Jasne wnętrza mieszkań wielkich miast, przepełnione dziennym światłem, domagają się roślinnego akcentu. Wstawione do salonu ciekawe tropikalne rośliny jak monstery, filodendrony czy fikusy nie tylko poprawią jakość powietrza i pozytywnie wpłyną na nasze samopoczucie, ale będą stanowić również nietuzinkową ozdobę wnętrza.
Co więcej, niektóre z popularnych roślin do salonu oprócz ładnego wyglądu, skutecznie walczą z zanieczyszczeniami w powietrzu, dlatego warto zaprosić je do swojego salonu, sypialni, a także biura!
W galerii prezentujemy 10 wyjątkowych roślin, które warto mieć w salonie. Zobacz najlepsze rośliny do salonu i stwórz swoją własną miejską dżunglę!
Monstera to pnącze, które w ostatnim czasie zyskało ogromną popularność - w naszych mieszkaniach pojawia się nie tylko jako żywa roślina, ale również jako motyw dekoracyjny na poduszkach, zasłonach, drobnych dodatkach, a nawet ubraniach!
Monstera w doniczce lubi stanowiska cieniste. Najlepiej czuje się, gdy pada na nią łagodne światło rozproszone - źle znosi intensywne promienie słoneczne oraz całkowity brak światła (wtedy nie powstają charakterystyczne "dziury" w jej liściach). Monstery podlewa się oszczędne, ale warto je często zraszać letnią wodą.
Skrzydłokwiat jest niewymagający i prosty w uprawie, a przy tym wyjątkowo wytrzymały. Gdy zapewnimy roślinie odpowiednie warunki (jasne stanowisko, umiarkowane podlewanie), będzie kwitnąć cały rok. Ponadto, skrzydłokwiat jest rośliną oczyszczającą powietrze, więc warto wstawić go do salonu, sypialni, a także biura.
Zamiokulkas swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim swojemu dekoracyjnemu wyglądowi, ale również łatwości w uprawie. Jako jedna z tzw. żelaznych roślin, zamiokulkas jest wytrzymały, nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, a dzięki mięsistym liściom i grubym łodygom, w których magazynuje wodę, nie trzeba go często podlewać.
W sklepach możemy spotkać różne odmiany fikusów - wszystkie jednak mają zbliżone do siebie wymagania. Fikusy nie lubią, gdy przestawia się je z miejsca na miejsce, dlatego zanim kupimy roślinę, ustalmy, gdzie ją postawimy. Z reguły fikusy lubią słoneczne stanowiska, jednak np. odmianom o ciemnych, grubych liściach nie przeszkadza zaciemnienie. Roślinę należy podlewać raz w tygodniu w okresie zimowym i dwa razy w tygodniu w okresie letnim.
Kolejna "żelazna roślina" - sansewieria zachwyca swoją odpornością i wytrzymałością. Jest też niezwykle dekoracyjna, a dzięki pionowemu pokrojowi, zmieści się nawet do najmniejszego salonu. Sansewieria jest rośliną oczyszczającą powietrze, więc warto ją postawić również w sypialni czy biurze.
Ciekawie wyglądająca roślina o pierzastych, przypominających chmurkę liściach. Asparagus nie toleruje nadmiaru wody, dlatego należy go podlewać dopiero wtedy, gdy podłoże jest suche (nie można jednak dopuścić do przesuszenia korzeni, bo roślina zacznie żółknąć). Roślina preferuje stanowiska jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione.
Palma o ciekawym ulistnieniu występuje w naturalnych warunkach w tropikalnych lasach Meksyku i Gwatemali. W warunkach domowych chamedora wytworna może osiągnąć wysokość 150 cm, niestety - ten gatunek rośnie bardzo wolno, więc musimy uzbroić się w cierpliwość, albo zakupić palmę nieco starszą o większych rozmiarach. Chamedora jest łatwa w uprawie, lubi rozproszone światło (ale nie bezpośrednie nasłonecznienie) i stale wilgotne podłoże.
Filodendrony to rośliny o dekoracyjnych liściach, idealne do salonu czy biura. Gatunkom pnącym należy zapewnić swobodny zwis, natomiast gatunkom rosnącym wertykalnie - podpórkę. Filodendrony w naturze rosną w cieniu drzew, dlatego nie lubią bezpośredniej ekspozycji na słonce - zapewnijmy im rozproszone światło i półcieniste stanowisko. Wiosną i latem należy podlewać roślinę 2 razy w tygodniu, a zimą można podlewanie ograniczyć, pamiętając o regularnym zraszaniu.
Efektowne liście i łatwość w uprawie - to zdecydowanie dwie największe zalety draceny, zwanej również smokowcem. Dracena lubi stanowiska jasne o dużych ilościach rozproszonego światła - wtedy rośnie najszybciej. W warunkach domowych osiąga wysokość ok. 130 cm, chociaż może urosnąć nawet do 250 cm. Dracena wymaga obfitego podlewania, nie można dopuścić do przesuszenia korzeni, bo roślina zacznie usychać i gubić liście.
Piękne, owalne liście z charakterystycznymi pasami sprawiają, że calathea doskonale prezentuje się w salonie. Co więcej, calathea oczyszcza powietrze z toksyn i nie jest wymagająca w uprawie. Roślina lubi miejsca półcieniste o rozproszonym świetle - najlepiej będzie czułą się tuż przy wschodnim oknie. Warto pamiętać, że calathea nie lubi przeciągów i częstych zmian temperatur. Uwielbia natomiast codzienne zraszanie i nawożenie.