Dwie umywalki w łazience – jakie mają zalety i kiedy się sprawdzą? PORADNIK

2017-11-07 15:26 Materiał sponsorowany

Dwie umywalki w łazience sprawdzają się zwłaszcza wtedy, gdy trzeba pogodzić różne tempo życia domowników. To świetne rozwiązanie w przypadku dużych łazienek. Sprawdź, jakie opcje aranżacyjne mamy do wyboru.

Spis treści

  1. Umywalka jedna czy dwie?
  2. Montaż dwóch umywalek
  3. Wymiary umywalek i ergonomia
  4. Umywalki nablatowe, podblatowe czy wpuszczane w blat?
  5. Dwie umywalki w łazience: trendy aranżacyjne
  6. Umywalka podwójna zamiast dwóch oddzielnych
  7. Pomysły na aranżację łazienki: GALERIE ZDJĘĆ

Umywalka jedna czy dwie?

Przed tym dylematem staje każdy posiadacz większej łazienki podczas jej urządzania czy remontu. Pojedyncza umywalka ma swoje plusy: pozostawia w szafkach sporo przestrzeni na przechowywanie, oznacza także więcej miejsca na blacie na kosmetyki i podręczne akcesoria. Mimo to jedna łazienka w domu i liczna rodzina to dobry pretekst, aby zastanowić się nad zamontowaniem dwóch umywalek. To rozwiązanie na ogół dobrze sprawdza się także w dziecięcej łazience rodzeństwa, zwłaszcza przed wyjściem do szkoły czy przedszkola, gdy cenna jest każda minuta. Z takiej możliwości korzystają również młodzi ludzie, prowadzący intensywny tryb życia i często potrzebujący dostępu do łazienki w tym samym czasie. Opcja dwóch umywalek pozwala nie tylko rozładować atmosferę w gorączkowe poranki, lecz także daje domownikom dodatkową okazję do rozmowy, tworząc nową przestrzeń komunikacji w domu. Sprzyja także wypracowywaniu wspólnego rytmu codziennych rytuałów.

..  Trendy 2017: zobacz modne umywalki >>>

..  Jak wybrać kabinę prysznicową? PORADNIK >>>

Montaż dwóch umywalek

Montaż umywalek można rozpatrzyć zarówno na jednym długim blacie, jak i na dwóch krótszych, zamocowanych np. na przeciwległych ścianach. Niekiedy lepiej sprawdzają się umywalki na postumentach, zapewniające więcej przestronności w łazience oraz jej bardziej elastyczną aranżację. Wygodnymi rozwiązaniami są umywalki w komplecie z szafkami wiszącymi, które można zamontować na różnych wysokościach, dostosowanych do wzrostu użytkowników. Niekiedy umywalki umieszcza się na łazienkowej wyspie, na środku pomieszczenia, tyłem do siebie. Wtedy dobrym pomysłem okazuje się zwykle rozdzielenie ich ścianką działową, która służy też do zamontowania z obu stron półek czy luster. Pamiętajmy, że jeśli miejsca nie jest za dużo, mniej kolizyjne korzystanie z urządzenia zagwarantują jego zaoblone kształty, bez kantów.

Wymiary umywalek i ergonomia

Aby prostokątna umywalka była wygodna w użytkowaniu, powinna mieć wymiary przynajmniej 50 x 40 cm, węższe umywalki są na ogół szersze. Średnice okrągłych zaczynają się już od około 30 cm. Takie modele jednak umożliwiają z reguły tylko mycie rąk, przeprowadzenie przy nich całej porannej toalety może być mało wygodne.

Bez względu na to, jaką opcję wybierzemy, na każdą z umywalek i tak potrzebne jest ok. 70 cm szerokości. Projektanci często podają taką właśnie wartość jako niezbędne minimum podczas szczotkowania zębów, mycia twarzy czy golenia. Nawet jeśli zdecydujemy się na węższe umywalki, musimy zostawić wokół każdej z nich nieco wolnej powierzchni. Montując dwa półmetrowe modele w jednej linii, należy zatem zapewnić między nimi przynajmniej 20 cm odstępu i dodatkowo po 10 cm po bokach. O ile to możliwe, lepiej jednak przeznaczyć na umywalki więcej miejsca. Idealnie jest, jeśli odstęp od ściany wynosi minimum 30 cm. Niektóre umywalki, przeznaczone do montowania w narożnikach, mają nawet z jednej strony specjalnie przedłużony blat, który wymusza odsunięcie misy od ściany.

