Kuchnia w stylu skandynawskim
Podłużne płytki (Castorama) są płaskie, matowe i ułożone pod sznurek. W połączeniu z wyraźnymi podziałami, jakie dają fronty szafek powstaje wrażenie geometrycznego porządku. Pogłębiają je prosta bryła srebrzystego okapu (Samsung) i ograniczona liczba ozdób. – Bardzo się pilnuję, by nie przeładować kuchni (i reszty mieszkania) rzeczami – mówi Marta. – Tak jest bardziej funkcjonalnie, a poza tym lubię przestrzeń i światło.
Źródło: Marcin Czechowicz
Szary narożnik
Szary narożnik (Agatameble.pl) dostał za towarzystwo stolik z palet, oczywiście roboty pani domu. Wraz z ikeowskimi dodatkami (lampa, owcza skóra) czy graficznymi poduchami tworzy kwintesencję bardzo lubianego przez Martę stylu skandynawskiego. Nie zabrakło jednak okrasy – oleodruku o tematyce religijnej (zdarzały się także scenki rodzajowe i kopie obrazów słynnych mistrzów). Szczególnie popularne były w XIX wieku. Choć nie miały dużej wartości artystycznej, produkowano je masowo. Świetnie wyglądają w nowoczesnych wnętrzach.
Źródło: Marcin Czechowicz
Jasny przedpokój
Mobilna skrzynka w przedpokoju to mój projekt – mówi Marta. – Wystarczyło oszlifować listewki, pociągnąć je lekko lakierobejcą i zamontować kółka. Dobrze wygląda przy prostym ikeowskim wyposażeniu, bo jest zarazem naturalna i dizajnerska. Lubię osiągać ten efekt. Wykorzystuję ją na wiele sposobów. W razie potrzeby wjeżdża do kuchni czy pokoju. Wprowadza do pomieszczenia ciepło i element zabawy przedmiotem.
Źródło: Marcin Czechowicz
Kuchnia z jadalnią
Kuchnię i jadalnię łączy przeszklona szafka z dekoracyjną ekspozycją naczyń i akcesoriów. – Pochodzi z popularnej sieciówki – mówi właścicielka. – Najpierw pomalowałam ją na biało. Wyglądała ładnie, ale po pewnym czasie uznałam, że brakuje jej pazura. Chwyciłam czarną farbę i przemalowałam mebel na zewnątrz. Gałki zaś zamieniłam na uchwyty ze skóry (poszedł na nie stary pasek do spodni).
Źródło: Marcin Czechowicz
Dom otwarty dla gości
Dom Marty i Michała jest otwarty dla gości. Oboje lubią ich przyjmować. Dlatego stół w strefie jadalnianej (na co dzień wystarczający czteroosobowej rodzinie) jest rozkładany. To współczesny wyrób (IKEA) stylizowany na dawny. Dla kontrastu zestawiono go z krzesłami (Allegro.pl) zaprojektowanymi na wzór słynnych modeli Charlesa i Ray Eamesów. Komplet prezentuje się świeżo i lekko, co jest także zasługą białych ścian i bielonej podłogi.
Źródło: Marcin Czechowicz
Moc dodatków
Drewno w naturalnym odcieniu sprawdza się w każdej stylizacji. – Dodatki i akcesoria pięknie się prezentują na tle bieli, szarości, czerni – stwierdza Marta. – Chętnie więc ich używam. Lubię też srebrzyście połyskujące elementy. Stąd taka bateria, uchwyty meblowe i… syfon (Merkuria Kovocas).
Źródło: Marcin Czechowicz
Sypialnia w stylu skandynawskim
W sypialni nie ma zbędnych sprzętów, co wynika zarówno ze szczupłości miejsca, jak i upodobań właścicieli. Marta wyjaśnia, że celowo wprowadziła tu przedmioty kuliste (kapelusze, lustro, lampa), aby złagodzić geometryczne wzory i ogólną surowość wnętrza.
Źródło: Marcin Czechowicz
Pomysł na pokój dziecięcy
Dziecięcy pokoik także poddał się dyktatowi bieli, czerni i szarości. – Nie przepadam za wnętrzami kipiącymi barwami – mówi Marta. – Ale dzieci potrzebują ich w swoim otoczeniu. Dołączyły więc żółcienie, odcienie turkusowe, ale są one obecne na dodatkach. Gdy dzieci z nich wyrosną, będzie można je zmienić według ich gustu. Ścianę nad łóżkiem (IKEA) ozdobiłam, naklejając na nią trójkąty z papieru samoprzylepnego.
Źródło: Marcin Czechowicz
Strefa nauki i rozwoju
Biureczko (IKEA) stoi w pobliżu regału na książki i zabawki (te są ukryte w żółtych pudełkach). Powstał on ze skrzynek na owoce. Mama oszlifowała drewno, zabejcowała i polakierowała preparatem wodnym. Regał pasuje do stolika nocnego (na poprzednim zdjęciu), którego funkcję pełni przycięty na odpowiednią wysokość okorowany pieniek zaopatrzony w kółka meblowe.
Źródło: Marcin Czechowicz
Minimalistyczna elegancja
W łazience jest więcej szarości w porównaniu z resztą mieszkania. Ma to przy okazji walory praktyczne - łatwiej zadbać o porządek.
Źródło: Marcin Czechowicz
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...