Kolory ścian w pokoju: jak pomalować mały pokój?

Kolory ścian w pokoju mogą go powiększyć lub pomniejszyć optycznie. Jak pomalować mały pokój? Sprawdź, jakie wybrać kolory ścian. Poznaj niezawodne triki wnętrzarskie, jeśli chodzi o malowanie ścian w małym pokoju.

malowanie-ścian-mały-pokój
malowanie-ścian-mały-pokój
malowanie-ścian-mały-pokój
malowanie-ścian-mały-pokój
malowanie-ścian-mały-pokój

Kolory ścian w małym pokoju: co warto wiedzieć?

Powszechnie przyjęło się, że do malowania małego pokoju trzeba wybrać jasne kolory ścian. Czy to główna zasada podczas malowania ścian w małym pokoju? Jasne kolory ścian oczywiście wyglądają lekko i nie przytłaczają wnętrza. Ale jeśli mamy mały pokój, nie musimy stosować tylko jasnych kolorów ścian. Malowanie ścian w mały pokoju jest ważne, ale samym tylko kolorem ścian nie powiększymy optycznie wnętrza. Z pomocą przyjdą meble i dodatki - zwłaszcza w kolorze białym, jasnoszarym i beżowym.

Nie przegap: Salon - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Kolory ścian: jaki kolor do pokoju?

Czy jeśli mamy mały pokój, powinniśmy pomalować ściany na jeden kolor? Jakie wybrać odcienie? Jak malować ściany, by nawet mały pokój wyglądał interesująco? Wybierając kolory ścian do małego pokoju, nie musimy stosować tylko jednej barwy. Warto wybrać przynajmniej dwa kolory, by wnętrze było ciekawe. Podstawową zasadą, która obowiązuje w malowaniu ścian w małym pokoju, jest zastosowanie jasnej podłogi i jasnego sufitu. Można jedną wybraną ścianę pomalować na mocniejszy, ciemniejszy kolor. Dzięki temu mały pokój nabierze charakteru. Może to być ściana za telewizorem w kąciku wypoczynkowym albo ściana obok stołu, która tworzy strefę jadalni w pokoju.

Polecane jasne kolory do małego pokoju to przede wszystkim uniwersalna biel, odcień kremowy, ale też jasna szarość czy rozbielony błękit. Pamiętajmy, że chłodniejsze kolory wydają się bardziej oddalone niż te cieplejsze.

Zobacz też: Pastelowe kolory ścian - inspiracje i porady >>>

Warto wiedzieć: duże znaczenie ma także dopływ światła do małego pokoju. Jeśli jest go mało, wybierajmy kolory farb o ton lub dwa tony jaśniejsze, ponieważ po pomalowaniu mogą się wydawać ciemne - właśnie ze względu na słabe oświetlenie.

Powiększamy optycznie mały pokój: nie tylko kolory ścian

Dobrym sposobem na optyczne powiększenie małego pokoju jest umieszczenie lustra na jednej ścianie lub jej fragmencie. Najlepszy efekt uda się osiągnąć, jeśli lustro będzie bez ram.

Mały pokój optycznie powiększy też zastosowanie fototapety, która stwarza iluzję przestrzeni. Dlatego warto wybrać zdjęcie z wyraźną perspektywą, czyli z efektem głębi.

Zadbajmy również o dekoracje okien w małym pokoju. Nie wieszajmy ciężkich zasłon i firan. Jeśli mamy ładny widok z okna, zrezygnujmy z tradycyjnej dekoracji na rzecz np. drewnianych żaluzji, które zaciągamy tylko wieczorem, a w ciągu dnia mamy szyby bez firan.

Kolory w małym pokoju - GALERIE ZDJĘĆ

Zastanawiasz się, jakie kolory pasują do małego pokoju? Poszukaj inspiracji w naszych galeriach zdjęć.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Redakcja Zdjęcia: Michał Przeździk

POLECANE ARTYKUŁY