Nowoczesna kuchnia kojarzy nam się z łatwym dostępem do wszystkich jej atrybutów. Liczy się również uporządkowanie i dobra organizacja przestrzeni. Gdy gotujemy, chcemy mieć w zasięgu ręki pokrywki i przyprawy, gdy smażymy - potrzebujemy szybkiego dostępu do drewnianych akcesoriów. Przygotowując potrawy na blacie musimy ze swobodą i bezpiecznie móc wybierać spośród różnych rodzajów noży i wygodnie posługiwać się przyprawami w funkcjonalnie opracowanych i dostępnych pojemnikach. Jak po mistrzowsku rozplanować najważniejsze funkcje w kuchni?

Kuchnia jak laboratorium: porządek musi być!

Nowocześnie projektowane kuchnie już na etapie projektu zakładają konieczność jak najlepszego rozplanowania i dopasowania do zastanego pomieszczenia stref kuchni. Nowoczesne kuchnie wyznaczają także pewne standardy w kwestii zasad przechowywania i optymalnego zagospodarowania przestrzeni w szafkach i szufladach. Strefy kuchni, które bezwzględnie musimy zaplanować i ulokować w najdogodniejszym we wnętrzu miejscu to:

→ strefa zapasów,
→ strefa przechowywania,
→ strefa zmywania,
→ strefa przygotowywania posiłków,
→ strefa gotowania.

Kolejne, następujące po sobie strefy muszą stanowić logiczną całość i wynikać jedna z drugiej. Rozpoczynając projektowanie miejsca w kuchni od strefy gotowania, zadbajmy, aby było ono dla nas wygodne. Wokół kuchenki koniecznie musi być dostępny blat, najlepiej po obu jej stronach. To zapewni nam przestrzeń i swobodę ruchu w gotowaniu. Pozwoli także wygospodarować miejsce na odstawienie dodatkowego naczynia z sosem, garnka, czy talerza na smażone potrawy. Jeden z blatów po stronie kuchenki rozwinąć się powinien w wygodną i przestrzenną strefę przygotowywania posiłków. Powinna być szeroka (wygodny blat kuchenny to ten o szerokości min. 60 cm) i praktycznie niczym nie zastawiona. Łatwiej wówczas o zachowanie higieny - na dodatkowym wyposażeniu blatu nie zbiera się wówczas kurz i tłuszcz. Bezpośrednią kontynuacją strefy przygotowywania, powinna być strefa zmywania. Łatwiej nam posprzątać, kiedy w bezpośrednim sąsiedztwie blatu roboczego znajduje się bieżąca woda i śmietnik. Kolejne strefy to płynnie następujące po sobie strefa przechowywania i strefa zapasów. W strefie przechowywania przechowujemy głównie narzędzia i sprzęty pomocne w kuchennych eksperymentach (mieszczą się tam blendery, miksery, roboty kuchenne, spieniarki do mleka itp.). W najdalej wysuniętej strefie zapasów lokujemy szafy na suchą żywność: puszki, makarony, zapasy mąki, cukru, ryżu itp. Możemy w tym miejscu również zorganizować naszą domową winiarnię.

Kuchnia jak labolatorium: Atelier Amaro at Home

Atelier Amaro at Home to nowy koncept restauracji łączącej elementy pracowni kulinarnej, autorskiej Deli i sceny, na której Wojciech Modest Amaro na nowo definiuje i kreuje polskie smaki. Model kuchni powstał w ścisłej współpracy Modesta Amaro z architektem Adamem Pulwickim z pracowni Pulva i firmą ZAJC KUCHNIE. Na potrzeby restauracji powstała nowoczesna kuchnia laboratorium, która dostosowana jest do molekularnych metod przyrządzania posiłków. Co wyróżnia to wyjątkowe miejsce? Miłość do odkrywania polskich smaków. Ich poszukiwania sięgają w głąb polskiej tradycji, w polskich lasach, jeziorach i na polach. Miejsce to ma być przestrzenią do edukacji i dyskusji wokół polskich smaków, charakteryzujące się indywidualnym podejściem do człowieka i jego potrzeb. Nowoczesna kuchnia współ projektowana przez Modesta Amaro przede wszystkim porządkuje produkty zgodnie ze stworzonym przez Mistrza kalendarzem natury. Zamiast standardowego podziału na pory roku, kalendarz Modesta Amaro dzieli go na 52 tygodnie.

Kuchnia jak labolatorium: nowoczesne wykończenie

Nowoczesna kuchnia to także ponadczasowy design i charyzmatyczna kolorystyka. Fronty kuchni wykończone zostały w grafitowo-szarym lakierze. Przestronny i funkcjonalny blat kuchenny to masywny kwarcogranit. W zabudowie zamontowano także najwyższej klasy sprzęt AGD: szafę klimatyzacyjną do win, piekarnik, urządzenie do gotowania na parze, płytę indukcyjną  i wysuwany z blatu wyciąg.