Pranie pościeli wydaje się bardzo prozaicznym zadaniem, jednak wielu z nas wciąż nie wie, czy robi to dobrze. Jak prać pościel w pralce, by jej nie zniszczyć i zachować jej idealną miękkość, kolor i trwałość? Sprawdźmy.
Zacznijmy jednak od kwestii, która jest bardzo ważna, a często lekceważona – jak często powinno się prać pościel? Jest to sprawa bardzo indywidualna, jednak fachowcy doradzają regularne, częste pranie pościeli – nawet co dwa tygodnie. Wynika to przede wszystkim z faktu, że w poszewkach licznie gromadzą się roztocza, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Czy jednak tak częste pranie pościeli jest możliwe? Na pewno jest konieczne w przypadku alergików – to oni najbardziej ucierpią w przypadku spania w niesprzyjających warunkach. Pozostali natomiast powinni pozostawić tę kwestię własnemu komfortowi i dbać o to, żeby przynajmniej w okresie letnim, gdy wysuszenie poszewek nie sprawia większych trudności, zwiększyć częstotliwość prania pościeli.
Jak prać pościel w pralce? Jaki program do prania pościeli wybrać? Ile stopni nastawić do prania pościeli? Na te pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od materiału, z jakiego są wykonane poszewki. Z jakimi rodzajami pościeli możemy się spotkać?
Do prania pościeli satynowej najlepiej wybrać program 40°C. Następnie, po wysuszeniu, warto ją przeprasować w temperaturze 150°C. Do flanelowej pościeli potrzebne są niska temperatura 40°C, delikatne detergenty, które nie spowodują blaknięcia nadruków, oraz płyn zmiękczający, pozwalający zachować jej przyjemną w dotyku fakturę.
Takie poszewki są piękne i bardzo praktyczne, ponieważ można je prać nawet w 90°C! I to bez ryzyka utraty koloru czy zniszczenia materiału.
Poszewki z kory zazwyczaj dobrze znoszą temperatury 40-60°C. Ze względu na swoją specyficzną fakturę nie wymagają prasowania. Pościel z polaru, choć ciepła i przyjemna w dotyku, jest mało praktyczna. Powinno się ją prać w 30°C, co może okazać się niewystarczające do wyeliminowania roztoczy i drobnoustrojów.
Choć pranie pościeli z różnych materiałów wymaga innych ustawień, istnieją pewne podstawowe zasady dotyczące wszystkich rodzajów poszewek: Pranie pościeli na lewej stronie pozwala zmniejsza ryzyko wyblaknięcia nadruków na poszewkach. Temperatura prania pościeli dla alergików powinna być jak najwyższa, dlatego warto wybrać dla nich poszewki z wytrzymałych materiałów. Nową pościel powinniśmy wyprać przed użyciem. Dzięki temu pozbędziemy się nie tylko bakterii i pozostałości produkcyjnych, ale też specyficznego zapachu nowych tkanin. Zawsze przed praniem pościeli sprawdźmy oznaczenia na metce – będą one cennymi wskazówkami przed ustawieniem programów w pralce.
ranie pościeli to nie tylko dbanie o czystość poszewek. Jak prać syntetyczną kołdrę w pralce? Wystarczające będzie poddawanie jej czyszczeniu co ok. 4-5 miesięcy, pod warunkiem że dbamy również o jej regularne wietrzenie. Zalecenia dotyczące programu i sposobu prania znajdziemy na metce – ściśle się ich stosujmy, jeśli nie chcemy zniszczyć kołdry. Większy problem pojawi się wtedy, gdy zaczniemy się zastanawiać, jak prać kołdrę z pierza. Otóż pranie puchowych kołder możliwe jest jedynie w specjalistycznych pralniach, chyba że oznaczenia na metce mówią inaczej – wówczas możemy pokusić się o ich czyszczenie domowym sposobem, szczególnie jeśli nasza pralka ma specjalny program do prania kołder z pierza.
Zaplanujmy jej czyszczenie dwa razy do roku. Proces ten będzie wymagał od nas zaangażowania, ponieważ materiału tego nie powinno się wrzucać do pralki. Ręczne pranie powinno przebiegać w temperaturze 30°C i wymaga dodania lanoliny. Wełnę merynosa suszymy w zacienionym miejscu.
Dzięki wskazówkom dotyczącym prania pościeli i poszewek zadbamy o komfortowy, zdrowy sen na co dzień. Warto się do nich stosować również po to, by nasze tekstylia jak najdłużej zachowały swoją trwałość i piękny wygląd.