Salon z aneksem kuchennym. Jak funkcjonalność połączyć z estetyką? Sprawdzone rady

2020-09-08 12:36 Materiał sponsorowany Barbara Ruppel
Kuchnia REHAU
Autor: materiały prasowe REHAU

Salon z aneksem kuchennym to standard we współczesnych mieszkaniach. Takie rozwiązanie ma tak naprawdę same plusy, jednak warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach podczas aranżacji kuchni z salonem. Jak sprawić, by salon z aneksem kuchennym nie tylko prezentował się znakomicie, ale był także funkcjonalny? Mamy na to sposób!

Modnie i estetycznie

Aranżując salon z aneksem kuchennym, pamiętajmy o zachowaniu jednolitej stylistyki. Co to oznacza w praktyce? Nie mieszajmy stylów. Jeśli marzy się nam aneks kuchenny w stylu prowansalskim, nowoczesny salon może nie być najlepszym pomysłem. Traktujmy salon z aneksem kuchennym jako jedno pomieszczenie, mając na uwadze, że poszczególne elementy wystroju powinny ze sobą korespondować, tworząc spójną całość.

W niewielkich mieszkaniach, projektując salon z aneksem kuchennym warto zastosować kilka trików, które optycznie powiększą przestrzeń. Jednym z nich jest wyłożenie podłogi tymi samymi płytkami lub panelami w całej salono-kuchni. Stworzy to iluzję jednolitej powierzchni i optycznie powiększy przestrzeń. Jasne fronty szafek korespondujące z kolorem ścian również pomogą nam uzyskać ten efekt (zwłaszcza gdy wybierzemy szafki bez widocznych uchwytów).

By oddzielić salon od aneksu kuchennego, możemy wykorzystać mebel taki jak stół czy sofa. Dobrym pomysłem jest postawienie między strefą kuchenną a wypoczynkową wyspy, która będzie pełnić funkcję stołu (takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w małych mieszkaniach). Innym sposobem na wydzielenie stref w kuchni z salonem jest ustawienie stylowej ścianki z cienkiego szkła lub ażurowej półki z roślinami, ziołami i książkami.

Kuchnia REHAU
Autor: mat. pras. REHAU Białe szkło polimerowe i beżowy laminat akrylowy - duet idealny

Funkcjonalnie i wygodnie

Salon z aneksem kuchennym oprócz reprezentacyjnego wyglądu powinien być funkcjonalny – ograniczona przestrzeń zazwyczaj narzuca konkretne rozwiązania. Jedną z najważniejszych kwestii podczas urządzania salonu z aneksem kuchennym jest dobór odpowiednich materiałów – muszą być one wytrzymałe oraz łatwe w utrzymaniu czystości. Aneks kuchenny jest zawsze widoczny, dlatego dobrze jest dbać o jego estetyczny wygląd. Oczywiście, kolor i wykończenie mebli odgrywa ważną rolę w aranżacji kuchni, jednak solidne materiały, z których wykonana jest zabudowa kuchenna będą gwarancją wieloletniego, bezproblemowego użytkowania.

Materiałem, który ułatwi to zadanie jest np. laminat akrylowy marki REHAU. Odporny na uszkodzenia i zarysowania, laminat akrylowy to doskonała alternatywa dla tradycyjnych elementów lakierowanych. Dzięki gładkiej i bezporowej powierzchni na laminacie akrylowym REHAU brud i tłuszcz nie wnika w strukturę mebla. To sprawia, że czyszczenie frontów akrylowych jest proste, szybkie i nie wymaga używania środków chemicznych.

Innym materiałem, którego nie może zabraknąć w kuchni jest szkło polimerowe, które również znajdziemy w ofercie marki Rehau. Szkło polimerowe jest 10 razy trwalsze od zwykłego szkła i co najważniejsze – na jego powierzchni nie pozostają ślady palców. Podobnie jak laminat akrylowy, szkło polimerowe REHAU jest proste w czyszczeniu: wystarczy wilgotna szmatka z mikrofibry. Ponadto, jeśli wybierzmy wersję slim, możemy użyć szkła polimerowego jako funkcjonalny splashback. Zamiast zaprzątać sobie głowę plamami na ścianie w kuchni, zajmiemy się gośćmi lub spędzimy przyjemnie czas z domownikami. To takie proste!

Urządzanie funkcjonalnego salonu z aneksem kuchennym nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy kierować się zdrowym rozsądkiem i wybierać elementy wystroju, które odpowiadają naszym osobistym gustom. By dowiedzieć się więcej o zaletach szkła polimerowego i laminatu akrylowego marki REHAU, kliknij tutaj.

Kuchnia z salonem REHAU
Autor: materiały prasowe REHAU