Spiek kwarcowy: co to jest? Pomysły na wykończenie ściany w kuchni, blat kuchenny i nie tylko

2019-01-08 15:41

Spiek kwarcowy to kompozycja naturalnych materiałów, w szczególności kwarcu, iłów łupkowych, skał granitowych i pigmentów ceramicznych. Materiał ten jest trwały i odporny, a przy tym lekki oraz estetyczny. Spiek kwarcowy coraz częściej znajduje zastosowanie w aranżacji ściany nad blatem kuchennym, ale opcji jego wykorzystania jest znacznie więcej. Czas się przekonać do spieków kwarcowych!

Spis treści

  1. Spiek kwarcowy: co to jest? Właściwości i parametry techniczne
  2. Spiek kwarcowy: zastosowanie w aranżacji wnętrz
  3. Jaki spiek kwarcowy wybrać?
  4. Spiek kwarcowy we wnętrzu: zalety
  5. Kamień na ścianie: galerie zdjęć

Spiek kwarcowy: co to jest? Właściwości i parametry techniczne

Spiek kwarcowy stanowi kompozycję naturalnych materiałów, w szczególności kwarcu, iłów łupkowych, skał granitowych i pigmentów ceramicznych. Proces wytwarzania spieku kwarcowego polega na wymieszaniu tych trzech składników, a następnie sprasowaniu ich pod odpowiednim ciśnieniem i wypiekaniu w piecu hybrydowym w temperaturze 1220 stopni.

Dzięki wyjątkowej technologii spiek kwarcowy ma wysokie parametry techniczne, które porównać można z naturalnym kamieniem. Charakteryzuje go duża twardość, antypoślizgowość, a także odporność na zaplamienia i zarysowania. Z uwagi na swoje właściwości, spiek kwarcowy staje się coraz popularniejszym materiałem wykończeniowym w aranżacji wnętrz, chętnie używanym np. do wykonywania blatów kuchennych.

Czytaj także:

30 pomysłów na ŚCIANĘ NAD BLATEM W KUCHNI: szkło, tapeta, drewno... MNÓSTWO ZDJĘĆ

Spiek kwarcowy: zastosowanie w aranżacji wnętrz

Spiek kwarcowy to nie tylko dobre właściwości użytkowe, ale również nowoczesny design. Ten materiał jest chętnie wykorzystywany zarówno jako wykończenie elewacji budynków, ale także jako wykończenie ścian we wnętrzach, podłóg czy mebli. Spiek kwarcowy króluje jako materiał na blaty kuchenne czy łazienkowe.

W tym miejscu warto wspomnieć o grubości spieków. Zaledwie 3-milimetrowa warstwa spieku gwarantuje utrzymanie wszystkich właściwości technicznych materiału. Fakturalne spieki kwarcowe świetnie wyglądają zaś w połączeniu z drewnem, stąd coraz częściej wykorzystuje się je w meblarstwie.

Jaki spiek kwarcowy wybrać?

Co trzeba wziąć pod uwagę przed zakupem spieku kwarcowego? Przede wszystkim jego wybór powinien być uzależniony od przeznaczenia. Na podłodze sprawdzą się grubsze gładkie płyty (chodzi o trwałość i łatwość utrzymania ich w czystości). Na ścianach czy indywidualnie projektowanych meblach wystarczą cienkie płyty, np. z fakturą. Warto też przemyśleć sprawę montażu. Najlepiej powierzyć go przeszkolonym przez producenta fachowcom, którzy dysponują odpowiednim sprzętem. Zagwarantuje to wysoką jakość wykończenia, pozwoli zaoszczędzić czas, uniknąć błędów i wynikających z tego kosztów.

Warto wiedzieć: największe wymiary płyt spieków kwarcowych to 3600x1200 mm i 3240x1620 mm. Minimalna grubość 3 mm! Mocuje się je do ścian, podłogi, drzwi za pomocą kleju. Fugi są niemal niewidoczne.

Spiek kwarcowy we wnętrzu: zalety

Spiek kwarcowy wyróżnia się nie tylko wyjątkowymi właściwościami, ale także ciekawą gamą kolorystystyczną. Dając ogromne możliwości aranżacyjne, pozostaje materiałem łatwym w utrzymaniu. Płyty ze spieków kwarcowych są odporne na rozpuszczalniki organiczne i nieorganiczne, środki odkażające i detergenty. Można je łatwo czyścić bez ryzyka uszkodzenia płyty czy odbarwienia jej powierzchni. Spiek kwarcowy doceniany jest też ze względu na lekkość i łatwość montażu.

Kamień na ścianie: galerie zdjęć

Kamień na ścianie w salonie czy w kuchni nadaje wnętrzu oryginalność. Z reguły zabudowuje się nim ścianę TV, ale może też stanowić pole do innych aranżacyjnych popisów. Kamień to niekwestionowany hit dekoracyjny od kilku sezonów.

Ceglane ściany we wnętrzach. Płytki ścienne jak stare cegły