Słoneczny dom w Konstancinie pod Warszawą

Projekt domu z basenem w Konstancinie pod Warszawą powstał dla rodziny z dwójką dzieci. Ich marzeniem jest spędzać ze sobą jak najwięcej czasu razem, najchętniej gdzieś nad Morzem Śródziemnym. Obowiązki zawodowe jednak na to nie pozwalają, stąd chęć stworzenia małej Hiszpanii pod Warszawą. Pomysłem inwestorów na dom było: żadnych pięter i widok na przestrzał. Projekt wnętrza domu Projektantka wnętrz Grażyna Prokofi, z pracowni Stand-art, skupiła się więc na tym, by domowników dzieliło jak najmniej - oczywiście w sensie architektonicznym. Powstał więc dom jednokondygnacyjny i rozległy. Elewacja frontowa jest nieprzejrzysta - trudno zajrzeć do wnętrza domu, natomiast od strony ogrodu składa sięz szeregu okien panoramicznych. Meble są proste, a przestrzenie otwarte.
Otwarta przestrzeń dzienna domu
Fot.: archiwum

Otwarta przestrzeń dzienna domu

Przestronna część dzienna jest skonstruowana tak, że osoba będąca w kuchni - czyli centrum dowodzenia domem ogarnia całą przestrzeń bez przeszkód. Z kuchni na podwyższeniu, poprzez jadalnię widać salon w całej okazałości, z drugiej strony basen. Zdaniem architekt wnętrz dzięki obniżeniu poziomu podłogi pod salonem staje się on bardziej przytulny. Przez ogromne, panoramiczne okna, cały rok do wnętrz zagląda ogród - zupełnie jak w domach na południu Europy.

Aranżacja otwartej kuchni
Fot.: archiwum

Aranżacja otwartej kuchni

Kuchnia to wysoka zabudowa mieszcząca w sobie urządzenia AGD, lodówkę i przechowywanie. Ale najciekawsze aranżacji kuchni są dwie równoległe wyspy. Takie rozwiązanie nie jest często spotykane, ponieważ wymaga naprawdę dużo miejsca. Jedna z wysp, ta na drugim planie została przedzielona szklaną taflą. W części kuchennej wyspy można gotować, w części basenowej jest mnóstwo miejsca do przechowywania ręczników i akcesoriów basenowych.

Wygodna jadalnia w stylu nowoczesnym
Fot.: archiwum

Wygodna jadalnia w stylu nowoczesnym

Meble w jadalni, tak jak w całej części dziennej zostały ustawione tak, żeby nikomu nie przeszkadzały. Są duże i wygodne, ale nawet w takiej przestrzeni meble powinny mieć swoje miejsce - tak twierdzi architekt wnętrz. I słusznie. Największą zaletą jednopoziomowego domu jest przestrzeń. Aranżacją powinniśmy ją jeszcze podkreślić. Dzięki metalowej konstrukcji duży stół w stylu nowoczesnym i krzesła wygadają na lekkie. Dwie przeskalowane lampy idealnie doświetlają powierzchnię stołu.

Ustawienie mebli w dużej przestrzeni
Fot.: archiwum

Ustawienie mebli w dużej przestrzeni

Dobrym pomysłem na aranżację części dziennej w dużej przestrzeni jest postawienie sofy na środku pomieszczenia. Przy oparciu sofy powstaje idealne miejsce na płytką komodę lub konsolę. Jest ona wtedy nie tylko użytkowa ale przede wszystkim zdobi. Możemy na niej ustawić dekoracje, lampy stołowe, świece i inne dekoracje.

Ogród integralną częścią przestrzeni mieszkalnej
Fot.: archiwum

Ogród integralną częścią przestrzeni mieszkalnej

Największą zaletą płaskiego domu jest przestrzeń i ogromne panoramiczne okna od strony ogrodu. Eleganckie zasłony i rolety kadrują widok roztaczający się z każdego miejsca strefy dziennej. Nie ma tu strefy pośredniej - tarasu, dzięki czemu ogród staje się integralną częścią wnętrza. Na obawy właścicieli czy polski klimat - i widoki za oknem inne te w ukochanej Hiszpanii - będą na pewno ozdobą domu przez cały rok architekt wnętrz znalazła rozwiązanie - jesienią dom rozświetla programowalny system oświetlenia z dużą ilością niskich lamp, zimą wnętrza rozgrzewa ogień z kominka.

Salon lekko obniżony
Fot.: archiwum

Salon lekko obniżony

Obniżony poziom salonu sprzyja intymności i przytulności. Ława wyrównująca poziomy służy jako miejsce dodatkowego siedzenia, miejsce na kolumny i książki itp. Dylatacja pomiędzy sufitem i ścianami nie tylko zapobiega nieładnym pęknięciom, ale także stamtąd wydobywa się ożywcze latem chłodne powietrze z klimatyzacji.

Sypialnia jak pokój dzienny
Fot.: archiwum

Sypialnia jak pokój dzienny

Sypialnię umeblowano jak pokój dzienny, by miło było w niej spędzać czas. Czasem do odpoczynku potrzebujemy trochę mniejszych wnętrz, jest też bardziej miło osobie, która jest sama w domu.

Korytarz cały naturalny
Fot.: archiwum

Korytarz cały naturalny

Piaskowiec na ścianie i sosnowa konstrukcja nadają korytarzowi nieco rustykalny charakter. Ten zabieg pozwolił domownikom oswoić się z prawdziwą i ponadprzeciętną wysokością wnętrza.

Luksusowy pokój kąpielowy
Fot.: archiwum

Luksusowy pokój kąpielowy

Luksusowy salon kąpielowy. Wannę obudowano trawertynem, w lustrze zamontowano ekran telewizora - widoczny tylko po włączeniu. Ogrzewanie konwektorowe ukryto w podcięciu oparcia kanapy i też za lustrem

Zobacz następną galerię
Zioła w kuchni: inspiracje zdjęcia
Zioła w kuchni: inspiracje zdjęcia

Zioła w kuchni: inspiracje zdjęcia

Zamknij galerię
email