ernestrust. Niezwykła droga od niewielkiego zakładu do apartamentów całego świata

 Kuchnia Ernestrust

Firma Ernestrust powstałą w 1968 roku jako niewielki warsztat stolarski na Opolszczyźnie. Dziś meble tej firmy są ozdobą kuchni na całym świecie

Fot. mat. pras. ernestrust

Firma ernestrust tworzy wnętrza kuchenne dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów. Łączy w sobie najwyższą jakość i precyzję wykonania, nieszablonowe rozwiązania designerskie z dbaniem o detale, elegancją i hołdowaniem wieloletniej tradycji. Niedawno polski lider mebli klasy premium obchodził 50-lecie istnienia. Droga, którą przeszła firma ernestrust to przykład, że cierpliwość, ciężka praca i innowacyjne myślenie mogą pomóc odnieść spektakularny sukces.

Ernestrust – firma z niezwykłą historią

Ernest Rust, 27-letni stolarz z Pluder na Opolszczyźnie w 1968 roku założył niewielki zakład stolarski, gdzie można było zamówić meble na wymiar. W czasach, gdy na porządku dziennym były mechanicznie produkowane meblościanki, a stoły, szafy i półki nie różniły się od siebie, firma Rusta była niezwykłym przedsięwzięciem. Ernest Rust, za cel postawił sobie produkcję mebli wysokiej jakości. Takich, które będą służyły kilku pokoleniom. Meble zdolnego stolarza zaczęły cieszyć się coraz większym uznaniem, także poza granicami województwa, dlatego po niecałych 7 latach działalności, Ernest Rust postanowił rozszerzyć działalność, zatrudniając pracowników i rozpoczynając produkcję na skalę krajową. Początkowo firma Rust produkowała meble do każdego pomieszczenia, jednak od lat 80. Ernest Rust postanowił skupić się wyłącznie na kuchniach. Tuż po upadku komunizmu, w latach 90. firma Rust nabrała rozpędu. Do zarządu dołączył syn Ernesta, Marian Rust, a w rodzinnych Puldrach powstał gigantyczny zakład produkcyjny o powierzchni 7 tysięcy metrów kwadratowych. Lata 90. to również czas nawiązywania współpracy z kluczowymi partnerami w zakresie rozwoju produktu i wyposażenia mebli kuchennych.

Rok po śmierci Ernesta Rusta, w 2003, nastąpił przełom. Meble kuchenne z Pulder zaczęto eksportować do Europy Zachodniej oraz USA, gdzie od razu zyskały uznanie ze względu na wysoką jakość i ponadczasowy design. Dziewięć lat później polska firma wypuściła na rynek innowacyjną kolekcję mebli R-Collection wraz z flagowym modelem R8. Proste formy, gładkie fronty i nowoczesny design wzbudziły podziw, kiedy kolekcję jeszcze tego samego roku zaprezentowano na międzynarodowych targach w Szczecinie. W efekcie R-Collection otrzymała I miejsce w konkursie Kuchnia Marzeń, a meble firmy Rust coraz częściej pojawiały się na najlepszych targach meblarskich na całym świecie. Rok 2015 był bardzo ważny dla rozwoju firmy z dwóch powodów – do zarządu dołączył wnuk Ernesta, Patryk Rust. Kolejny sukces przyszedł rok później, kiedy jako pierwsza polska firma, Rust została zaproszona do udziału w prestiżowych Targach EuroCucina Salone del Mobile w Mediolanie. Jeszcze w tym samym roku meble Rust pojawiły się na targach Kitchen and Bath Industry KBIS w Las Vegas, gdzie zrobiły furorę.

 Kuchnia Ernestrust

ernestrust jest liderem wśród firm meblarskich klasy premium w Polsce. Swoje salony ma nie tylko w polskich miastach, ale również w USA, Bejrucie i Niemczech

Fot. mat. pras. ernestrust

„Dom zaczyna się tutaj”. Polskie meble podbijają Amerykę

Trzy lata temu firma Rust przeszła rebranding i zmieniła nazwę na ernestrust, odwołując się do postaci legendarnego założyciela. Zmianie przewodziło hasło: „Dom zaczyna się tutaj”, wyrażające to, co wielu z nas doskonale wie – że to właśnie kuchnia jest sercem domu. Dzięki swoim osiągnięciom firma ernestrust została zaproszona w 2018 roku do udziału w prestiżowej wystawie w Muzeum Budownictwa w Waszyngtonie „Making Room: Housing for a Changing America”. Przed polską firmą postawiono zadanie stworzenia przestrzeni kuchennej w pełnowymiarowym, nowoczesnym mieszkaniu. Głównym celem polskiego producenta mebli premium było pokazanie, jak można stworzyć kuchenne wnętrze dla kilku pokoleń: dzieci, dorosłych i seniorów. Firma ernestrust postawiła na wydajność i elastyczność w tworzeniu spójnego, funkcjonalnego wnętrza. Kuchnia miała być nowoczesna, intuicyjna i dostosowana do potrzeb każdego z domowników. Jednym z flagowych rozwiązań zaprezentowanych przez ernestrust w Waszyngtonie był system półwyspu z lustrzaną nogą. Dzięki podnośnikom można go było z łatwością opuszczać i podnosić, co pozwalało dostosować jego wysokość do potrzeb każdego użytkownika, bez względu na wiek i wzrost. Kuchnia zaprezentowana przez polską firmę cieszyła się dużym uznaniem, poświęcono jej obszerną część artykułu w The Washington Post.

Jeszcze w tym samym roku, firma ernestrust świętowała 50-lecie swojego istnienia. Z tej okazji podczas trwających poznańskich targów Meble Polska 2018 zaprezentowała coś, czego nie podjęła się żadna inna meblarska firma w kraju – meble kuchenne o złotych frontach. Niezwykle eleganckie, luksusowe były doskonałą metaforą drogi, którą przeszła firma ernestrust: od niewielkiego zakładu stolarskiego z Pluder do cenionego na całym świecie giganta meblowego klasy premium. W Polsce podziwiać meble ernestrust można w kilkunastu salonach, m.in. w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu i Poznaniu. Za granicą polska firma ma swoje salony w Niemczech, Bejrucie, a także w 3 miastach USA: Nowym Jorku, Chicago i Denver. Co ciekawe, obecnie Polska jest na czwartym miejscu na świecie pod względem eksportu mebli, zaraz za Chinami, Niemcami i Włochami. Czy dzięki ernestrust wejdziemy do ścisłej trójki?

Ocena: 5
Tekst: Barbara Ruppel Zdjęcia: mat. pras. ernestrust

POLECANE ARTYKUŁY