Nowoczesny aneks kuchenny: kulinarna pasja

2017-01-03 12:57

Właścicielka nie wiedziała, co zrobić, by niewielki aneks kuchenny otwarty na salon, spełniał jej potrzeby związane z pasją gotowania. Dzięki trikom kolorystycznym oraz wyspie okazało się to możliwe. Szara kuchnia: nowoczesny projekt wnętrza autorstwa pracowni Kołodziej & Szmyt.

Salon łączy funkcje pokoju dziennego, jadalni i kuchni. Na tę ostatnią deweloper przeznaczył wnękę na aneks kuchenny, który właścicielce wydawał się stanowczo za mały. Obawiała się jednak, że powiększenie strefy gotowania sprawi, że pokój straci salonowy charakter. Na szczęście architektki z pracowni Kołodziej & Szmyt wiedziały, jak temu zaradzić i umiejętnie wkomponować zabudowę kuchenną z wyspą w strefę dzienną.

Szary kolor w nowoczesnej aranżacji

W aranżacji nowoczesnego salonu z aneksem kuchennym architektki postawiły na żelazną konsekwencję kolorów (szary, czarny i biały) i materiałów (drewno i cegła). Dzięki temu nie tylko optycznie powiększyły wnętrze, wprowadziły w nim ład, ale też zamaskowały nieco meble kuchenne. Mimo że aneks kuchenny z wyspą zajmuje sporą część salonu, dzięki zastosowanym przez projektantki trikom optycznym, można o tym łatwo zapomnieć. Nawet kanapa została umiejscowiona tak, by widok z niej kuchnię omijał.

W aranżacji salonu z aneksem kuchennym szarość i czerń równoważą się z bielą i drewnem. Loftowym elementom we wnętrza towarzyszą radosne, barwy dodatków. W strefie kuchennej drewnianą podłogę z dębu bielonego zastąpiły podobne kolorystycznie, ale znacznie bardziej odporne płytki gresowe. Taka powierzchnia lepiej znosi intensywną eksploatację i działanie detergentów, nie wchłania wilgoci i nie przebarwia się.

Modna ściana: cegły pomalowane na szaro

Dekoracyjna ściana w aranżacji salonu z aneksem kuchennym to cegły pomalowane na szaro. Architektki nie mogły znaleźć klinkieru w kolorze szarej kuchni, dlatego położyły na ścianę czerwoną cegłę licówkę i pomalowały ją na ten sam odcień co meble. Korzystały przy tym ze wzornika kolorów. Ponieważ malowana cegła jest mniej odporna na zabrudzenia niż klinkier, nad blatem kuchennym musiała zostać dokładnie zaimpregnowana.

Aneks kuchenny: projekt wnętrza

Główną część umeblowania aneksu kuchnnego stanowi zabudowa z blatem. Jej górne białe fronty sięgają sufitu, odbijają światło wpadające przez okna. Laminaty dolnych szafek kuchennych oraz wyspy zostały dobrane do dębowej podłogi, łączą się z nią. Nie dało się uniknąć wstawienia „szafy”, koniecznej do zmieszczenia m.in. lodówki i piekarnika. Jednak wystarczyło pomalować sąsiadujące ściany farbą w identycznym szarym kolorze, by mebel niemal wtopił się w tło. Goście początkowo nie zauważają, że kuchnia kończy się obok kanapy. Powierzchnię roboczą powiększa wyspa. - Bez dodatkowego blatu w aneksie trudno byłoby przygotowywać makarony, stanowiące bazę moich popisowych dań. Teraz mam na to dość miejsca – mówi właścicielka.

Światło przydatne podczas gotowania

Każdy zapalony kucharz wie, że gotowanie wymaga precyzji. Przy złym oświetleniu praca ta będzie bardziej męcząca. Kuchnia znajduje się z dala od okna, a przyrządzanie posiłków odbywa się na dwóch blatach. Aby dopasować oświetlenie do potrzeb pani domu, architektki zdecydowały się na wprowadzenie spotów, które można skierować na wybrany obszar kuchni. Jeszcze więcej możliwości daje szyna z reflektorami, przesuwanymi wzdłuż metalowej listwy oraz rzucającymi światło na boki. Co jeszcze jest ważne w oświetleniu podszafkowym? Wybór naturalnej barwy światła, które gwarantuje dobrą widoczność, a przy tym nie fałszuje kolorów.

Aneks kuchenny: kosztorys

 • zabudowa meblowa, na zamówienie - ok. 16 000 zł
 • lodówka do zabudowy, Bosch - 1500 zł
 • zmywarka do zabudowy, Electrolux - 1000 zł
 • płyta gazowa, Amica - 600 zł
 • okap do zabudowy, Gorenje - 580 zł
 • piekarnik, Siemens - 1200 zł
 • zlewozmywak Basis Onyx, Franke - 500 zł
 • bateria Neptune, Franke - 650 zł
 • płytki podłogowe Kallisto Cream, Opoczno - 300 zł
 • oświetlenie szynowe, Lira Lighting - ok. 800 zł
 • reflektory podwójne Pillar Nero, Philips - 300 zł

Galerie zdjęć: pomysły na kuchnie w kolorze szarym