Dobrze zaprojektowana otwarta kuchnia dla rodziny: integralna część całego mieszkania

2016-11-16 16:47
rodzinna kuchnia Teka
Autor: materiały prasowe Teka

Kuchnia otwarta na resztę mieszkania- czy to napewno dobry pomysł? Duża, otwarta kuchnia to trend, na który otwieramy się coraz chętniej. Radzimy, jak zaprojektować kuchnię o otwartej konstrukcji tak, by nie zdominowała odpoczynkowego charakteru całego wnętrza.

Kuchnia otwarta na resztę mieszkania to rozwiązanie coraz częściej przez nas pożądane i podążające wprost za globalnymi trendami. Takie rozwiązanie ma jednak również swoje wady. Otwarta kuchnia może optycznie powiększyć przestrzeń, niestety jednocześnie łatwo może ją zdominować ze względu na ilość sprzętów AGD i innych przedmiotów niezbędnych przy gotowaniu. Przy jej projektowaniu należy wziąć pod lupę kilka niezwykle istotnych kwestii. Otwierając ją na resztę mieszkania sprawiamy że staje się ona jego integralną częścią, co za tym idzie- musimy zadbać o to by nie sprawiała wrażenia obcej i pasowała do reszty wnętrza.

Otwarta kuchnia: sprytne rozwiązania

Kuchnia otwarta na pokój to dobre rozwiązanie do małych wnętrz - optycznie powiększa przestrzeń. Zyskała jednak zwolenników także wśród posiadaczy większych metraży. Jest to bowiem sprytny sposób na wspólne spędzanie czasu z rodziną. Kuchnia jest sercem całego domu- to tu wspólnie gotujemy, spożywamy posiłki i spędzamy czas na rozmowach. Decydując się na jej zamkniętą formę, w pewien sposób ograniczamy ten kontakt. Czyniąc ją osobnym pomieszczeniem, odcinamy się od reszty domowników.

Sprawdź też: jak urządzić rodzinną i nowoczesną kuchnię >>>

Otwarcie kuchni na salon lub resztę mieszkania to dobry sposób na zintegrowanie rodziny; możemy jednoczesnie gotować i uczestniczyć w życiu rodzinnym. Funkcjonalna, otwarta kuchnia dla dużej rodziny, wymaga jednak uwzględnienia kilku istotnych rzeczy w jej projekcie. Sprytne rozwiązanie sprawią że praca w niej stanie się płynna i będzie wspierać nas w codziennym wspólnym życiu. Warto zainwestować w dużą, pojemną chłodziarko- zamrażarkę oraz wygospodarować miejsce na szafki typu cargo. Wysoka zabudowa- wyposażona w kosze na warzywa, owoce czy też produkty suche- z pewnością usprawni codzienną pracę w kuchni. Niezwykle istotny jest także dobór sprzętów AGD.

Sprawdź też: Jak wybrać płytę kuchenną? Radzimy!

Warto postawić na ich wysoką jakość- tak by służyły nam wiernie przez wiele lat, a także- zwrócić uwagę na ich dodatkowe funkcje. Piekarnik w wysokiej zabudowie - typu combo czy taki z dodatkową mikrofalą - jest rozwiązaniem wyjątkowo wygodnym. Warto zwrócić uwagę na optymalne wykorzystanie przestrzeni piekarnika- gwarantuje to bowiem oszczędność czasu i energii. Dodatkowym atutem jest obecność funkcji parowej- dzięki której przygotowywane posiłki są pełnowartościowe. Piekarniki konwekcyjno- parowe marki TEKA są idealnym rozwiązanie dla wszystkich, którzy dbają o zdrowie na talerzu. Gotowanie na parze pozwala na przygotowanie pełnowartościowego posiłku, a dzięki połączeniu standardowych funkcji piekarnika oraz pary możliwe jest osiągnięcie niezwykle precyzyjnych rezultatów pieczenia. Dodatkowo wszystkie piekarniki TEKA wyposażone są w termoobieg, który umożliwia pieczenie nawet na kilku poziomach jednocześnie bez przenikania się smaków i zapachów oraz uzyskanie jednakowych efektów nawet podczas przyrządzania większej ilości potraw.

Otwarta kuchnia: dobrze przemyślana

Kuchnia otwarta ma jednak również swoje wady. Czasami pokój dzienny traktowany jest jak rezerwowa sypialnia. W tym wypadku otwarta kuchnia będzie krępująca dla obu stron – tych którzy śpią, i tych którzy lubią nocne wyprawy do kuchni. Intensywny tryb zycia jest tu niezwykle istotny. Otwarty charakter kuchni może niekiedy zdominować całe wnętrze ze względu na ilość sprzętów AGD i innych przedmiotów niezbędnych przy gotowaniu. Jeżeli rodzina jest liczna i przygotowywanie posiłków zajmuje większą część dnia, przy otwartej kuchni pokój dzienny przejmie część jej funkcji – ze wszystkimi zapachami czy hałasami. Warto zatem zadbać o to by wybrane przez nas sprzęty AGD były ciche w funkcjonowaniu a także zwrócić uwagę na ich wydajność pochłaniania. Zastosowanie w okapach TEKA nowych silników pozwoliło zmniejszyć znacznie poziom hałasu i jednocześnie zwiększyć wydajność pochłaniania nawet do 780 m3/h. Przy kuchni otwartej należy również pamiętać że powinna się ona godnie prezentować, dlatego dobrze jest zadbać nie tylko o jej funkcje lecz także nienaganny wygląd. Będzie ona bowiem dobrze widoczna- warto więc zadbać o to by pasowała do reszty wnętrza. W przypadku posiadania dzieci, należy wziąć pod uwagę zagrożenia czekające na nie właśnie w kuchni. Płyty ceramiczne marki TEKA wyposażone są w blokadę nastawień lub blokadę uruchomienia, które zabezpieczają przed zmianą ustawionych parametrów lub przypadkowym włączeniem płyty. Blokada jest szczególnie przydatna, gdy nie chcemy, aby urządzeniem manipulowały dzieci. Dodatkowo- wszystkie piekarniki marki wyposażone są w system cool touch który sprawia  że maksymalna temperatura drzwi nie przekracza 60°C- co za tym idzie- zmniejsza się ryzyko oparzeń.

Otwarta kuchnia: z wyspą czy barkiem?

Kuchnia z wyspą jest rozwiązaniem bardzo wygodnym i pożądanym. Kuchenna wyspa to wygodne gotowanie i przyrządzanie posiłków. Wyspa może pełnić rolę dodatkowego blatu roboczego. Możemy w niej zabudować zlewozmywak lub płytę grzewczą. Należy wówczas pamiętać o zamontowaniu nad nią okapu. Wyspa czy barek? To zależy od naszych potrzeb. Barek to dodatkowy blat roboczy służący głównie do spożywania posiłków. Można również oczywiście połączyć obie funkcje. Otwierając kuchnię na salon warto jest zakończyć jej ciąg decydując się na wyspę, barek lub po prostu stół. Dzięki temu - będzie ona pomieszczeniem otwartym, lecz jej granica będzie dobrze wyznaczona, co za tym idzie - praca w niej będzie komfortowa.