9 irytujących problemów w kuchni. Podpowiadamy, jak je wyeliminować

2021-07-07 8:27 Materiał partnerski
Zabudowa kuchenna z powierzchniami RAUVISIO crystal.
Autor: REHAU, materiały prasowe Zabudowa kuchenna z powierzchniami RAUVISIO crystal.

Meble kuchenne poza względami estetycznymi powinny odznaczać się trwałością i wytrzymałością, a także być łatwe w utrzymaniu w czystości. Planując zabudowę kuchenną, stajemy przed trudnym wyborem, dlatego razem z marką REHAU przygotowaliśmy listę najczęstszych problemów związanych z meblami kuchennymi. Mamy też prostą podpowiedź, jak je wszystkie rozwiązać.

1. Ślady palców

Zarówno płyta lakierowane, jak i np. szkło to materiały trudne w utrzymaniu czystości. Niejednokrotnie wystarczy dotknąć takiej powierzchni, by zostawić nieestetyczne ślady widoczne zwłaszcza pod światło. Na szczęście polimerowe szkło i laminaty akrylowe REHAU uwalniają nas od tych problemów. Nie tylko nie zostawimy odcisków po dotknięciu frontu (co szczególnie ważne w przypadku drzwiczek i szuflad otwieranych na dotyk albo podfrezowanych), ale również ograniczymy do minimum zabiegi pielęgnacyjne – wystarczy co jakiś czas przetrzeć zabudowę wilgotną ściereczką z mikrofibry.

2. Trudność w usuwaniu plam

Po jakimś czasie użytkowania meble kuchenne pokrywa warstwa tłuszczu i brudu, co jest nieuniknione, gdy wokół kwitnie sztuka kulinarna. Dlatego zapewne każdy z nas chociaż raz w życiu musiał szorować detergentem zabrudzone, klejące się szafki. Na szczęście jest na to sposób – przyjemniejszy i niewymagający stosowania ciężkiej chemii. Laminat akrylowy i polimerowe szkło REHAU w odróżnieniu od wielu innych popularnych materiałów nie mają porów. Brud i tłuszcz nie wnikają więc w ich strukturę. Dlatego do wyczyszczenia mebla wystarczy zazwyczaj zwilżona szmatka lub gąbka.

Zabudowa kuchenna z powierzchniami RAUVISIO crystal.
Autor: REHAU, materiały prasowe Zabudowa kuchenna z powierzchniami RAUVISIO crystal.

3. Uszkodzenia i zarysowania

W kuchni nietrudno o zarysowania i uszkodzenia – w końcu obok łazienki to najbardziej intensywnie eksploatowana część mieszkania. Ale powierzchnie meblowe REHAU to jedne z najtrwalszych i odpornych na uszkodzenia materiałów wykorzystywanych do tworzenia kuchennej zabudowy. Aby pojawiły się na nich te drażniące mankamenty, trzeba by działać z niestandardową siłą. 

4. Odkształcenia

Z upływem czasu fronty wykonane z miękkich i wątpliwej jakości materiałów zaczynają wyginać się i deformować, co nie tylko wpływa na funkcjonalność kuchennych mebli, ale również na estetykę wnętrza. W przypadku twardych laminatów akrylowych REHAU nawet po wielu latach powierzchnie nie zmieniają swojej pierwotnej formy. Są cały czas równie efektowne i tak samo praktyczne. 

5. Różnice w kolorze

Lakierowane meble z biegiem czasu tracą swój kolor i blakną. Dzieje się tak, ponieważ lakier dość szybko się utlenia. Wybierając fronty szafek kuchennych lepiej więc wybrać laminat akrylowy lub polimerowe szkło. Te innowacyjne materiały nie utleniają się, dlatego nawet po wielu latach użytkowania i ekspozycji na promieniowanie UV szafki wyglądają jak nowe. To szczególnie ważne, gdy po kilku latach decydujemy się na uzupełnienie lub przekształcenie zabudowy. Nowe elementy nie będą się różniły od wcześniejszych!

Zabudowa kuchenna z powierzchniami RAUVISIO crystal.
Autor: REHAU, materiały prasowe Zabudowa kuchenna z powierzchniami RAUVISIO crystal.

6. Niezagospodarowane miejsca

Praktyczna szafka czy wnęka tuż nad zlewozmywakiem wymaga drzwiczek o szczególnych cechach. Nie tylko muszą być przesuwne – tak, by przy otwieraniu nie przeszkadzała bateria. Również odporne na regularne zachlapywanie przez wodę. Jaki materiał to wytrzyma, a w dodatku podda się bez uszczerbku regularnemu myciu? Odpowiedź to polimerowe szkło. Co ważne, nie trzeba się obawiać, że po przypadkowym uderzeniu garnkiem rozpadnie się na kawałki. Ten nowoczesny materiał jest nie tylko bardzo efektowny, ale i bardzo trwały!

7. Niewykorzystane powierzchnie

Potencjalna funkcjonalność mebli kuchennych nie ogranicza się do przechowywania naczyń i artykułów spożywczych, choć niektóre meble spełniają tylko takie funkcje. Gdyby tak móc wykorzystać kuchenną zabudowę do czegoś innego? Mebli REHAU możemy używać jako… tablicy! Za pomocą kredy (matowe powierzchnie) lub pisaka (błyszczące powierzchnie) zostawimy wiadomość dla domowników lub zapiszemy listę zakupów. 

8. Brak przestrzeni dla dzieci

Ale nie w sensie dostępnego miejsca, ale przestrzeni sprzyjającej harmonijnemu funkcjonowaniu całej rodziny. Problem jest dobrze znany – dzieci piszące po meblach od zawsze spędzały sen z powiek młodym rodzicom. A teraz? Kłopot z głowy, przynajmniej w kuchni z zabudową pokrytą polimerowym szkłem. Mali pomocnicy mogą śmiało rysować po frontach kuchennych odpowiednimi pisakami. Gdy będą zajęte twórczością plastyczną, mama lub tata spokojnie dopilnuje obiadu. 

Zabudowa kuchenna z powierzchniami RAUVISIO crystal.
Autor: REHAU, materiały prasowe Zabudowa kuchenna z powierzchniami RAUVISIO crystal.

9. Ograniczająca forma

Trendy we wnętrzach szybko się zmieniają, a przecież zabudowa kuchenna to inwestycja na lata. Najlepsze meble do kuchni to więc te o uniwersalnej i ponadczasowej formie. Takie, które można  dopasować do zmieniających się tendencji. Tymczasem dużą zaletą laminatów akrylowych REHAU jest ich naturalny wygląd, uniwersalna minimalistyczna forma i ponadczasowa elegancja. Dzięki doborowi odpowiedniej barwy wykończenia możemy dostosować meble do każdego stylu kuchni – a nawet więcej. Meble kuchenne mogą pomóc rozjaśnić i powiększyć optycznie wnętrze. Monolityczny wygląd, który ujednolica i porządkuje przestrzeń kuchenną, stanie się doskonałą bazą aranżacji przez długie lata zachwycającej i urodą, i doskonałą funkcjonalnością. 

Więcej informacji na temat mebli REHAU na rehau.pl/kuchnia.

Zabudowa kuchenna z powierzchniami RAUVISIO crystal mat.
Autor: REHAU, materiały prasowe Zabudowa kuchenna z powierzchniami RAUVISIO crystal mat.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021