Spiek kwarcowy jako alternatywa dla płytek, drewna, betonu

2022-04-07 13:31 Materiał sponsorowany
kuchnia spieki
Autor: Interstone Kuchnia ze spieków Laminam Ossido Nero

Spieki kwarcowe z każdym rokiem zyskują na popularności. Trudno się temu dziwić – są bardzo wytrzymałe i doskonale sprawdzają się zarówno we wnętrzach, jak i w roli materiału elewacyjnego. Ponadto, spieki kwarcowe z łatwością naśladują m.in. kamień naturalny, drewno, czy beton, co czyni je solidną i atrakcyjną alternatywą dla popularnych materiałów.

Jak powstają spieki kwarcowe?

Spiek kwarcowy jest materiałem w pełni naturalnym, choć nie występuje w przyrodzie. By powstał spiek kwarcowy, rozdrobnione kawałki kwarcu, iły łupkowe, skały granitowe i pigmenty ceramiczne są prasowane razem pod ogromnym naciskiem - aż 4 tys. ton na m², a następnie wypalane w piecu hybrydowym w temperaturze 1220 stopni C. W tak wysokiej temperaturze luźne kruszywa stapiają się i łączą ze sobą, tworząc w efekcie idealnie płaską płytę o niezwykłej wytrzymałości.

Siek kwarcowy Laminam
Autor: Interstone Blat łazienkowy ze zlewem zintegrowanym, w całości wykonany ze spieku Laminam Naturali Bianco Lasa

Zastosowanie spieków kwarcowych

Spieki kwarcowe są materiałem tak wszechstronnym i odpornym, że możemy stosować je niemal w każdej realizacji, jaka przyjdzie nam do głowy. Wystarczy spojrzeć na włoskie spieki marki Laminam, których oficjalnym dystrybutorem w Polsce od ponad 20 lat jest firma Interstone. Spieki kwarcowe Laminam wykorzystywane są m.in. jako materiał na blaty kuchenne i łazienkowe, wyspy kuchenne, meble (np. stoliki kawowe i stoły), a nawet elewacje zewnętrzne.

Ale to nie wszystko. Spieki Laminam mogą z powodzeniem pokrywać również ściany, posadzki, schody, parapety, zabudowy meblowe, a nawet drzwi (zwłaszcza modele wtapiające się w ścianę)! Uniwersalność spieków (dużo większa niż płytek ceramicznych czy drewna) znajduje szczególne uznanie wśród architektów, którzy testują coraz to nowe sposoby wykorzystywania tego materiału w swoich projektach.

stół ze spieku
Autor: Interstone Stół wykonany ze spieku Laminam Naturali Invisible White

Właściwości spieków kwarcowych

Piękny wygląd to nie jedyny powód, dla którego warto sięgać po spieki kwarcowe. Podczas produkcji spieków materiał wypalany jest w temperaturze aż 1220 stopni, dlatego zwykły wrzątek, żar piekarnika, gorący garnek (lub blaszka), czy kłęby pary nie zrobią na nim żadnego wrażenia. Podobnie z wodą, deszczem, a także mrozem, które również nie wpłyną negatywnie na wygląd i kondycję spieku. Dlatego też spiek kwarcowy doskonale sprawdza się w łazienkach, kuchniach i innych, intensywnie eksploatowanych miejscach.

Warto również wspomnieć o spiekach kwarcowych jako materiałach elewacyjnych. Wiemy już, że trudne warunki atmosferyczne nie szkodzą płytom ze spieków kwarcowych. Ponadto marka Laminam oferuje zupełnie innowacyjne rozwiązanie - powłokę Ambience, która oczyszcza powietrze wokół!

Jest to możliwe, ponieważ technologia Ambience zawiera dwutlenek tytanu. Pod wpływem kontaktu z promieniami UV zachodzi tzw. reakcja fotokatalityczna skutkująca wydzielaniem się aktywnego tlenu. Tlen wchodzi następnie w kontakt ze szkodliwymi lub niepożądanymi substancjami i od razu je neutralizuje, oczyszczając powietrze.

Eksperci Laminam obliczyli, że jednorodzinny dom 150-metrowy pokryty spiekiem kwarcowym z powłoką Ambience jest w stanie oczyścić powietrze w takim samym stopniu co 1000 m² lasu!

Spieki kwarcowe
Autor: Interstone Nowoczesny dom z elewacją ze spieków kwarcowych Laminam

Spieki kwarcowe Laminam

W ofercie marki Laminam znajdziemy ponad 150 wzorów i kolorów. Możemy wybierać m.in. między eleganckimi spiekami imitującymi jasny lub ciemny marmur z imponującym użyleniem (kolekcja Naturali). Włoski producent spieków oferuje również wzory innych kamieni naturalnych, a także drewna, betonu, a także metalu! Ciekawą opcją są unikatowe modele z abstrakcyjnymi wzorami, obok których nie można przejść obojętnie.

Warto wspomnieć także o różnych sposobach wykończenia – oprócz powierzchni polerowanych w ofercie marki Laminam dostępne są również spieki o wykończeniu matowym, groszkowanym i płomieniowanym (o wyrazistej, przyjemnie szorstkiej fakturze), dekoracyjnym (np. z celowymi rysami, lub delikatnie połyskującymi drobinkami) oraz w powierzchni soft-touch.

Nie zapominajmy, że spieki kwarcowe to materiał o innej charakterystyce technicznej, niże standardowe płytki ceramiczne. Przede wszystkim, płyty spieków występują w dużo większych formatach - nawet 324 x 162 cm! Ich montaż będzie więc wymagał użycia dedykowanych preparatów (np. odpowiednich klejów). Dlatego prace montażowe warto zlecić fachowcom wyspecjalizowanym w pracy ze spiekami. Listę polecanych wykonawców, którzy uzyskali autoryzację Interstone, znajdziemy w oddziałach firmy lub na stronie www.laminam.pl. W tych samych źródłach można również zapoznać się z pełną ofertą spieków i uzyskać więcej informacji na temat danego modelu.

SPiek kwarcowy
Autor: Interstone Wyspa kuchenna ze spieku Laminam Naturali Noir Desir
Spoiek kwarcowy
Autor: Interstone Blat ze spieku Laminam Nero Greco
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W czerwcowym numerze M jak Mieszkanie otwieramy sezon balkonowy. Urządzamy oazę za oknem – klimatyczną, wygodną, zapewniającą relaks.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2022