Bateria filtrująca Mungo
Autor: materiały prasowe Armatura Kraków Bateria filtrująca Mungo

Jak dbać o planetę we własnym domu? Trend less waste w kuchni i łazience

2021-06-09 10:52 Materiał sponsorowany Barbara Ruppel

Dbanie o planetę może przybierać różne formy. Jedną z nich jest trend less waste, który śmiało wkroczył do naszych domów, mieszkań i miejsc pracy. Czym przejawia się trend less waste i jak najlepiej wprowadzić go do naszej osobistej, domowej przestrzeni?

Less waste w kuchni

Trend less waste w głównej mierze skupia się na ograniczeniu marnowania wody, energii, a także żywności. Nie da się ukryć, że to właśnie nasze kuchnie generują najwięcej odpadków, dlatego wprowadzanie filozofii less waste do naszych domów warto zacząć właśnie od tego pomieszczenia. 

Jak to zrobić? Sposobów jest kilka. Przede wszystkim warto dokładnie przyjrzeć się swoim nawykom i szczerze ocenić, kiedy, w jakich sytuacjach i jak często marnujemy wodę, prąd czy żywność. Możemy na przykład obserwować siebie i swoich domowników przez tydzień i stworzyć listę zachowań, które należałoby wyeliminować. 

Dobrą praktyką na less waste w kuchni jest na przykład wymiana sprzętu na bardziej ekologiczny i energooszczędny, uruchamianie zmywarki tylko wtedy, gdy jest pełna lub unikanie płukania naczyń przed włożeniem ich do zlewu. Warto również myć warzywa i owoce w misce nad zlewem (a nie pod bieżącą wodą), wtedy wodę możemy wykorzystać do namaczania naczyń. 

Jeśli chodzi o jedzenie, pamiętajmy, by kupować tylko tyle, ile potrzebujemy. Z resztek produktów spożywczych czy potraw możemy wyczarować naprawdę pyszne dania. Jeśli coś można zamrozić, zróbmy to! W większych miastach działają tzw. stacje food sharingowe, gdzie możemy zostawić produkty spożywcze, by ktoś inny mógł z niej skorzystać - wtedy mamy pewność, że jedzenie się nie zmarnuje.

Bateria Tauri Touch Me
Autor: materiały prasowe Armatura Kraków

Baterie kuchenne dla dobra planety

Sprzęt AGD i odpowiednia armatura również może pomóc nam oszczędzić energię, wodę, a w efekcie także pieniądze. Wymiana baterii kuchennej może zmniejszyć zużycie wody nawet o połowę! Ciekawym przykładem są baterie Tauri Touch Me cechujące się niskim zużyciem wody (tylko 7 litrów na minutę) między innymi przez system szybkiego uruchamiania i wyłączania baterii. 

Inną ciekawą opcją jest bateria z funkcją filtrowania wody, taka jak na przykład Mungo z oferty KFA Armatura. Z jej pomocą będziemy mogli zrezygnować całkowicie z kupowania wody w plastikowych butelkach!

Przy założeniu, że powinniśmy dla naszego zdrowia wypijać 1,5 litra wody dziennie to miesięcznie jest to około 30 butelek PET, które wyrzucamy do kosza. To łącznie 1,5 kg plastiku! Na jedną osobę. Czyli rocznie 4-osobowa rodzina potrafi z samych butelek po wodzie mineralnej wygenerować około 70 kg plastikowych śmieci. Pomyślcie, jak wiele dobrego zrobicie dla planety, gdy zaczniecie pić wodę prosto z kranu.

Jak działa bateria Mungo? Model wyposażony jest we wkład filtrujący, który montuje się bezpośrednio pod zlewem. Przy zakupie baterii otrzymujemy w zestawie filtr, więc od razu po zamontowaniu z naszego kranu popłynie czysta, odfiltrowana woda. Sama obsługa baterii jest bardzo prosta: wystarczy nacisnąć przycisk na froncie wylewki i podstawić szklankę lub dzbanek. Jeden filtr wystarcza na 6000 litrów wody, co przekłada się na około 6 miesięcy użytkowania.

Bateria Mungo
Autor: materiały prasowe Armatura Kraków

Korzystając z baterii Mungo nie tylko oczyszczamy wodę, ale również ograniczamy jej zużycie: bateria Mungo zużywa bowiem 7.5 l wody na minutę, co na baterię kuchenną jest naprawdę imponującym wynikiem. Poza tym, bateria Mungo może poszczycić się stylowym i eleganckim wyglądem, dlatego bez problemu dopasujemy ją do praktycznie każdej kuchni.

Nowoczesna łazienka
Autor: materiały prasowe Armatura Kraków Nowoczesna łazienka.

Less waste w łazience

Łazienka to drugie pomieszczenie w domu, które generuje dużo strat wody i energii. Jak możemy temu zapobiec? Dobrym pomysłem będzie na przykład skrócenie czasu pod prysznicem, uruchamianie pralki tylko wtedy, gdy jest pełna, zakręcanie wody, gdy myjemy zęby, a także wymiana baterii na modele, które pomagają oszczędzać wodę. 

Dlaczego dobór odpowiednich baterii jest taki ważny? Posłużmy się przykładem 4-osobowej rodziny mieszkającej w mieszkaniu bez ogródka. Zużycie wody możemy podzielić na kategorie, aby było łatwiej liczyć. Pierwsza: umywalka + zlewozmywak (25%) i druga: wanna/natrysk + WC + pralka, zmywarka (75%).

Baterie kuchenne i umywalkowe typowe zużywają 12 l/min, a baterie zlewozmywakowe i umywalkowe oszczędne 6 l/min. Jeśli miesięczne zużycie wody w takim gospodarstwie to około 16m³/m-c, a dzięki bateriom oszczędnościowym może je zredukować o 12,5% to mamy rocznie 24 tysiące litrów wody mniej! A to jedynie wymiana baterii na takie wyposażone w odpowiedni, ekologiczny napowietrzacz.

Bateria Moza
Autor: materiały prasowe Armatura Kraków Bateria Moza

Na rynku dostępnych jest sporo pięknych baterii o ograniczonym przepływie. Warto zwrócić uwagę na serie Logon oraz Mokait marki KFA Armatura. Obie dostępne są w dwóch wykończeniach: chromie oraz matowej czerni, a zamontowane w nich napowietrzacze zmniejszają zużycie wody do poziomu 6 litrów na minutę. Co ważne, dostępne są zarówno w wersjach niskich, jak i wysokich do umywalek nablatowych.

Istnieje wiele sposób na wprowadzenie do swojego domu filozofii less waste i niekoniecznie wiąże się z to z generalnym remontem, zakupem mnóstwa nowych gadżetów czy całkowitą zmianą stylu życia. Czasem wystarczy jedna mała zmiana, by doświadczyć pozytywnych jej skutków. 

Więcej o bateriach KFA Armatura na stronie https://kfa.pl/

Bateria Logon
Autor: materiały prasowe Armatura Kraków Bateria Logon
Bateria Mokait
Autor: materiały prasowe Armatura Kraków Bateria Mokait