Co na ścianę w kuchni zamiast płytek? Ściana nad blatem w kuchni i blat kuchenny.

2024-03-28 12:12

To tu się chlapie tłuszczem czy barszczykiem. Często kroi, przestawia gorące garnki… Newralgiczne miejsca w strefie gotowania – ściana nad blatem i blat kuchenny. Powinny być trwałe, odporne na uszkodzenia i zaplamienia. Łatwe do utrzymania w czystości i efektowne. Co na ścianę w kuchni między blatem a szafkami, jak blat wybrać? Sprawdzamy.

Spis treści

  1. Blaty kuchenne - rodzaje
  2. Co na ścianę w kuchni zamiast płytek?
  3. Jak połączyć blat kuchenny ze ścianą?
  4. Jeżeli chcesz wiedzieć jeszcze więcej o kuchennym ciągu roboczym, koniecznie przeczytaj ten artykuł

Blaty kuchenne - rodzaje

Do najpopularniejszych należy laminowany, który stale ewoluuje pod względem estetycznym (coraz doskonalsze druk cyfrowy i faktury) i technicznym. Jedną z ostatnich innowacji jest laminowana płyta kompaktowa. Wyróżnia się zwiększoną odpornością na ścieranie i wilgoć. Ma rdzeń jednorodny kolorystycznie, nie wymaga więc dodawania obrzeża i może być bardzo cienka.

Dużym powodzeniem cieszą się droższe od laminowanych, ale tańsze od kamiennych, blaty z konglomeratów kwarcowo-granitowych (tworzą je drobiny kamienia zespojone żywicami). Są lżejsze niż te z natury, a równie odporne na uszkodzenia. Spieki kwarcowe to kolejna grupa supermocnych materiałów (twardsze od granitu, cieńsze od konglomeratów, ale i kosztowniejsze). Coraz częściej kupujemy też blaty drewniane. Odpowiednio konserwowane wytrzymają lata.

Blat kuchenny
Autor: serwis prasowy marki Castorama Na zdj. z drewna dębu, 60x2,7x300 cm, castorama.pl

Co na ścianę w kuchni zamiast płytek?

Czas pandemii wzmocnił trendy, które już przed nim były ważne – funkcjonalność, komfort, indywidualizm. Modne style? Propozycji designerów jest wiele, ale potraktuj je raczej jak inspiracje, a nie obowiązujące wzorce. Wybierz z nich to, co najbardziej odpowiada twoim upodobaniom, przyzwyczajeniom, i stwórz własną aranżację.

Ścianę nad blatem możesz pokryć płytkami w dużym lub małym formacie albo dekoracyjną mozaiką. Wszystkie są na topie. Jeśli lubisz industrialne klimaty, pomyśl o spieku kwarcowym wyglądającym np. jak łupek czy… rdzewiejąca blacha. Wolisz konglomerat, płytę laminowaną odwzorowującą naturalny kamień? Sprawdzą się niemal w każdym wnętrzu.

Gdy szukasz czegoś nietypowego, wykorzystaj farbę lub tapetę wodoodporną. Pamiętaj tylko o stronie praktycznej – im więcej gotujesz, tym okładzina powinna być trwalsza i łatwiejsza do utrzymania w czystości.

Kuchnia
Autor: Zdjęcie: Yassen Hristov, stylizacja: Patrycja Rabińska Na zdj. szkło typu lacobel, proj. wnętrza – Małgorzata Bacik/MM Architekci.

Jak połączyć blat kuchenny ze ścianą?

Blat i sama z tego samego materiału ładnie porządkują aranżację wnętrza. Zgodnie zresztą ze sprawdzoną zasadą – gdy mało elementów, łatwiej o spójność i czystość kompozycyjną. Wybór tworzywa uzależnij od blatu. To on musi bowiem podołać wielu wymaganiom.

Ekran chroni ścianę głównie przed zachlapaniem. W swoim projekcie pamiętaj, że gruby blat to również gruby ekran. Zmniejszy on trochę głębokość ciągu roboczego. Jeśli chcesz tego uniknąć, odsuń zabudowę o tę grubość od ściany. Łączenia płaszczyzn uszczelnij silikonem sanitarnym. Nie maskuj ich listwami, będą tu obcym elementem i podkreślą podział.

Gniazdka elektryczne najlepiej zamontować w dolnej części okładziny lub blacie, by nie psuły widoku na ścianie.

Jeżeli chcesz wiedzieć jeszcze więcej o kuchennym ciągu roboczym, koniecznie przeczytaj ten artykuł