Cegły i płytki klinkierowe: poznaj ich rodzaje oraz zastosowanie we wnętrzach

Cegły i płytki klinkierowe świetnie sprawdzają się zarówno na elewacjach domów, jak i we wnętrzach. Ogromny wybór barw oraz struktur materiałów klinkierowych otwiera duże możliwości projektowe. Dzięki temu takie okładziny ścienne możemy dopasować zarówno do aranżacji nowoczesnych, jak i tych klasycznych czy w stylu retro. Sprawdź, jak najlepiej wykorzystać zalety tych produktów!

Klinkier we wnętrzach
Klinkier we wnętrzach
Klinkier we wnętrzach
Klinkier we wnętrzach
Klinkier we wnętrzach

Klinkier we wnętrzach – wszechstronne rozwiązanie

Klinkier to materiał bardzo popularny ze względu na swoje doskonałe parametry techniczne i duże walory estetyczne. Coraz częściej cegła lub płytka klinkierowa (poza tradycyjnym zastosowaniem na elewacjach, cokołach czy elementach wokół domu) jest wybierana jako materiał wykończeniowy do wnętrz. Mimo że dla projektantów i architektów nie jest to rozwiązanie nowatorskie, wciąż potrafi pozytywnie zaskakiwać. Dzięki bogactwu kolorów oraz struktur można je dopasować do każdego rodzaju wnętrza: od klasyki przez aranżacje industrialne aż po styl nowoczesny czy nawet olśniewający glamour. Wystarczy tylko odpowiednio wybrać barwę oraz fakturę materiału.

Cegły i płytki klinkierowe w różnych kolorach

Ogromne znaczenie ma wybrany kolor klinkieru – to właśnie barwa ma najmocniejszy wpływ na styl wystroju, jego energię i klimat. W ofercie marki Röben jest dostępnych ponad sto rodzajów cegieł i płytek klinkierowych, dzięki czemu każdy może znaleźć materiał odpowiedni do danego wnętrza. Miejsce, które dodaje energii i sił na cały dzień, czyli kuchnia, pięknie prezentuje się np. w klasycznej czerwieni. Strefa pracy ozdobiona białą cegłą pozytywnie wpływa na koncentrację, czarne wykończenie zaś dodaje szyku oraz elegancji. Rozwiązań jest mnóstwo – wystarczy odwiedzić stronę internetową www.roben.pl i sprawdzić, który rodzaj cegły lub płytki najbardziej pasuje do naszej wizji i projektu. Nieco odważniejsze osoby decydują się na wybór kilku kolorów cegieł, co pozwala stworzyć unikatową mozaikę barw. Inne kreatywne rozwiązanie to różnorodność faktur i formatów w jednym wnętrzu.

Bogactwo faktur

Cegła czy też płytka klinkierowa to materiał o dużej różnorodności – może być gładka, piaskowana, ryflowana, ciosana czy nawet drapana. To kolejna cecha, która daje architektom i projektantom nieograniczone możliwości aranżacyjne. Niezwykle modny gładki klinkier doskonale sprawdzi się w przypadku nowoczesnych projektów. Warto zwłaszcza zwrócić uwagę na cegły grafitowe, czarne bądź ciemnoszare, jak np. cegła Portland.

Jak wybierać cegły i płytki klinkierowe?

Kolor i struktura to jednak niejedyne czynniki, które mają znaczenie przy wyborze odpowiedniego klinkieru. Na charakter wnętrza znacznie może wpłynąć format cegły czy też płytki klinkierowej, a także rodzaj użytego spoiwa. Marka Röben regularnie poszerza swoją ofertę produktów o nowe kolory, faktury, wykończenia lica, ale nie tylko. Od jakiegoś czasu popularnością cieszą się cegły i płytki klinkierowe o nowych wydłużonych formatach LDF (290 x 115 x 52 mm) i XLDF (365 x 115 x 52 mm), dzięki którym nawet jednobarwna powierzchnia ściany wyróżni się na tle otoczenia. Zastosowanie cegieł w wydłużonym formacie wpływa na postrzeganie wyłożonej nią płaszczyzny: optycznie ją wysmukla oraz nadaje jej nowoczesny charakter.