Umywalki nablatowe, podblatowe czy wpuszczane w blat?

Popularnym rozwiązaniem podczas projektowania łazienki dla dwojga są umywalki stawiane na blacie. Pozwalają one bowiem zaoszczędzić wiele miejsca w szafce, gdzie są ukryte instalacje, czy nawet zamontować poniżej wygodną szufladę na akcesoria albo kosmetyki. Jeśli bardziej zależy nam jednak na zapewnieniu sobie wygodnej przestrzeni na blacie, wybierzmy umywalkę podblatową lub wpuszczaną. Do niedużej łazienki najlepiej szukać modeli, które mają wąskie ranty, dzięki czemu sama misa umywalkowa jest większa. Do wyboru mamy wiele wzorów, które można łatwo dopasować do stylistyki danego pomieszczenia. Ciekawym rozwiązaniem są umywalki przypominające nablatowe, w rzeczywistości jednak montowane do ściany. Oparte o dwupoziomowy pulpit mogą mieścić pod spodem konsolę z szafką, szufladami czy wygodnym uchwytem na ręczniki.

Dwie umywalki w łazience: trendy aranżacyjne

Wśród umywalek obserwuje się tendencję do nadawania im organicznych kształtów oraz zdobienia poszczególnych modeli grafiką. Zwykle w duety łączy się identyczne modele, co pozwala na bardziej symetryczne rozplanowanie przestrzeni. Nie jest jednak powiedziane, że tak właśnie musi być. Tym bardziej można więc zestawić produkty asymetryczne, tworzące również lustrzane układy. Atrakcyjnie i nietuzinkowo prezentują się też barwne umywalki – wtedy jeden kolor może być zarezerwowany dla płci żeńskiej, a drugi dla męskiej, co nadaje każdej ze stref toaletowych bardziej indywidualny charakter.

..  Łazienka – inspiracje – GALERIE ZDJĘĆ >>>

W łazienkowych trendach nadal króluje ponadczasowa ceramika. W trosce o nienaganny wygląd urządzeń sanitarnych warto rozejrzeć się za takimi o specjalnej powierzchni ułatwiającej czyszczenie. Oprócz ceramiki pojawiają się jednak i inne materiały. Umywalki stalowe produkuje np. Kaldewei czy Alape. Jeśli natomiast zależy nam na modelu idealnie scalonym z blatem, wybierzmy konglomerat kwarcowy albo mineralno-akrylowy. Umywalki wykonuje się także z wytrzymałego, klejonego warstwowo drewna, głównie egzotycznego, a nawet litego z zastosowaniem technologii jachtowej. Najsubtelniej prezentują się wyroby szklane – przezroczyste lub barwione. W odróżnieniu od nich modele betonowe wyglądają dość monumentalnie, niemniej są ostatnio prawdziwym łazienkowym hitem.

Umywalka podwójna zamiast dwóch oddzielnych

Jeśli nie jesteśmy zdecydowani na montaż dwóch umywalek, możemy rozważyć instalację jednej podwójnej, np. o długości 120 cm. Zajmuje ona nieco mniej miejsca niż dwie oddzielne i stanowi dobrą opcję do stosunkowo niewielkich łazienek dla dwojga. Niektóre firmy produkują modele na wymiar. Wśród większych umywalek dostępne są takie z dwoma osobnymi misami lub z jedną misą. Te pierwsze są o tyle bezproblemowe, że od razu narzucają montaż dwóch baterii. Duża, jednokomorowa umywalka znowu stawia nas z kolei przed dylematem: jedna czy dwie? Jednak tym razem dotyczy on innej kwestii, a mianowicie armatury.

Pomysły na aranżację łazienki: GALERIE ZDJĘĆ

Jak zaprojektować idealną łazienkę?