Przechowywanie odzieży: jak urządzić garderobę?

Podpowiadamy, jak najlepiej urządzić garderobę! Bez względu na to, czy garderoba włączona jest do aranżacji sypialni (garderoba zajmująca całą długość ściany lub zaaranżowana we wnęce), czy urządzona w odrębnym pomieszczeniu, stanowi ona bardzo wygodny i praktyczny sposób przechowywania odzieży. Przestrzeń garderobiana pozwala na łatwe segregowanie różnego rodzaju ubrań i uwalnia inne pomieszczenia w domu od zajmujących dużo miejsca szaf, komód i pawlaczy.

Garderoba w sypialni
Fot.: mat. pras. ernestrust

Garderoba w sypialni

Sypialnia stanowi dobre miejsce na organizację garderoby. Kluczowe jest odpowiednie jej wkomponowanie w wystrój - jak w tej realizacji

Garderoba
Fot.: Łukasz Kozyra

Garderoba

Skrzydła drzwi przesuwnych poruszają się po prowadnicach zamontowanych pod sufitem i na podłodze lub tylko pod sufitem (drzwi podwieszane), dlatego montując w garderobie tego typu drzwi, należy wyrównać krzywizny w podłodze, suficie i ścianach. Możesz też zastosować tak zwany dystans boczny, cokół lub obniżenie skrzydła drzwiowego. Dzięki nim konstrukcja będzie trzymała pion.

Garderoba w sypialni
Fot.: Materiały prasowe ELFA

Garderoba w sypialni

Zamontowanie w garderobie (zarówno takiej urządzonej w oddzielnym pomieszczeniu, jak i włączonej do aranżacji sypialni) drzwi przesuwnych pozwala zaoszczędzić do 8 m² przestrzeni koniecznej do uchylenia tradycyjnych drzwi. Możesz wybrać spośród gotowych projektów proponowanych przez producentów drzwi lub zlecić wykonanie konstrukcji stolarzowi. Tutaj zamontowany został system firmy Elfa.

Garderoba w sypialni
Fot.: Materiały prasowe ELFA

Garderoba w sypialni

Wytrzymałym i stabilnym systemem montażowym, który sprawdza się pod skosami jest konstrukcja mocowana do ścian. Półki, szuflady i drążki mocuje się do stalowych lub aluminiowych szyn albo profili przykręcanych do ścian. W tej garderobie zastosowano system montażowy firmy Elfa.

Garderoba
Fot.: Piotr Mastalerz

Garderoba

Garderoba to bardzo wygodny i praktyczny sposób przechowywania odzieży. Pozwala na łatwe segregowanie różnego rodzaju ubrań i uwalnia inne pomieszczenia w domu od zajmujących dużo miejsca szaf, komód i pawlaczy.

Garderoba
Fot.: Radosław Wojnar

Garderoba

Pamiętaj o tym, że jeśli garderoba ma być urządzona w osobnym pomieszczeniu, a nie we wnęce za drzwiami przesuwnymi, zgodnie z normą musi być w niej kanał wentylacyjny oraz nieszczelności w drzwiach. Gdy pomieszczeniu znajduje się okno z nawiewnikiem, kanał nie jest konieczny.

Garderoba
Fot.: Konrad Kalbarczyk

Garderoba

Alternatywą dla systemu mocowanego do ścian jest system wolno stojący, na wyposażenie którego składają się szafy nieprzytwierdzone do ścian lub podłoża. Jego elementy nośne mogą być wykonane z drewna, stali, aluminium lub tworzyw sztucznych, a moduły powinny być połączone ze sobą tak, by zapewnić konstrukcji stabilność. Jest łatwy w montażu i demontażu.

Garderoba
Fot.: Marcin Czechowicz

Garderoba

Pomieszczenie przeznaczone na przestrzeń garderobianą powinno mieć co najmniej 140 centymetrów szerokości. Na wymiar ten składa się głębokość potrzebna do powieszenia ubrań (szafy) oraz szerokość przejścia – najlepiej jest, by miało ono 80-90 centymetrów. Gdy będzie węższe, w garderobie trudno będzie ci się poruszać.

Zobacz następną galerię
Małe mieszkanie w nowej formie: projekt małego wnętrza
Małe mieszkanie w nowej formie: projekt małego wn…

Małe mieszkanie w nowej formie: projekt małego wnętrza

Zamknij galerię
email