Ceglana ściana we wnętrzu: jak zrobić ceglaną dekorację ściany

Planując ceglaną ścianę we wnętrzu, warto jest zapoznać się z różnymi sposobami i metodami pozwalającymi na osiągnięcie oczekiwanego efektu w dekoracji ścian - a jest ich kilka. Prezentujemy inspiracje i podpowiedzi na cegłę we wnętrzu wraz z galeriami zdjęć.

Płytki klinkierowe Roben Granville
Ceglana ściana
Cegła w salonie
Cegła w kuchni
Cegła w przedpokoju

Cegła to bardzo stary materiał, stosowany od wieków w architekturze. Do niedawna była kojarzona jedynie z materiałem typowo budowlanym, wykorzystywanym w ścianach zewnętrznych budynku. Jednak już od jakiegoś czasu coraz częściej spotykamy ją w roli materiału wykończeniowego we wnętrzach.

Ceglana ściana pasuje do każdego wnętrza

Cegła, jako materiał niezwykle uniwersalny, doskonale wpisze się praktycznie w każdą stylistykę. W zależności od otoczenia, jakie jej zagwarantujemy, może ocieplać wnętrze i wprowadzać do niego sielski klimat bądź też przełamać subtelność aranżacji wprowadzając do niej industrialny element.

Cegła na ścianie lubi kolor. Dobrze odnajdzie się w towarzystwie każdej barwy. Genialnie zaprezentuje się w sąsiedztwie granatu czy pastelowych odcieni. Niewątpliwą zaletą cegły we wnętrzu jest to, że nie wymaga ona specjalnego wykończenia. Zarówno jej kolor, jak i fakturę możemy dowolnie dobierać i dopasowywać do wystroju wnętrza.

Chcąc podkreślić naturalny urok cegły, możemy zdecydować się na pozostawienie jej naturalnego koloru, jednak pomalowana na biało będzie królowała w każdym wnętrzu. Wchodzi nie tylko na salony, ale bardzo często gra pierwsze skrzypce w sypialni, przestrzeni kuchennej, czy występuje jako dekoracyjny element w aranżacji łazienki.

Ceglana ściana gra pierwsze skrzypce w aranżacji wnętrz

Decydując się na ceglaną ścianę, pozostawmy jej pierwszeństwo w aranżacji. Niech swobodnie wysuwa się na plan pierwszy projektu wnętrz, decydując tym samym o wyjątkowym charakterze przestrzeni.

Cegła jest na tyle charakterystycznym elementem we wnętrzu, że chcąc nadać mu wyjątkowego charakteru, nie musimy wykładać nią całej ściany. Czasem wystarczy naprawdę drobny akcent, który wprowadzi do przestrzeni wyjątkowy klimat. Oryginalnym pomysłem w wykończeniu wnętrz jest także nieregularne rozmieszczenie cegiełek, np. w grupach po kilka elementów. Dawniej, odkryta cegła we wnętrzu kojarzyła się z brakiem funduszy na jego wykończenie. Dziś świadczy o wysublimowanym smaku i wyczuciu estetyki.

Zalety i wady ceglanej ściany

Cegła we wnętrzu ma wiele zalet – jest nieregularna i przez to świetnie załamuje światło, nadając ścianie efekt 3D. Ceglana ściana pasuje do każdego stylu wnętrza, ponadto cegła na ścianie jest dobrym izolatorem termicznym i akustycznym, a także wytwarza we wnętrzu przyjazny człowiekowi mikroklimat. Dodatkowo - jeśli  ceglaną ścianę odpowiednio zabezpieczymy - jest bardzo łatwa w utrzymaniu.

Do niewielu wad czy też trudności związanych z zastosowaniem cegły na ścianie w mieszkaniu, należą jej spory ciężar (jeśli stawiamy taką ścianę „od zera” należy upewnić się, czy strop jest odpowiednio wytrzymały, aby przenieść takie obciążenie) oraz fakt, że powierzchnia z cegły wymaga stonowania pozostałych elementów wnętrza tak, aby nie wpłynęła na jego wizualne pomniejszenie.

Planując ceglaną ścianę we wnętrzu, warto jest zapoznać się z różnymi sposobami i metodami pozwalającymi na osiągnięcie oczekiwanego przez nas efektu, a jest ich kilka.

Ceglana ściana: skucie tynku ze ściany wykonanej z cegły

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami mieszkania w budynku wykonanym z cegły, to możemy pokusić się o usunięcie tynku z jednej ze ścian i odsłonięcie cegieł. To rozwiązanie wydaje się być bardzo prostym zabiegiem, lecz nie jest ono pozbawione trudności.

Skuwanie tynku należy przeprowadzić z dużą ostrożnością i dokładnością, aby nie naruszyć powierzchni cegieł. Często jest to niemożliwe, jeśli warstwa tynku jest gruba i silnie przylega do warstwy konstrukcyjnej ściany. W takim przypadku konieczna będzie naprawa i uzupełnienie ubytków powstałych na powierzchni poszczególnych cegieł, najlepiej za pomocą masy szpachlowej. Jest to czynność czasochłonna i wymagająca dużej dokładności.

