6 pomysłów na efektowną ścianę nad blatem. Twoja kuchnia zyska stylowe wykończenie

2022-12-02 13:39

Podpowiadamy, jakie okładziny ścienne są teraz na topie. Spośród różnorodnych propozycji wybieramy te, które dobrze spełnią swoją funkcję i podkreślą indywidualny styl kuchni. Wtedy będzie się w niej z przyjemnością gotowało.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy pixers.pl …a może blat Zrobiony z odpornego na uszkodzenia laminatu HPL sprawdzi się również na ścianie. Takie rozwiązanie zresztą ładnie porządkuje przestrzeń. Przykładem kuchnia na zdj. obok, gdzie wzór drewna zestawiono z motywami roślinnymi fototapet na zabudowie, Pixers. Wolisz na ścianie blat drewniany? W sąsiedztwie płyty grzejnej ochroń go szklanym ekranem.

Od czasu, gdy kuchnię połączyliśmy z salonem, siłą rzeczy ściana nad ciągiem roboczym musiała się poddać rygorowi pokojowej aranżacji. Nierzadko nawet staje się w niej dominującym ozdobnym elementem. Również w kuchniach zamkniętych miejsce nad blatem przestało nudzić banalnością. Bo jak tu nie czerpać inspiracji z poszerzającej się stale oferty producentów.

Weźmy choćby zwykłe rozwiązanie – farby. Nie dość, że emulsje przeznaczone do tego wnętrza zniosą częste szorowanie, nie rozwiną się na nich pleśń i grzyby, to fascynują też kolorami.

Dzięki nowym technologiom, w tym drukowi cyfrowemu, okładziny laminowane perfekcyjnie imitują różne tworzywa, są coraz mocniejsze i cieńsze (tzw. laminat kompaktowy ma grubość 12 mm).

Popularność zdobywają także forniry kamienne. Niektóre przypominają tapetę z powodu podkładu z fizeliny oraz grubości – to zaledwie 0,6–1 mm.

Farba tablicowa

Typowa czarna nie zawsze pasuje do wnętrza. Żaden kłopot, producenci oferują „tablicówkę” w wielu kolorach, także w intensywnych. Ścianę pokrywa się 2–3 warstwami farby. Po ok. dwóch tygodniach od nałożenia ostatniej warstwy ściana nadaje się w pełni do użytku (rysowania, zmywania).

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki Benjamin Moore W kuchni na zdj. wykorzystano ekologiczną emulsję akrylową Chalkboard Paint 308 „Zero LZO” marki Benjamin Moore, wydajność: ok. 10 m2/l

Motyw przewodni

Ceramika z wyrazistym wzorem, czyli świetne dekoracja i kamuflaż, bo nie widać na niej zachlapań. Płytki na zdj. (Octogono Musichalls Multicolor, kolekcja Vodevil, Vives) są z gresu, który łatwo utrzymać w czystości. Nadają się na ścianę i podłogę. Jeśli wybierzesz podobne, ale cementowe, pamiętaj, że wymagają impregnacji.

Kuchnia
Autor: Mariusz Bykowski Projekt wnętrza: Pracownia Kołodziej & Szmyt.
Kilka wskazówek

Kiedy kłaść płytki nad blatem? Na ogół ten etap prac planuje się przed montażem zabudowy kuchennej. Płytki należy przykleić do ściany tak, by ich dolna krawędź pokrywała się z linią, na której znajdzie się blat. Powinien on się wsunąć pod krawędź płytki. Szparę między blatem a ścianą uszczelnia się silikonem montażowym albo maskuje listwą. Fototapetę i fornir kamienny przykleja się do oczyszczonej powierzchni w podobny sposób. Klej należy rozprowadzić na nich równomiernie, bez zostawiania pustych przestrzeni. Fornir kamienny na koniec zaimpregnuj. Panele szklane zamontujesz w szynach (dolnej i górnej), możesz je także przykręcić do ściany (wtedy przy zamówieniu tafli na wymiar od razu zleć wycięcie odpowiednich otworów). Dobrą metodą jest przyklejenie szkła do ściany, bo klej po wyschnięciu jest niewidoczny.

Kolor i blask

Nowoczesną aranżację wnętrza doskonale podkreślisz lakierowanym panelem szklanym. Panele mogą być też pokryte nadrukowanym motywem, np. z twojego zdjęcia. Szkło przeznaczone do kuchni musi być bezpieczne – laminowane lub hartowane, najlepiej o grubości 6 mm.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki Saint-Gobin Na zdj. Planique Color-IT marki Saint-Gobin.

Wzór na mur

By go uzyskać, nie są ci potrzebne cegły. Zastąpią je płytki (kupisz nawet cięte z wiekowych okazów lub ręcznie formowane). Tylko je zaimpregnuj, by nie chłonęły tłuszczu. Prostszy pomysł? Połóż zmywalną fototapetę.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki House Doctor

Bez śladów

Jeśli kupujesz płytki jednokolorowe – jasne lub ciemne – i są one szkliwione (z warstwą szkliwa na powierzchni), sprawdź ważny parametr – odporność na zaplamienia. Klasa 5 oznacza najwyższą, klasa 1 – najniższą.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy & Shufl, andshufl.com

Jak drewno

Wybierasz fototapetę papierową z takim motywem? Warto zabezpieczyć ją przezroczystą szklaną taflą. Jest też inny sposób ochrony – laminowana powłoka. Tak zabezpieczoną fototapetę zamówisz w wielu sklepach internetowych.

Kuchnia
Autor: serwis prasowy marki Cesar Na zdj. kuchnia Unit, cesar.it
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE