Jak urządzić kuchnię funkcjonalnie? Jaki powinien być układ mebli w kuchni?

2023-11-02 10:50

Marzysz o nowej kuchni? Jej urządzenie to prawdziwe wyzwanie. O efekcie decyduje nie tylko styl, kolorystyka, lecz także funkcjonalność oraz dobór właściwych materiałów, które sprzyjają pracy i utrzymaniu czystości. Jak urządzić kuchnię w bloku? Jak urządzić kuchnię bez górnych szafek? Oto odpowiedzi.

Spis treści

  1. Co na ścianę w kuchni?
  2. Tapeta do kuchni zamiast płytek
  3. Co najlepiej położyć na podłogę w kuchni?
  4. Jakie są rodzaje blatów kuchennych?
  5. Jaka powinna być wysokość blatu w kuchni?
  6. Nowoczesne oświetlenie do kuchni
  7. Najważniejsze sprzęty w kuchni
  8. Jak rozmieścić gniazdka w kuchni?
  9. Nowoczesne zlewy do kuchni
  10. Jaka bateria kuchenna jest najlepsza?
  11. Meble kuchenne, przechowywanie w kuchni

Co na ścianę w kuchni?

Płytki to najczęstszy wybór spośród okładzin na podłogę do kuchni. Trafiony pod warunkiem, że mają one odpowiednią klasę ścieralności (min. PEI 3), niską nasiąkliwość (właściwa E 3–6%; w przypadku płytek z gresu bywa nawet mniejsza niż 0,5%). Liczy się też antypoślizgowość (dobry parametr do kuchni: R10–R12). Te cechy tracą znaczenie w przypadku płytek ściennych.

Jeśli jednak dużo gotujesz, weź pod uwagę okładzinę z powierzchnią, która ułatwi ci utrzymanie jej w czystości, jak panel ze szkła hartowanego lub pleksiglasu, blacha nierdzewna czy fototapeta.

Najszybciej jednak pokryjesz ścianę nad blatem farbą. Emulsja przeznaczona do kuchni skutecznie ją ochroni przed wilgocią, plamami i pleśnią. Pomalowaną powierzchnię można bez szwanku dla niej samej szorować. Świetnie sprawdzi się też farba tablicowa.

Przeczytaj też: Jak wykończyć blat kuchenny przy ścianie? Połączenie blatu ze ścianą

Tapeta do kuchni zamiast płytek

Odpowiednie to wodoodporne, zmywalne. Należą do nich tapety winylowe na fizelinie (cienkowarstwowe), wytrzymałe, trwałe, paroprzepuszczalne, oraz innowacyjne fototapety z kolekcji Wet System marki Wall & Decò. Te ostatnie nadają się nawet do kabiny prysznicowej.

Fototapety papierowe – gotowe bądź wydrukowane na zamówienie, np. z twojego zdjęcia, powinno się zalaminować. Zabezpieczy to nadruk przed wilgocią, zarysowaniami, zadrapaniami, ścieraniem. Papierową fototapetę nad blatem ochronisz też przed zabrudzeniami taflą przejrzystego szkła.

Tapeta na ścianie w kuchni
Autor: serwis prasowy marki Lime Lace Tapeta na ścianie w kuchni, limelace.co.uk

Co najlepiej położyć na podłogę w kuchni?

Szukasz niedrogiej posadzki? Pomyśl o panelach laminowanych. Sprawdzą się wodoodporne (z powłoką hydrofobową i płytą nośną o podwyższonej odporności), o klasie użyteczności min. 23.

Fachowcy radzą, by w tym wnętrzu przyklejać je do podłoża. Zmniejsza to ryzyko, że np. w razie awarii woda dostanie się pod posadzkę. Podobnie zaleca się zamontować winylowe panele i wykładzinę.

Jakie są rodzaje blatów kuchennych?

Hity to blaty z konglomeratu kwarcowego i ze spieków kwarcowych, tworzyw niezwykle odpornych. Doskonale imitują m.in. marmur, granit, piaskowiec czy odkryte na nowo lastryko. Wyraźnie dystansują też granit naturalny.

Popularności nie traci beton polerowany i stal, zaś blaty drewniane stają się cieńsze, lżejsze wizualnie. Dużym zainteresowaniem cieszą się także laminaty najmłodszej generacji. Nie tylko coraz lepiej udają różne materiały – od kamieni do metali, lecz także są znacznie trwalsze od poprzedników.

Jaka powinna być wysokość blatu w kuchni?