Pamiętajmy też, że po wykonaniu prac naprawczych taką ścianę z cegieł trzeba będzie pomalować farbą, aby uzyskać jednolity kolor całej powierzchni. Przed malowaniem cegieł ścianę należy oczyścić szczotką drucianą oraz wytrzeć powierzchnię cegieł wilgotną ściereczką z mydłem. Następnie ścianę trzeba zagruntować preparatem gruntującym odpowiednim do cegły.

Do właściwego malowania cegieł na ścianie zastosujmy farbę akrylową na bazie wody. Ponieważ tego typu ceglana ściana jest bardzo porowata, malowanie trzeba będzie powtórzyć co najmniej dwa razy. Nie polecamy malowania farbą w kolorze imitującym kolor cegły. Bardzo dobrze sprawdza się natomiast kolor biały - pasuje zarówno do wnętrz skandynawskich, jak i rustykalnych.

Ceglana ściana: wymurowanie nowej ściany z cegły

Jeśli akurat planujemy stawianie nowych ścianek w pomieszczeniu, możemy się pokusić o ścianę z cegły. Oczywiście najpierw należy upewnić się jakie obciążenie jest dopuszczalne jeśli chodzi o strop. Jeśli budowa całej ściany z cegieł nie wchodzi w grę, możemy zdecydować się na wymurowanie filaru lub słupa z cegły.

Aby uzyskać efekt nieregularnej płaszczyzny, warto jest wybrać cegłę z rozbiórki, ale taką w dobrym stanie, bez ubytków. Murowanie ściany z cegieł we wnętrzu, która nie będzie tynkowana wymaga większej staranności. Warstwy zaprawy muszą być równe, a samo jej nakładanie należy wykonać w taki sposób, aby nie pobrudzić poszczególnych cegieł.

Na koniec całą powierzchnię należy zaimpregnować, aby cegły nie pyliły. Najlepiej jest użyć do tego bezbarwnego impregnatu hydrofobizującego na bazie silanów/siloksanów, który nie zmieni zabarwienia cegieł. Możemy też zdecydować się na pomalowanie powierzchni farbą - wtedy postępujemy analogicznie do metody opisanej w punkcie pierwszym.

Ceglana ściana: płytki cięte z lica starych cegieł

Powyższe rozwiązanie jest czymś pośrednim pomiędzy murowaniem ze starej cegły, a obkładaniem ściany płytkami, np. klinkierowymi. Ta metoda sprawdzi się idealnie wtedy, gdy zależy nam na naturalnym, „starym” wyglądzie, a nie mamy możliwości wykorzystania istniejącej ściany zbudowanej z cegły.

Płytki cięte z lica powstają poprzez maszynowe cięcie cegieł z rozbiórki. Cegła jest wpierw poddana czyszczeniu, myciu pod ciśnieniem oraz płukaniu w środku odgrzybiającym. Zachowana jest jej nieregularna barwa i struktura. I co ważne - jest materiałem w pełni naturalnym i autentycznym.  Na rynku istnieje kilku dostawców zajmujących się tego typu obróbką. Grubość takich płytek oscyluje w granicach 2 cm. Płytki z cegły są ciężkie. Dlatego zalecamy kupienie mocnego i szybko wiążącego kleju, najlepiej do gresu.

Dobrze jest wybrać klej, którego producent dopuszcza układanie płytek od góry - unikniemy wtedy docinania elementów znajdujących się w najbardziej widocznym miejscu, czyli na górze. Po przyklejeniu wszystkich płytek należy uzupełnić fugi - można do tego wykorzystać ten sam klej. Po wyschnięciu ścianę należy zagruntować  lub pomalować farbą, zgodnie z wytycznymi podanymi powyżej.

Ceglana ściana: płytki cegłopodobne

Ostatnim z proponowanych przez nas rozwiązań jest wykończenie ściany płytkami cegłopodobnymi. Największą zaletą tej metody jest niewątpliwie łatwość wykonania takiej okładziny oraz jej cena. Nie jest to jednak prawdziwa cegła, a co za tym idzie - wykończona w ten sposób ściana nie będzie wyglądać tak naturalnie jak wykonana z autentycznej cegły.

Jeśli zdecydujemy się na tego typu rozwiązanie, będziemy mieli do wyboru niezliczoną ilość typów i kolorów płytek - od szarości w różnych odcieniach, grafitów, po kolory ceglaste, biele i beże. Dużym ułatwieniem jest również to, że na rynku dostępne są również płytki z fugą, co znacząco zmniejsza koszty i nakład prac wykończeniowych, a także płytki narożne. Płytki cegłopodobne są cieńsze i lżejsze od płytek wykonanych z lica cegły  –dzięki temu  ich montaż na powierzchni ściany jest łatwiejszy, a same płytki zajmują mniej miejsca licząc po grubości okładziny.

Ponieważ na rynku jest wielu producentów takich wyrobów, a i samych płytek jest kilkanaście rodzajów, sposób ich montażu należy każdorazowo dopasować do wytycznych producenta. Oczywiste jest, że powierzchnia ściany, na której planujemy ułożenie tego typu płytek powinna być możliwie gładka, oczyszczona z pyłów i resztek farb oraz odpowiednio zagruntowana.

Ocena: 0
Tekst: architekt Aleksandra Kaszubska Zdjęcia: Sylwester Rejmer

POLECANE ARTYKUŁY