wyróżnia się świeżością i poszanowaniem tradycji - oryginalne wzory zdobiące dobrze znaną ceramikę, chociaż tak różne, świetnie się dopełniają. Kolekcja została stworzona w myśl zasady "mix and match" (mieszaj i łącz). Kupując można skomponować zestaw składający się z takich samych wzorów, lub łączyć ze sobą różne desenie z tej samej linii, tworząc własny, kolorowy zestaw, zawsze wyglądający doskonale. Talerze mogą być też ozdobą ściany!

 

 Dorota Koziara dla Manufaktury w Bolesławcu

Fot. mat. pras. Manufaktura w Bolesławcu

Organizacja wystaw

Dorota Koziara zajmuje się również aranżacją wystaw, wśród najważniejszych warto wyróżnić: „Fragilisme”, Fondation Cartier pour l’art contemporaine w Paryżu, „Art of Italian Design” Megaron Plus w Atenach. Jest laureatką w międzynarodowym konkursie rzeźbiarskim „Third Millenium” we Włoszech za instalację „12 Angeli”, która obecnie znajduje się w kolekcji Sculpture Park w Toskanii.

Więcej: dorotakoziara.com

Ocena: 4,9
Zdjęcia: mat. pras. Manufaktura w Bolesławcu, mat. pras. Tubądzin

POLECANE ARTYKUŁY