Domowa strefa fashion

 Domowa strefa fashion

Fot. materiały prasowe Raumplus

Rzeczy przechowywane w garderobie powinny być uporządkowane i łatwo dostępne, dlatego należy ją dobrze zaplanować i umiejętnie z niej korzystać, tak by po pewnym czasie nie stała się zagraconym schowkiem.

Garderoba to cenna przestrzeń w domu, choć nierzadko traktowana po macoszemu. Ułatwia porządkowanie ubrań, obuwia czy pościeli, zapobiegając przeładowaniu innych pomieszczeń. Im funkcjonalniej jest zagospodarowana, tym lepiej spełnia swoją rolę. Nawet jeśli ogranicza się jedynie do postaci zabudowanej szafy.

WPISANA W PROJEKT

Garderobę i jej rozplanowanie należy uwzględnić już podczas projektowania domu. Najlepiej umiejscowić ją w sąsiedztwie sypialni, łazienki lub przedpokoju, omijając zewnętrzną ścianę budynku. Ważny aspekt stanowi także metraż – na tyle duży, by móc zaaranżować odpowiednią liczbę półek i drążków, a użytkownikom ułatwić swobodne poruszanie się we wnętrzu garderoby. Jednym słowem dla przestrzeni, która ma mniej niż 2 m2, jedynym rozwiązaniem będzie szafa wnękowa.

 Domowa strefa fashion2

Fot. Marcin Czechowicz

Dobrze zaplanowana szafa sprawdza się nawet w najmniejszych mieszkaniach. Nie tylko zastępuje garderobę, ale również pomaga zagospodarować strefy trudne do zaaranżowania, takie jak wnęka w przedpokoju. Może też zajmować całą ścianę holu lub pokoju – co prawda przyczynia się wtedy do zmniejszenia przestrzeni użytkowej, ale plus jest taki, że zachowanie w mieszkaniu porządku staje się dużo łatwiejsze. Aby „zabieranie” powierzchni ograniczyć do minimum, można zrezygnować z tylnej ściany oraz podłogi w szafie. Wybierając drzwi, najlepiej postawić na przesuwne, a jeśli dodatkowo będą wyposażone w lustro, optycznie powiększą wnętrze.

IDEALNIE WYMIERZONA

Aby znajdujące się na garderobianych wieszakach ubrania nie ulegały zagnieceniom, głębokość przegrody powinna mieć co najmniej 55 cm. Najlepiej by drążki znajdowały się na wysokości między 90 a 150 cm, inaczej zawieszanie na nich odzieży będzie niewygodne. Warto pamiętać, że zamontowanie kilku krótszych drążków (jeden pod drugim) zamiast długiego pojedynczego umożliwia przechowywanie większej liczby bluzek, koszul czy marynarek. By komfort użytkowania był jeszcze większy, na górnych drążkach należy wieszać lżejsze ubrania, na dolnych – cięższe. Przeznaczone na odzież półki powinny mieć szerokość ok. 50, wysokość ok. 30, głębokość ok. 60 cm. Bezproblemowy dostęp do nich zapewnia usytuowanie przynajmniej 90–100 cm od podłoża, co pozwala uniknąć niewygodnego schylania. Miejsce nad podłogą lepiej jest przeznaczyć na szuflady o szerokości ok. 60 i głębokości ok. 55 cm. Różne rodzaje prowadnic pozwalają na wprowadzenie takich rozwiązań, jak samodomykanie czy otwieranie poprzez lekkie przyciśnięcie. W trudniej dostępnych częściach garderoby należy składować rzeczy rzadziej używane i sezonowe. Już w fazie urządzania tej strefy domu trzeba oszacować, co będzie w niej przechowywane i w jakich ilościach. To pozwoli wybrać niezbędne akcesoria. (...)

Ciąg dalszy w katalogu "Urządzamy dom i mieszkanie" 2017/2018.

Ocena: 0
Tekst: Marta Tomasiuk Zdjęcia: materiały prasowe Raumplus

POLECANE ARTYKUŁY