Niestandardowy wymiar cegły można zastosować na całej powierzchni ściany albo – jako industrialny akcent – na wybranym fragmencie. Zestawiając ze sobą cegły lub płytki w standardowym formacie NF (240 x 115 x 71 mm) z nowymi wydłużonymi formatami, takimi jak np. LDF (290 x 115 x 52 mm) czy XLDF (365 x 115 x 52 mm), otwieramy się na możliwość osiągnięcia niespotykanych dotąd efektów. Eksperymentowanie ze sposobem ułożenia płytek o tym samym wykończeniu i kolorze, ale różnych wymiarach szczególnie sprawdzi się w projektach, które zakładają zastosowanie tylko jednego odcienia lub opierają się na monochromatycznych kompozycjach.

Dużą rolę odgrywa również wybór spoiny, ponieważ ten sam rodzaj cegły będzie prezentował się zupełnie inaczej w zależności od koloru fugi. Zasada jest prosta: fuga kontrastująca barwą z materiałem podkreśli cegły w murze, a kolor spoiny zbliżony odcieniem do klinkieru pozwoli stworzyć jednolitą, niemalże gładką powierzchnię.

Nowe kolory i formaty cegieł klinkierowych
w ofercie Röben

 

Nowy format cegieł klinkierowych XLDF (365 x 115 x 52 mm) szczególnie polecany jest do nowoczesnych projektów. Cegły te dostępne są w siedmiu odcieniach oraz mają swoje odpowiedniki w ofercie płytek klinkierowych i kątowych. Gama produktów Röben powiększa się również o dwa odcienie cegieł klinkierowych w wydłużonym formacie LDF (290 x 115 x 52 mm) oraz sześć kolorów płytek klinkierowych i kątowych w tym formacie.

 

XLDF to zupełnie nowy format cegieł klinkierowych w ofercie firmy Röben. Ich długość wynosi aż 365 mm, szerokość 115 mm, a wysokość 52 mm. Dzięki takim parametrom idealnie pasują do prostych, nowoczesnych i minimalistycznych projektów. W kolekcji znajduje się siedem odcieni:

 

  • Melbourne – o tradycyjnej, czerwonej barwie wypalanej gliny;
  • Portland – o gładkiej powierzchni i kolorze zgaszonej czerni;
  • Brisbane – w odcieniu szarości z metalicznym połyskiem;
  • Darwin – czerwona z brązowym cieniowaniem;
  • Canberra – wyjątkowa cegła o kolorystyce czerwono-brązowo-oliwkowej;
  • Adelajda – mieniąca się na niebiesko i czerwono;
  • Perth – w intrygującym odcieniu głębokiego brązu.

 

Co więcej, do oferty dołączyły również dwa nowe kolory cegieł w wydłużonym formacie LDF – Melbourne oraz Darwin. Obecnie pełna kolekcja formatu LDF ma również swoje odpowiedniki w ofercie płytek klinkierowych i kątowych.

Korzyść dla zdrowia i środowiska

Cegły i płytki klinkierowe mają ogromną rzeszę wielbicieli. Zachwycają nie tylko estetyką, ale i trwałością, bo jest to materiał, który pozostaje w niezmienionej formie przez długie lata.

Co ważne, jest to produkt w pełni ekologiczny, który tworzy przyjazny człowiekowi klimat i nie wywiera negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Dostępny w tak szerokiej gamie faktur, kolorów i formatów, z pewnością pozwali zrealizować nawet najbardziej wyszukane i spektakularne projekty, które nadadzą każdemu wnętrzu niepowtarzalny, indywidualny charakter.

Ocena: 5
Zdjęcia: mat. pras. Röben

POLECANE ARTYKUŁY