Urządzamy funkcjonalną kuchnię. Liczy się wnętrze, czyli… o zaletach szuflad

2020-09-29 8:09 Materiał sponsorowany DD
Szuflady Axis Pro polskiej firmy GTV pozwalają stworzyć niezwykle praktyczną szafkę typu cargo.
Autor: GTV, materiały prasowe Szuflady Axis Pro polskiej firmy GTV pozwalają stworzyć niezwykle praktyczną szafkę typu cargo.

Komfort codziennej pracy w kuchni opiera się na kilku zasadach. Najważniejsze z nich określa tzw. trójkąt funkcjonalny, czyli odpowiednia relacja między lodówką, kuchenką i zlewozmywakiem. Nie mniej ważna okazuje się jednak organizacja przechowywania, dzięki której i świeże produkty, i przyprawy, zapasy, i naczynia – od garnków po zastawę stołową – są zawsze pod ręką. Kiedyś liczyła się tu przede wszystkim liczba szafek, dziś natomiast rodzaj i sposób wykorzystania szuflad.

W czasach naszych mam i babć, a także wcześniej, niewielkie i dość płytkie szuflady kuchenne służyły do przechowywania sztućców oraz garści podręcznych drobiazgów. Przez lata jednak wiele się zmieniło. Z jednej strony kuchnie przestały być domeną głównie pań. Z drugiej szuflady o najróżniejszych parametrach (wielkości, głębokości, udźwigu), z widocznymi frontami lub chowające się w szafkach lub w głębszych szufladach, przejęły na siebie zasadniczy ciężar przechowywania wszystkich kuchennych zasobów i utensyliów.

Do charakterystycznych rozwiązań spotykanych w dobrze zaprojektowanych współczesnych kuchniach są wielkoformatowe szuflady mieszczące garnki, sprzęt AGD, a nawet talerze. Dlaczego zastąpiły w tej roli półki? Z jednej strony dają znacznie lepszy wgląd w zasoby. Z drugiej dzięki pełnemu wysuwowi pozwalają znacznie lepiej zagospodarować i wykorzystać pełną głębokość zabudowy, co cenne nie tylko w małych mieszkaniach. Trzecia ich zaleta to ta, że znacznie ułatwiają wyjmowanie cięższych przedmiotów, jak robot kuchenny albo stos talerzy. Sięganie po nie w dół, do szuflady, jest bez porównania wygodniejsze od sięgania w głąb szafki.

Szuflada w dolnej partii zabudowy pozwala uniknąć głębokiego schylania się w celu sięgnięcia do głębokich partii szafek. Cała zawartość widoczna jest jak na talerzu. Co za ulga!
Autor: GTV, materiały prasowe Szuflada w dolnej partii zabudowy pozwala uniknąć głębokiego schylania się w celu sięgnięcia do głębokich partii szafek. Cała zawartość widoczna jest jak na talerzu. Co za ulga!

Co ważne, również przy dopuszczalnym udźwigu rzędu kilkudziesięciu kilogramów szuflady takie mogą mieć naprawdę duże rozmiary. To istotne, bo im większa przestrzeń wolna od dodatkowych sztywnych podziałów, tym łatwiej dopasować organizację wewnętrzną do bieżących potrzeb – trudnych do jednoznacznego przewidzenia na etapie aranżacji kuchni, bo zmieniających się z czasem. Na tym właśnie polega przewaga wielkoformatowych szuflad nad zespołem kilku drobniejszych, które podjęcie pewnych decyzji wymuszają już na wstępie, a poza tym prowadzą do utraty cennych centymetrów na grubości ścianek oraz liczne prowadnice.

Z drugiej strony adaptowalne wyposażenie wewnętrzne dużych szuflad utrzyma wszelkie zasoby na miejscu, tak że nawet stos filiżanek czy miseczek nie będzie „tańczył” przy otwieraniu i zamykaniu. Duża w tym rola odpowiednich okuć, dlatego warto zainwestować w markowe prowadnice polskiej firmy GTV, gwarantujące bezawaryjne działanie – zawsze tę samą lekkość pracy bez względu na obciążenie, i to mimo upływu lat. Na codzienny komfort użytkowników wpływa ponadto cichy domyk, chroniący uszy przed hałasem, palce (zwłaszcza dzieci czy osób starszych) przed przycięciem, a oczy przed widokiem niepodomykanych frontów.

Wewnętrzna szuflada, tu systemu Axis Pro, pozwala dogodnie zorganizować przestrzeń za modnymi wielkoformatowymi frontami zabudowy.
Autor: GTV, materiały prasowe Wewnętrzna szuflada, tu systemu Axis Pro, pozwala dogodnie zorganizować przestrzeń za modnymi wielkoformatowymi frontami zabudowy.

Kto jeszcze nie zna szuflad wewnętrznych, koniecznie musi je poznać. Te płytkie pojemniki montowane są wewnątrz szuflad głębokich. Poruszają się niezależnie, wysuwane do przodu lub suwane na boki. Dzięki nim nie tylko zwiększymy faktyczną przestrzeń magazynową, ale też umożliwimy sobie urządzenie naprawdę nowocześnie wyglądającej kuchni z monolitycznymi, wielkoformatowymi frontami – bez podziałów ujawniających sposób organizacji wnętrza zabudowy.

Niezwykle cenionym dziś rodzajem szuflad są te, które wypełniają szafki cargo, czyli minispiżarnie – wysokie słupki zaprojektowane z myślą o wygodzie strefy przechowywania produktów. Uporządkują tam wszelkie produkty sypkie (mąkę, cukier, kasze, makarony itp.), przyprawy w torebkach, puszkach i słoiczkach, a także butelki z olejem, oliwą i trunkami. Za sprawą ażurowej konstrukcji skracają czas i oszczędzają wysiłku przy odnajdywaniu potrzebnych składników. Pozwalają ponadto zrezygnować z dodatkowych pudełek czy półeczek, w jakie obfitowały dawne kuchnie. Dzięki temu na wyciągnięcie ręki mamy perfekcyjny ład i minimalistyczny wygląd kuchni, w której wszystko, co w danej chwili niepotrzebne, znika za jednolitym frontem.

Szuflady Axis Pro polskiej firmy GTV oferują bardzo duży udźwig. Poradzą sobie nawet z mnóstwem słoików z przetworami czy ze stosami talerzy.
Autor: GTV, materiały prasowe Szuflady Axis Pro polskiej firmy GTV oferują bardzo duży udźwig. Poradzą sobie nawet z mnóstwem słoików z przetworami czy ze stosami talerzy.

Wciąż zbyt mało znaną nowością są szuflady podpiekarnikowe, takie jak te z linii GTV ModernBox. A szkoda, bo pozwalają zoptymalizować przechowywanie w miejscu często sprawiającym problemy aranżacyjne. Wykonane z metalu, przez lata zachowują pełnię walorów zarówno funkcjonalnych, jak i wizualnych – mimo występowania tu wyższych temperatur niż w pozostałych częściach kuchni.

Warto też dodać, że szerokie szuflady podblatowe doskonale sprawdzają się w roli domowego centrum recyklingu. Znakomicie mieszczą się w nich wygodne segregatory odpadów. Modele takie jak Practi Eco od GTV pozwalają na wygodne i estetyczne rozdzielanie śmieci, a jednocześnie nie zajmują dużo miejsca.

Odpowiednia szuflada, tu z serii Axis Pro, uporządkuje przestrzeń szafki pod zlewozmywakiem.
Autor: GTV, materiały prasowe Odpowiednia szuflada, tu z serii Axis Pro, uporządkuje przestrzeń szafki pod zlewozmywakiem.

Na koniec kilka słów o tym, na co zwrócić uwagę przy wyborze systemu szuflad do własnej kuchni. O czym była już mowa, nie warto oszczędzać na okuciach, bo to one odpowiadają za komfort korzystania z zabudowy kuchennej przez kolejne lata. Kluczowe znaczenie ma też udźwig, który musi odpowiadać planowanemu przeznaczeniu. Standardem jest dziś system cichego domyku – nie warto z niego rezygnować. Przy wyższym budżecie warto się też pokusić o elektryczne wspomaganie ruchu zwłaszcza największych szuflad i tych, w których mają się znaleźć najcięższe przedmioty. W przypadku mniejszej kuchni, gdzie liczą się centymetry, duże znaczenie ma też grubość ścianek oraz przestrzeń niezbędna dla montażu prowadnic.

Modny uchwyt, tu złocisty Lind polskiej firmy GTV, nawet najprostszą szufladę zamieni w ozdobę zabudowy kuchennej.
Autor: GTV, materiały prasowe Modny uchwyt, tu złocisty Lind polskiej firmy GTV, nawet najprostszą szufladę zamieni w ozdobę zabudowy kuchennej.
Akcja specjalna: Wygodny dom
Funkcjonalna kuchnia

Autor: materiały prasowe GTV

Jak urządzić funkcjonalną kuchnię? Jak wyposażyć garderobę? Jak oświetlić salon? I na jakie ważne detale w mieszkaniu koniecznie trzeba zwrócić uwagę? Praktyczne rekomendacje zebraliśmy w naszej akcji specjalnej!

Partnerzy