Powrót do artykułu
Kwitnące rośliny doniczkowe
Fot.: getty images
Skrzydłokwiat
Fot.: GettyImages
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Rozkwitnie (@rozkwitnie)

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Emilia 🌺🌺🌺🌺 (@millenia1993)

Storczyk w doniczce
Fot.: unsplash.com
Fiołek afrykański
Fot.: Biuro Kwiatowe Holandia (www.flowercouncil.co.uk)
Cyklamen perski
Fot.: GettyImages
Kalanchoe Blossfelda
Fot.: GettyImages
Guzmania
Fot.: Konrad Kalbarczyk
Hoja różowa
Fot.: GettyImages
Hiacynt
Fot.: Biuro Kwiatowe Holandia
Syningia okazała
Fot.: GettyImages
Zobacz następną galerię
Arnika górska
Arnika górska

Arnika górska

Kwiaty doniczkowe kwitnące. 11 kwitnących roślin do domu i biura

Kwitnące kwiaty doniczkowe do domu i biura

Wybierając kwitnące kwiaty doniczkowe do domu czy biura mamy naprawdę mnóstwo opcji. W niniejszej galerii prezentujemy 11 najpopularniejszych gatunków kwiatów doniczkowych, które mogą pochwalić się pięknymi kwiatostanami - niektóre z nich kwitną przez większą część roku, nawet zimą! 

1. Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat jest dość prosty w uprawie i niewymagający. Ma piękne białe kwiaty, które długi kwitną. Warto regularnie oczyszczać jego liście z kurzu, ponieważ roślina bardzo nie lubi zakurzonych liści. Skrzydłokwiat to jeden z najpopularniejszych gatunków oczyszczających powietrze.

2. Anturium

Anturium to tropikalna roślina o sercowatych liściach i - zazwyczaj - czerwonych lub różowych kwiatach.  Anturium nie lubi mocnego słońca, preferuje natomiast stanowiska jasne o rozproszonym świetle. Podobnie jak skrzydłokwiat, lubi wilgotne podłoże i powietrze. Anturium doskonale sprawdza się jako element bukietów - jako kwiat cięty może przetrwać nawet do 30 dni!

3. Eschynantus

W naturalnych warunkach eschynantus rośnie na drzewach, które dekoruje swoimi oryginalnymi dużymi kwiatami w intensywnym, czerwono-pomarańczowym kolorze. Eschynantusy nie lubią dużego słońca, przeciągów, obfitego podlewania, przestawiania i dużych skoków temperatur.

4. Storczyk

Storczyk nazywany również orchideą, potrafi bardzo długo kwitnąć, jeśli zapewnimy mu odpowiednie warunki. Roślina nie lubi przelewania – to najczęstszy błąd, który doprowadza do jej gnicia i zamierania; nie znosi też mocnego światła, dlatego latem dobrze postawić go na wschodnim lub zachodnim parapecie, a zimą – na południowym

5. Fiołek Afrykański (sępolia)

Fiołki afrykańskie mogą pochwalić się licznymi kolorowymi kwiatuszkami nawet przez cały rok. Ponieważ w naturze porastają chłodniejsze i ciemniejsze stoki afrykańskich gór, przywykły do trudniejszych warunków, dlatego uważa się je za dość proste w uprawie – idealnie sprawdzą się jako kwiaty dla początkujących.

6. Fiołek alpejski (cyklamen)

Fiołek alpejski kwitnie długo i obficie. Roślina lubi chłód, dlatego najwięcej kwiatów wypuszcza w okresie jesienno-zimowym. Roślina kwitnie na m.in. na biało, różowo i czerwono.

7. Kalanchoe Blossfelda

Kalnchoe to sukulent o błyszczących mięsistych liściach i drobnych kwiatach o różnej barwie i odcieniach (od ciemnoczerwonych, przez żółte aż po białe). Nie wymaga częstego podlewania, chociaż nie lubi długich okresów suszy (zwłaszcza podczas kwitnienia). Źle znosi natomiast przelanie i wodę stojącą w doniczce (może ona doprowadzić do gnicia korzeni). Zakwita zazwyczaj tylko raz - bardzo trudno zmusić roślinę, by ponownie wypuściła pączki kwiatów, ale nie jest to niemożliwe. Wszystko zależy od tego, jak zadbamy o sukulent.

8, Guzmania

Guzmania znana jest ze swoich imponujących kolorowych kwiatostanów, które kwitną nawet przez kilka miesięcy; na każdej rozecie liściowej guzmania zakwita tylko raz, a następnie zamiera; kwiat lubi dużą wilgotność powietrza, słoneczne stanowiska (ale nie mocne słońce) i regularne podlewanie (dość obfite).

9. Hoja

Hoja to niewymagająca roślina lubiąca zaciemnione stanowiska; kwitnie na biało; jako kwiat pnący będzie potrzebować kratki lub czegoś, po czym może się piąć; by zobaczyć kwiaty, należy uzbroić się w cierpliwość (ale zdecydowanie jest to warte czekania) – hoja może wypuścić kwiaty dopiero po kilku latach.

10. Hiacynt doniczkowy

Hiacynt doniczkowy nie tylko może pochwalić się atrakcyjnym ukwieceniem, ale również pięknym zapachem; można go uprawiać zarówno w doniczkach jak i w ogrodzie; kwiat ten lubi regularne podlewanie i stanowisko blisko okna – jeśli zadbamy o dobre nawodnienie, hiacynt może zakwitnąć nawet po 3 tygodniach!

11. Syningia okazała

Podobnie jak inne kwiaty doniczkowe kwitnące, syningia okazała preferuje miejsca dobrze oświetlone, ale nie znosi mocnego słońca; syningia charakteryzuje się dużymi kielichowymi kwiatami w różnych kolorach (najczęściej jest to czerwień); jej liście pokryte są przyjemnymi w dotyku włoskami; warto pamiętać, że syningia lubi obfite podlewanie i regularne nawożenie.

Barbara Ruppel
email