Do niedawna blat najczęściej umieszczało się na wysokości 85 cm od posadzki. Teraz to na ogół 90 cm i więcej. W kuchniach IKEA np. wysokość robocza wynosi 92 cm (szafki mają 80 cm, cokół lub nogi 8 cm, grubość blatu to 4 cm). Osobom niższym może się przy takim blacie niewygodnie pracować, dlatego rozwiązaniem są dla nich szafki spersonalizowane, czyli na wymiar z blatem na wysokości 10–15 cm poniżej zgiętego pod kątem prostym przedramienia.

Nowoczesne oświetlenie do kuchni

Światło w miejscu do pracy powinno być jasne i tak ukierunkowane, by nie tworzyło cieni. Podszafkowe oprawy punktowe rozmieszcza się co ok. 60 cm lub zastępuje je listwami LED-owymi.

Przy braku szafek wiszących sprawdzą się kinkiety, najlepiej z możliwością ustawienia klosza i na ruchomym wysięgniku (np. kojarzące się z biurowymi jak słynna Tolomeo marki Artemide).

Nad wyspą i nad stołem zainstaluj lampy wiszące. W aneksie jadalnianym – z żarówkami o cieplejszej barwie światła, by stworzyć w nim przyjazny nastrój.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy rackbuddy.com

Najważniejsze sprzęty w kuchni

Jeśli tylko się da, należy je rozmieścić zgodnie z zasadami ergonomii, w tym tzw. trójkąta roboczego. Prace kuchenne będą wówczas przebiegały sprawnie.

Ciąg rozpoczyna lodówka, w jej sąsiedztwie sytuuje się zlew i zmywarkę, blisko nich – płytę grzejną czy kuchenkę. Piekarnik warto zainstalować w szafie-słupku na wysokości powyżej blatu, by nie trzeba było się do niego schylać.

Optymalna długość blatów między sprzętami wynosi 60–80 cm. Dla osób praworęcznych zaprojektuj ciąg w kierunku od lewej strony do prawej, dla leworęcznych – odwrotnie. Reguła trójkąta pasuje do każdego układu mebli.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki Amica

Jak rozmieścić gniazdka w kuchni?

Sprzęty w zabudowie (lodówkę, piekarnik, zmywarkę) najwygodniej podłączyć do gniazd na ścianie za nimi, np. zgrupowanych w ramce. Umieszcza się je na wysokości 30–50 cm nad posadzką. Gniazdo do okapu ukryjesz w sąsiadującej z nim szafce albo, jeśli się da, za nim. Do małych sprzętów (blendera, kawiarki itp.) gniazda montuje się 20–30 cm nad blatem lub chowa w blacie. Warto wiedzieć, że instalację elektryczną należy montować nad wodno-kanalizacyjną. W razie jej awarii unikniesz zalania kabli.

Nowoczesne zlewy do kuchni

Dzięki nowym tworzywom (konglomeratom, spiekom) zlewozmywak może być ściśle zintegrowany z blatem. Robi się je na zamówienie. Producenci kładą teraz nacisk na wielozadaniowość zlewów. Wyposażają je w akcesoria ułatwiające mycie i krojenie produktów – ociekacze, podstawki, deski. Praktyczne, szczególnie w małej kuchni, gdyż oszczędzają miejsce na blacie.

Jaka bateria kuchenna jest najlepsza?

Do dużego zlewozmywaka wybierz baterię z wylewką, która ma szeroki kąt obrotu lub wylewkę wyciąganą. Powinna być na tyle wysoka, by nie utrudniała mycia, płukania, nalewania do naczyń wody. Ale z wysokością baterii nie można przesadzić, bo strumień wody łatwo się wtedy rozchlapuje, a w zlewozmywaku stalowym dodatkowo robi hałas. Bądź eko i dołącz do grona oszczędnych – zdecyduj się na baterię jednouchwytową z aeratorem napowietrzającym wodę i dwustopniową głowicą.

Jak urządzić kuchnię? Inspiracje
Autor: serwis prasowy marki Hansgrohe Na zdjęciu bateria kuchenna filtrująca z systemem Aqittura, Hansgrohe.

Meble kuchenne, przechowywanie w kuchni

O komforcie decydują półki, kosze, szuflady, carga wysuwane na sprawnych prowadnicach. Wtedy dostęp do każdego schowanego w szafie naczynia czy produktu jest łatwy. Co na topie? Podświetlone witryny w zabudowie górnej lub wysokiej, które dodają lekkości aranżacji. A gdy masz miejsce, możesz zrezygnować z szafek górnych na rzecz otwartych półek bądź też zabudowy do sufitu i wyspy.