Masażer do pleców - właściwości, zalety i wady. Co wybrać?

2022-05-05 9:08

Masażer do pleców to najlepszy przyjaciel osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Niewielkie urządzenie potrafi skutecznie ukoić ból pleców, przynosząc upragnioną ulgę. Zastępuje też kosztowne wizyty w salonach masażu. Jakie są inne zalety posiadania masażera do pleców w domu i jak wybrać najlepszy model? Podpowiadamy!

Masażer do pleców
Autor: GettyImages Tradycyjny masażer drewniany

Spis treści

  1. Jak działa masażer do pleców?
  2. Zalety masażera do pleców
  3. Czy masażer do pleców ma wady?
  4. Masażer do ciała – jak używać?
  5. Rodzaje masażerów – jaki wybrać?
  6. Na co zwrócić uwagę przy zakupie masażera do pleców?

Siedzący i stresujący tryb życia nie służy kondycji kręgosłupa. Gdy nie mamy czasu i funduszy na regularne wizyty u masażysty, możemy zastanowić się nad zakupem masażera do pleców.

Jak działa masażer do pleców?

Masażer do pleców to podręczne i intuicyjne w obsłudze urządzenie, które pomaga eliminować ból powstały ze spięcia mięśni pleców. Dzięki różnym programom intensywności i funkcjom dodatkowym możemy wybrać masażer do pleców dopasowany do potrzeb.

Mechanizm działania masażerów do pleców jest prosty – powodują kurczenie i rozkurczanie mięśni, łagodząc tym samym ból. Generują delikatne lub – w zależności od danego programu – mocniejsze wibracje oddziałujące na mięśnie.

Zalety masażera do pleców

  • łagodzenie napięciowych bólów mięśni;
  • odprężenie ciała, odstresowanie
  • redukcja zakwasów, np. po treningu

Czy masażer do pleców ma wady?

Ewentualną wadą masażera do pleców może być oczywiście wysoka cena, choć to zależy od konkretnego urządzenia i jego funkcjonalności. W przypadku masażerów tradycyjnych, czyli drewnianych, masaż wymaga większego wysiłku w porównaniu z masażerami elektrycznymi.

Masażer do ciała – jak używać?

W przypadku uniwersalnych masażerów wystarczy wybrać odpowiednią końcówkę i program, a następnie przyłożyć urządzenie masujące do wybranej części ciała. Przed pierwszym użyciem warto zapoznać się z instrukcją i zorientować się w temacie ostrzeżeń producenta dotyczących korzystania z masażera.

..  Wszystko o masażerach do twarzy >>>

Rodzaje masażerów – jaki wybrać?

Na rynku znajdziemy sporo masażerów przeznaczonych do konkretnych partii ciała, np. masażer do twarzy czy stóp. Jaki będzie jednak odpowiedni do pleców?

1. Masażer uniwersalny – to poręczne urządzenie, które można zastosować na wybrany obszar ciała, również plecy. Zazwyczaj jest wyposażone w kilka nakładek pozwalających dopasować intensywność i rodzaj masażu.

2. Masażer karku – ma podłużny kształt przypominający zagłówek. Doskonale sprawdza się w łagodzeniu bólów karku i szyi. Pozwala pozbyć się zakwasów. Jest poręczny i lekki, dzięki czemu możemy zabrać go w podróż lub do biura.

3. Mata masująca – doskonale wpływa na krążenie i rozluźnia mięśnie. Wyjątkowym rodzajem jest mata masująca shiatsu. Co to takiego? Shiatsu to azjatycka metoda masażu punktowego, która przypomina akupresurę, tylko bez użycia igły. Masaż shiatsu koi ból i łagodzi napięcie mięśni. Maty masujące mogą być wyposażone w specjalne strefy podgrzewające i rolki do kompleksowego masażu pleców.

4. Tradycyjne drewniane masażery do pleców – w dobie urządzeń elektrycznych nadal mają szerokie grono zwolenników. Naturalne, ekologiczne, zaprojektowane tak, aby drewniane wypustki delikatnie naciskały na skórę w odpowiednich miejscach. Tutaj o sile i długości masażu decydujemy sami. Masażery drewniane mogą mieć formę wałków z wypustkami. Można spotkać także modele wyposażone w kilka wałków połączonych taśmą dla lepszego efektu. Masażera drewnianego można używać także do masowania ud w celu pozbycia się cellulitu.

..  Domowy depilator laserowy – co trzeba wiedzieć? >>>

Na co zwrócić uwagę przy zakupie masażera do pleców?

Przed zakupem masażera do pleców należy zwrócić uwagę na parametry gwarantujące trwałość i ergonomiczność urządzenia, np.:

1. Rodzaj zasilania – możemy wybrać spośród modeli ładowanych sieciowo lub na baterie. Jeśli zamierzamy zabierać masażer do pleców ze sobą, warto zdecydować się na model zasilany na baterie. Urządzenia bezprzewodowe pozwalają także na większą swobodę ruchów podczas masowania.

2. Wyświetlacz – intuicyjny i pozwalający sterować urządzeniem podczas masażu.

3. Rodzaje wykonywanych masaży – akurat w tym przypadku obowiązuje zasada „im więcej, tym lepiej”. Więcej możliwości masażera sprawia, że staje się on bardziej uniwersalny, dzięki czemu mogą korzystać z niego wszyscy członkowie rodziny, bez względu na preferencje dotyczące rodzaju masażu.

4. Prędkość – to bardzo istotny parametr, który wpływa na jakość masowania. Najlepiej wybierać urządzenia, które pozwalają wybrać konkretny poziom prędkości, co sprawdzi się w niwelowaniu bólów o różnym natężeniu.

5. Dodatkowe funkcje – wśród licznych dodatkowych funkcji proponowanych przez producentów najlepiej sprawdzają się minutnik, który pozwoli dobrać czas masażu, oraz opcja podgrzewania, która wpływa dodatkowo rozluźniająco na spięte mięśnie.

W tych wnętrzach całkowicie się odprężysz! Zobacz najpiękniejsze polskie mieszkania:

Salon kąpielowy - jak urządzić domowe spa w marynarskim stylu