Funkcjonalny pokój dziecięcy: jak urządzić krok po kroku? Porady i inspiracje

Funkcjonalny pokój dziecięcy to taki, w którym dziecko może wygodnie spać, bawić się i uczyć, a także przechowywać swoje skarby. Jeśli zatem istnieje taka możliwość, warto zapewnić dziecku większy pokój (nawet kosztem sypialni). Trzeba pamiętać, że im więcej miejsca do zabawy pozostawimy dziecku, tym chętniej będzie spędzało czas w swoim królestwie. Warto wiedzieć, jak z sukcesem urządzić pokój dziecięcy!

Funkcjonalny pokój dziecięcy
Funkcjonalny pokój dziecięcy
Funkcjonalny pokój dziecięcy
Funkcjonalny pokój dziecięcy
Funkcjonalny pokój dziecięcy

Chociaż nikt w domu nie potrzebuje tak dużo przestrzeni jak dzieci i żadne z pomieszczeń nie spełnia tak wielu funkcji, to one najczęściej dostają najmniejsze pomieszczenia. Ponadto dziecko szybko rośnie i jego potrzeby diametralnie się zmieniają mniej więcej co 3-4 lata. Dobrze jest zatem tak dobrać wyposażenie pokoju dziecięcego, by było podatne na zmiany, a przy okazji zapewniało wygodę użytkowania.

Funkcjonalne meble do pokoju dziecięcego

Meble są najdroższym elementem wyposażenia pokoju dziecięcego, dlatego należy wybierać takie, które są bezpieczne, wykonane z dobrych materiałów i mają solidną konstrukcję, co zwiększa prawdopodobieństwo, że przetrwają długie lata. Warto również kupować meble, które łączą kilka funkcji, mają lekką formę i dają się łatwo przestawiać (pozwolą nam one na zmianę aranżacji, gdy dziecko podrośnie) oraz mają ponadczasowy design i neutralną kolorystykę. Tych zasad dobrze jest przestrzegać niezależnie od tego, czy urządzamy pokój dla chłopca, czy dziewczynki, dla jedynaka, czy rodzeństwa. To opłaci się w przyszłości.

Opierając się na tych zasadach, firma MROOM opracowała meble, które umożliwiają stworzenie pokoju zarówno dla niemowlęcia, przedszkolaka, jak i nastolatka (www.e-mroom.pl). Takim podejściem MROOM postanowiło rozwiązać problem szybkiego wyrastania dzieci z mebli i kosztownych zmian umeblowania całego pokoju. Gdy dziecko rośnie i zmieniają się jego potrzeby, wystarczy dokupić brakujący element z kolekcji (np. łóżko młodzieżowe lub biurko), pozostawiając wszystkie dotychczasowe i zmieniając aranżację na „doroślejszą” jedynie poprzez dodatki. Warto pamiętać, że aby dziecko dobrze się czuło w swoim pokoju, należy dobrać takie dodatki, które stworzą odpowiedni klimat.

 Funkcjonalny pokój dziecięcy

Modna kolorystyka skandynawska w pokoju dziecięcym

Fot. mat. prasowe MROOM

Dodatki do pokoju dziecięcego, czyli tworzymy dobry klimat

Klimat wnętrza można tworzyć na wiele sposobów. Pierwszy to ładne wykończenie ścian. Do tego celu najlepiej sprawdzą się ciekawe tapety, a także ozdoby – obrazy, grafiki, plakaty. Drugi sposób: miękkie dodatki, czyli domowe tekstylia. Warto wykorzystać narzuty, poduszki dekoracyjne, zasłony czy dywany. Wszystko to sprawi, że pokój dziecka stanie się przytulniejszy.

 Funkcjonalny pokój dziecięcy

Na klimat we wnętrzu wpływają dodatki - akcesoria, dekoracje czy tkaniny

Fot. mat. prasowe MROOM

Dzięki dodatkom można również łatwo wprowadzić kolor przewodni oraz zrealizować dziecięce marzenia np. o pokoju księżniczki czy pirata. To także świetny sposób, by pokój był urządzony zgodnie z gorącymi trendami w aranżacji wnętrz. Zakładając, że co kilka lat trzeba wprowadzać jakieś zmiany do pokoju dziecięcego, śmiało można wykończyć wnętrze zgodnie z modną kolorystyką i skorzystać z dodatków, które są na topie. Od tego, na jak wiele zmian mamy ochotę i na ile możemy sobie pozwolić za kolejne 3-4 lata, powinno zależeć to, co obecnie planujemy zrobić w pokoju dziecka.

Ocena: 0
Zdjęcia: mat. prasowe MROOM

POLECANE ARTYKUŁY