Dwie umywalki, dużo schowków i prysznic. Oto mała, ale dobrze przemyślana łazienka

2022-12-12 12:52

– Koniec z codziennymi przepychankami w łazience – śmieją się Agata i Mateusz. Teraz każde z nich ma swoją umywalkę. I sporo miejsca… mimo że wnętrze pomniejszono o prawie dwa metry kwadratowe.

Łazienka
Autor: Marcin Grabowiecki

Łazienka początkowo zajmowała 6,2 m². Agata i Mateusz zdecydowali jednak z projektantką, Katarzyną Dziurdzią, że odejmą pomieszczeniu trochę metrażu na rzecz garderoby. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu sanitariatów oraz trikom optycznym łazienka wcale nie wydaje się mała. –

Przede wszystkim zrezygnowaliśmy z wanny. Nie mamy czasu na długie kąpiele. Wolimy szybki prysznic. Nie lubimy też kombinowanych rozwiązań typu wanna z panelem natryskowym. Wybraliśmy więc prysznic. Bezbrodzikowy, walk-in, oddzielony od reszty łazienki taflą przezroczystego szkła – tłumaczą właściciele.

Pralkę przeniesiono do pomieszczenia gospodarczego, które pierwotnie, według planu dewelopera, było osobnym WC. – Vis à vis wejścia do łazienki zaprojektowałam dwumetrową szafkę z dwoma umywalkami (na specjalną prośbę właścicieli).

Na ścianę za nią wybrałam czarną wodoodporną farbę Flügger i dwa duże lustra. Po zawieszeniu drugiego przestrzeń urosła wręcz w oczach – żartuje projektantka. 

Agata

Razem ze swoim partnerem Mateuszem pracuje w firmie consultingowej IT. W wolnym czasie zgłębia tajniki designu i dba o całą masę roślin w ich mieszkaniu. Pasją Mateusza jest muzyka – gra w zespole na syntezatorach i instrumentach elektronicznych.

Agata
Autor: Marcin Grabowiecki

Wszystko pod kontrolą

Szafka (projektu Katarzyny Dziurdzi) jest wykończona fornirem dębowym i zabezpieczona przed wilgocią twardym lakierem.

Łazienka
Autor: Marcin Grabowiecki

Z głębi czerni

Frezowany uchwyt pokryto ciemnym lakierem (fornir nie sprawdził się w tym miejscu). Efekt wszystkich pozytywnie zaskoczył. Szafka nabrała wyrazistości i pasuje do ściany.

Łazienka
Autor: Marcin Grabowiecki

Zieleni się

– Nasza, pozbawiona okna, łazienka nie jest idealnym miejscem dla roślin. Przygotowałam więc kilka egzemplarzy tych samych kwiatów i rotuję je między jasnym pokojem, a ciemną łazienką. Rośliny tropikalne, paprocie, oplątwy dobrze sobie radzą w takich warunkach – zdradza Agata.

Łazienka z prysznicem
Autor: Marcin Grabowiecki

Mat ma moc

Połyskujące płytki nie trafiały w gust właścicieli. Projektantka zasugerowała im zatem matowe kafle o fakturze przypominającej delikatnie chropowaty, bielony tynk.

Łazienka z prysznicem
Autor: Marcin Grabowiecki

Na miarę

Zarówno lustra w drewnianych ramach, jak i szafka podumywalkowa, wykonane zostały na zamówienie. W jednej z szuflad kryje się gniazdko na suszarkę do włosów. Czarne baterie są prawie niewidoczne na tle ściany. Dobrze komponują się z metalowym wieszakiem (Bisk) i lampą z ruchomymi ramionami.

Łazienka
Autor: Marcin Grabowiecki

Ciąg dalszy nastąpił

– Drewno przewija się w całym mieszkaniu. Wprowadziliśmy je też do łazienki. Dzięki niemu zrobiło się przytulniej – mówią Agata i Mateusz.

Łazienka
Autor: Marcin Grabowiecki
Podwójna ściana
Katarzyna Dziurdzia Dziurdzia Projekt, dziurdziaprojekt.com
Katarzyna Dziurdzia, Dziurdzia Projekt, dziurdziaprojekt.com

Wzdłuż WC i prysznica z odpływem liniowym powstała nowa, dodatkowa ścianka, która pozwoliła ukryć stelaż podwieszanej muszli WC oraz instalacje baterii (natryskowej i deszczownicy). Wolna przestrzeń między ścianami ma zaledwie kilkanaście centymetrów grubości. To niedużo, jednak wystarczająco na zaplanowanie w niej kilku schowków. W strefie prysznicowej zbudowaliśmy dwie wnękowe półki na kosmetyki, a nad toaletą zamykaną szafkę. Ta ostatnia znajduje się za nietypowym frontem – niczym tablica szkolna. Jego kolor i sposób wykończenia nawiązują do czarnej ściany za umywalkami oraz wiszących tam luster.

Plan łazienki
Autor: Norbert Suchorzewski
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE