Trendy w kuchni. Jak zmieniały się nasze wnętrza, co będzie modne w roku 2020 i dalej?

2020-04-06 12:22

Kuchnia to coraz częściej serce domu i stale się zmienia na naszych oczach. W ostatnim czasie zawojowały ją ciemne kolory, nowatorskie materiały, a także ciekawe funkcjonalności ułatwiające codzienne prace. Sprawdź, jakie są najmodniejsze rozwiązania w tym roku i co prognozują trendy.

Wielki powrót drewna

Zarówno jako materiał wykończeniowy, jak i inspiracja barwna – drewno w wielkim stylu powraca do trendów, choć tak naprawdę zawsze znajdowało w nich swoje miejsce. Jest to bowiem surowiec ponadczasowy, solidny, efektownie ocieplający wystrój. W modnych kuchniach na nowo wykorzystujemy jego najlepsze walory przede wszystkim na frontach meblowych, tym bardziej że białe kuchnie – długo popularne w Polsce – trochę już się opatrzyły.

Dobre przykłady? W kuchni R5/Q1 firmy ernestrust zastosowano drewno dębowe z widocznymi sękami. Bardzo ciekawie komponuje się ono z betonem architektonicznym (zarówno na frontach, jak i blatach). W ten sposób udało się połączyć domową przytulność z wielkomiejskim szykiem.

Trendy ErnestRust
Autor: mat. pras. ernestrust Projekt kuchni R5/Q1

Warto też zwrócić uwagę na kuchnię Q12. Monumentalną formę wyspy kuchennej zmiękczają w niej wizualnie szczebelkowe fronty wykonane z litego drewna w nowoczesnym i efektownym kolorze ciemnego antracytu. Dzięki specjalnie wyprofilowanym rowkom na spodniej części każdego szczebelka otrzymujemy niezwykle wygodny system otwierania frontów.

Trendy ErnestRust
Autor: mat. pras. ernestrust Projekt kuchni Q12

Modna kuchnia w kontrastowych kolorach

Dobrze znana biel w kuchni coraz częściej zyskuje kontrastowe towarzystwo kolorystyczne. Miłośnicy stylu glamour oraz modern classic chętnie sięgają po sprawdzony i elegancki duet czerni z bielą. Takie zestawienie znajdziemy m.in. w kuchni S4 firmy ernestrust. Projekt prezentuje zestawienie frontów nowoczesnych z frontami w stylu shaker. Dodatkowego charakteru dodają ozdobne, szerokie pilastry. Jest to subiektywna interpretacja stylu glamour oraz propozycja dla osób odważnych, niebojących się eklektycznych połączeń.

Trendy ErnestRust
Autor: mat. pras. ernestrust Projekt kuchni S4

Inny kontrast? Nowoczesnym, efektownym i ciekawym rozwiązaniem jest łączenie drewna z szarością. W ten sposób udaje się zestawić przytulne akcenty z bardziej nowoczesnymi. Na przykład w kuchni Q7 występują połyskujące, lakierowane, szare fronty w towarzystwie forniru dębowego podbarwianego do orzecha.

Trendy ErnestRust
Autor: mat. pras. ernestrust Projekt kuchni Q7

Klasyka znów na topie

Minimalizm długo królował w trendach, jednak obecnie coraz chętniej powracamy do klasycznych rozwiązań. W przypadku wnętrz kuchennych owocuje to ciekawymi połączeniami tradycji z nowoczesnością. Projekt kuchni R8 firmy ernestrust stanowi próbę zestawienia klasycystycznych cech: statyczności, spokoju, oszczędności formy, z cechami barokowej ekspresji, którą możemy odnaleźć między innymi w asymetrycznej kompozycji piekarników czy dynamicznie zestawionych bryłach wyspy. Uroku całości dodają pieczołowicie wypracowane detale, takie jak uchwyty wykonane ze stali szlachetnej, podświetlane dekory eksponujące szkło atłasowe z grawerem czy kamieniem naturalnym. Dodatkowym „smaczkiem” są fronty wykonane w zróżnicowanej geometrii z pochylonymi delikatnie płaszczyznami przednimi, nadającymi niespotykany dotąd efekt trójwymiarowości i załamywania odbicia.

Trendy ErnestRust
Autor: mat. pras. ernestrust Projekt kuchni R8

Kolor w roli głównej

Czerń, szarość, antracyt, butelkowa zieleń, granat – te ciemne barwy chętnie są wykorzystywane w projektach kuchni. Mowa o rozwiązaniach „total look”, czyli zabudowie kuchennej i projekcie pomieszczenia w oparciu o jedną barwę, a także elementach kolorystycznych ciekawie ożywiających wystrój. Wśród innych modnych barw wielkim odkryciem ostatnich lat jest pudrowy róż, który świetnie prezentuje się w różnorodnych zestawieniach. Pozbawiony jest też efektu „przesłodzenia” – to barwa raczej chłodna, delikatna, uniwersalna. A jak odnajduje się w kuchni? W projekcie S4 ernestrust pudrowy róż pojawia się w duecie z klasycznymi inspiracjami. Całość charakteryzuje się dobrze wyważoną kompozycją szafek z ozdobnymi frontami w stylu shaker. Część z nich wykonana jest w technice ramiakowej z wypełnieniem w postaci eleganckiego przeszklenia oraz ażurowej kratki.

Trendy ErnestRust
Autor: mat. pras. ernestrust Projekt kuchni S4 (pudrowy róż)

Ponadto pojawiają się stylizowane pilastry zdobione kanelurami czy efektowne, toczone nogi, które podtrzymują bryłę wyspy. W prezentowanym wnętrzu panuje ciepły, przytulny klimat, na który znaczny wpływ ma kolorystyka mebli (wspomniany pudrowy róż) w aksamitnym wykończeniu. Wrażenia wizualne podbija kontrastowy, ciemny blat wykonany ze spieku kwarcowego z niezwykle efektownym motywem delikatnego użylenia, w którym osadzono podwieszany miedziany zlew oraz baterię kuchenną. Biżuterią dla całości są ręcznie wykonywane uchwyty również w wykończeniu miedzianym.