6 pomysłów na efektowną ścianę nad blatem. Twoja kuchnia zyska stylowe wykończenie
Podpowiadamy, jakie okładziny ścienne są teraz na topie. Spośród różnorodnych propozycji wybieramy te, które dobrze spełnią swoją funkcję i podkreślą indywidualny styl kuchni. Wtedy będzie się w niej z przyjemnością gotowało.

Od czasu, gdy kuchnię połączyliśmy z salonem, siłą rzeczy ściana nad ciągiem roboczym musiała się poddać rygorowi pokojowej aranżacji. Nierzadko nawet staje się w niej dominującym ozdobnym elementem. Również w kuchniach zamkniętych miejsce nad blatem przestało nudzić banalnością. Bo jak tu nie czerpać inspiracji z poszerzającej się stale oferty producentów.
Weźmy choćby zwykłe rozwiązanie – farby. Nie dość, że emulsje przeznaczone do tego wnętrza zniosą częste szorowanie, nie rozwiną się na nich pleśń i grzyby, to fascynują też kolorami.
Dzięki nowym technologiom, w tym drukowi cyfrowemu, okładziny laminowane perfekcyjnie imitują różne tworzywa, są coraz mocniejsze i cieńsze (tzw. laminat kompaktowy ma grubość 12 mm).
Popularność zdobywają także forniry kamienne. Niektóre przypominają tapetę z powodu podkładu z fizeliny oraz grubości – to zaledwie 0,6–1 mm.
Farba tablicowa
Typowa czarna nie zawsze pasuje do wnętrza. Żaden kłopot, producenci oferują „tablicówkę” w wielu kolorach, także w intensywnych. Ścianę pokrywa się 2–3 warstwami farby. Po ok. dwóch tygodniach od nałożenia ostatniej warstwy ściana nadaje się w pełni do użytku (rysowania, zmywania).

Motyw przewodni
Ceramika z wyrazistym wzorem, czyli świetne dekoracja i kamuflaż, bo nie widać na niej zachlapań. Płytki na zdj. (Octogono Musichalls Multicolor, kolekcja Vodevil, Vives) są z gresu, który łatwo utrzymać w czystości. Nadają się na ścianę i podłogę. Jeśli wybierzesz podobne, ale cementowe, pamiętaj, że wymagają impregnacji.

Kiedy kłaść płytki nad blatem? Na ogół ten etap prac planuje się przed montażem zabudowy kuchennej. Płytki należy przykleić do ściany tak, by ich dolna krawędź pokrywała się z linią, na której znajdzie się blat. Powinien on się wsunąć pod krawędź płytki. Szparę między blatem a ścianą uszczelnia się silikonem montażowym albo maskuje listwą. Fototapetę i fornir kamienny przykleja się do oczyszczonej powierzchni w podobny sposób. Klej należy rozprowadzić na nich równomiernie, bez zostawiania pustych przestrzeni. Fornir kamienny na koniec zaimpregnuj. Panele szklane zamontujesz w szynach (dolnej i górnej), możesz je także przykręcić do ściany (wtedy przy zamówieniu tafli na wymiar od razu zleć wycięcie odpowiednich otworów). Dobrą metodą jest przyklejenie szkła do ściany, bo klej po wyschnięciu jest niewidoczny.
Kolor i blask
Nowoczesną aranżację wnętrza doskonale podkreślisz lakierowanym panelem szklanym. Panele mogą być też pokryte nadrukowanym motywem, np. z twojego zdjęcia. Szkło przeznaczone do kuchni musi być bezpieczne – laminowane lub hartowane, najlepiej o grubości 6 mm.

Wzór na mur
By go uzyskać, nie są ci potrzebne cegły. Zastąpią je płytki (kupisz nawet cięte z wiekowych okazów lub ręcznie formowane). Tylko je zaimpregnuj, by nie chłonęły tłuszczu. Prostszy pomysł? Połóż zmywalną fototapetę.

Bez śladów
Jeśli kupujesz płytki jednokolorowe – jasne lub ciemne – i są one szkliwione (z warstwą szkliwa na powierzchni), sprawdź ważny parametr – odporność na zaplamienia. Klasa 5 oznacza najwyższą, klasa 1 – najniższą.

Jak drewno
Wybierasz fototapetę papierową z takim motywem? Warto zabezpieczyć ją przezroczystą szklaną taflą. Jest też inny sposób ochrony – laminowana powłoka. Tak zabezpieczoną fototapetę zamówisz w wielu sklepach internetowych.
