Pralka w zabudowie: porady i praktyczne wskazówki. Zabudowa pralki bez tajemnic

2021-04-09 11:20 Zuza Olczak

Jak ustawić pralkę w łazience? Zdecydować się na zabudowę pralki czy wybrać pralkę wolnostojącą? Urządzamy łazienkę zwykle na dłuższy czas, dlatego warto przemyśleć różne rozwiązania. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, decydując się na zakup pralki.

Spis treści

  1. Zabudowa pralki pod blatem
  2. Pralka w zabudowie - jak ją ukryć?
  3. Zabudowa pralki - ile luzu potrzebuje pralka?
  4. Zabudowa pralki wolnostojącej - wentylacja
  5. Pralka w łazience czy w kuchni?
  6. Zabudowa pralki. Inspiracje i GALERIE ZDJĘĆ

Gdy urządzamy łazienkę, w której chcemy umieścić pralkę, powinniśmy zdecydować, czy ma ona być wolnostojąca, czy do zabudowy. Pralka wolnostojąca jest tańsza od pralki do zabudowy. W razie potrzeby łatwiej też ją wymienić czy naprawić. Kiedy urządzamy łazienkę, pralka wcale nie musi stać na widoku. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zabudowie pralki i jak zrobić  pomysłowy schowek na pralkę w łazience.

Zabudowa pralki pod blatem

Jeśli projekt łazienki nie pozwala nam na zaplanowanie dodatkowego kącika do prania albo wygodnej wnęki, w którą możemy wstawić pralkę, warto rozważyć ustawienie pralki pod blatem. Ten w łazience znajdzie się zawsze. Blat, pod którym zlokalizujemy pralkę, może być zwyczajnym przedłużeniem blatu łazienkowego, ale także – jeśli pozwala na to miejsce – dodatkowym elementem w projekcie łazienki.

Jeśli zdecydujemy się na umieszczenie pralki pod blatem w łazience, pamiętajmy, że nie może on spoczywać bezpośrednio na urządzeniu. Powinien być podparty z obu stron ściankami, a nad pralką oraz wokół niej zapewniać wolną przestrzeń, która sprawi, że podczas prania konstrukcja blatu pozostanie nienaruszona.

Zabudowa pralki pod blatem, niestety, daje ograniczone możliwości wyboru urządzenia. Możemy wybrać tylko standardowe pralki ładowane od przodu o pojemności 5-6 kg, ponieważ biorąc pod uwagę ich wysokość i przeciętną grubość blatu, umywalka znajdzie się wówczas na standardowych 90 cm wysokości. Pamiętajmy jednak, że w tym przypadku sprawdzi się tylko i wyłącznie umywalka wbudowana w blat (umywalka nablatowa znajdowałaby się wówczas na wysokości ponad 1 metra).

 

Pralka w zabudowie - jak ją ukryć?

Szczęściarzami są ci, którym projekt łazienki pozwala na ukrycie pralki w efektownej zabudowie. Wówczas strefa piorąca zostaje zgrabnie zakamuflowana, a wnętrze łazienkowe nabiera niezwykłej elegancji i optycznej przestronności. Nie zawsze muszą to być obszerne zabudowy meblowe obejmujące znaczną część wnętrza. Jeśli nawet w małej łazience dysponujemy funkcjonalną wnęką, w którą możemy wstawić pralkę, możemy ją przysłonić lekkimi drzwiami.

Pomysłowym rozwiązaniem będzie także umieszczenie nad blatem, pod którym zlokalizowaliśmy pralkę, dużego lustra, które odbijając wnętrze łazienkowe, odwróci uwagę od sprzętu. Jeśli nasz projekt łazienki zakłada „luźne" wnętrze o znaczeniu typowo funkcjonalnym, pralkę możemy także przysłonić niezobowiązującą zasłonką. Jeśli jednak nasza łazienka traktowana jest jako pokój kąpielowy, który ma być swoistą oazą spokoju pozwalającą na zrelaksowanie się, wówczas nieco robocze rozwiązanie z zasłonką czy całkowite odsłonięcie urządzenia może wydawać się trochę "nie na miejscu".

Zabudowa pralki - ile luzu potrzebuje pralka?

Zanim zaczniesz planować miejsce na pralkę w łazience, którą chcesz schować w zabudowie - zmierz dokładnie pralkę, weź miarę z nawiązką! Pamiętaj o tym, że z tyłu pralki potrzeba sporo miejsca na podłączenie węży doprowadzających i odprowadzających wodę (ile dokładnie – to zależy od modelu pralki, zazwyczaj jest to ok. 10 cm).

Po bokach pralki należy zostawić po 2 centymetry, żeby wirująca pralka nie obijała się o szafkę. Ważne jest umiejscowienie gniazdka elektrycznego, musi być do niego łatwy dostęp, bez konieczności wysuwania pralki – uwaga: przewody pralek mają ok. 1,5 metra, a nie wolno używać przedłużaczy.

Gdy urządzamy łazienkę i planujemy zabudowę ze schowkiem na pralkę, warto uwzględnić półkę na ręczniki, środki do prania, a jeśli miejsca wystarczy – także na kosz na bieliznę.

Zabudowa pralki wolnostojącej - wentylacja

Tu głosy są podzielone. Jedni specjaliści mówią, że pralka w zabudowie nie potrzebuje dodatkowej wentylacji – po praniu wystarczy zostawiać na noc uchylone drzwiczki. My jednak optujemy za wycięciem w drzwiczkach szczelin (na przykład kółek na dole), które pozwolą na swobodną cyrkulację powietrza, jeśli pralka jest zamknięta w schowku.

Pralka w łazience czy w kuchni?

Pralka powinna się znaleźć w każdym mieszkaniu. Nie jest jednak powiedziane, że chodzi wyłącznie o łazienkę. Coraz chętniej spotykanym rozwiązaniem jest pralka w kuchni. Decydują się na nie osoby uważające, że wszystkie sprzęty AGD powinny znajdować się obok siebie w jednym wnętrzu. Poza tym niektóre łazienki są tak małe, że trudne byłoby umieszczenie w nich dodatkowego sprzętu.

Nie zawsze jednak zlokalizowanie pralki w kuchni jest możliwe bądź wskazane – i nie chodzi tutaj tylko o względy techniczne. Pralka nie najlepiej się prezentuje w kuchni otwartej na salon. Oczywiście jeśli uda nam się zabudować sprzęt i ukryć za frontem, unikniemy tej sytuacji.

Aktualnie bardzo często projekt domu zakłada zaaranżowanie osobnego pomieszczenia gospodarczego, czyli pralni i suszarni w jednym. Zlokalizowane zazwyczaj na poddaszu czy w ustronnym miejscu, staje się typowo roboczą strefą, w której bez problemu pomieścimy wszelkie sprzęty i detergenty, jednocześnie nie burząc aranżacyjnej harmonii.

Zabudowa pralki. Inspiracje i GALERIE ZDJĘĆ

Jeśli szukasz pomysłu na to, gdzie postawić pralkę w łazience lub kuchni, skorzystaj z naszych podpowiedzi. W galeriach znajdziesz pomysły na zabudowę pralki.

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021