Kolory worków do segregacji odpadów komunalnych. Segregacja śmieci: kolory

Barbara Ruppel

Kolory worków do segregacji śmieci nie są już, jak do niedawna, kwestią dowolną, a segregacja śmieci to obowiązek. W całym kraju ujednoliciło je bowiem Rozporządzenie Ministra Środowiska. Do niebieskiego worka na śmieci wrzucamy papier, do żółtego plastik i metal, do zielonego szkło, do brązowego odpady bio, a do czarnego odpady zmieszane.

By jeszcze bardziej ułatwić segregację śmieci, sprawdziliśmy co można, a czego nie można wrzucać do poszczególnych kolorowych pojemników. Szczegóły znajdziesz w naszej galerii. 

Dzięki segregacji śmieci i wrzucaniu ich do przypisanych do nich kolorowych worków czy pojemników, nie tylko dbamy o środowisko, ale również możemy przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczeń oraz powstawania kolejnych wysypisk śmieci. Zobacz, jak prawidłowo segregować domowe odpady!

Niebieski pojemnik na papier
Fot.: getty images / Im Yeongsik

Niebieski kolor worka na odpady komunalne (papier)

Do niebieskiego worka na śmieci wrzucamy:

- czyste opakowania papierowe, tekturę, karton; gazety, książki, magazyny kolorowe, katalogi, ulotki; papier biurowy, zeszyty.

niebieski pojemnik na odpady
Fot.: getty images / VladimirFLoyd

Niebieski kolor worka na odpady komunalne (papier)

Do niebieskiego worka na śmieci nie wrzucamy:

- paragonów sklepowych (powinny trafić do śmieci zmieszanych); zatłuszczonego i mokrego papieru (m.in. chusteczek czy ręczników papierowych); papieru foliowanego lub woskowanego; kalki technicznej, taśm klejących; opakowań papierowych z zawartością np. z żywnością, wapnem, cementem; kartonów po napojach i mleku.

Żółty pojemnik na odpady
Fot.: pexels.com

Żółty kolor worka na odpady komunalne (tworzywa sztuczne i metal)

Do żółtego worka na śmieci wrzucamy:

- zgniecione puste butelki plastikowe po napojach; puste opakowania po kosmetykach, chemii gospodarczej i środkach czystości; czyste kanistry plastikowe; czyste torebki foliowe; plastikowe opakowania po jogurtach, koszyczki po owocach; kartony po napojach i mleku (opakowania wielowarstwowe, tzw. tetrapaki) zakrętki plastikowe i metalowe; żarówki tradycyjne; opakowania aluminiowe, stalowe (puszki, foremki, folia aluminiowa).

żółty pojemnik na odpady
Fot.: pexels.com

Żółty kolor worka na odpady komunalne (tworzywa sztuczne i metal)

Do żółtego worka na śmieci nie wrzucamy:

- zabrudzonych, mokrych toreb foliowych; opakowań po lekach; opakowań po olejach technicznych, smarach, płynach chłodniczych, nawozach, środkach ochrony roślin; puszek i pojemników po farbach i lakierach; tworzyw piankowych i styropianu; sprzętu AGD; świetlówek kompaktowych (tzw. energooszczędnych), jarzeniowych, LED; opakowań z zawartością np. z żywnością, wapnem, cementem; opakowań po aerozolach; jednorazowych pieluch, środków higieny osobistej.

Zielony pojemnik na odpady
Fot.: getty images / Ryan McVay

Zielony kolor worka na odpady komunalne (szkło opakowaniowe)

Do zielonego worka na śmieci wrzucamy:

- szklane butelki po napojach i żywności bez zakrętek, kapsli, kokard metalowych; szklane słoiki bez zakrętek, zacisków, uszczelek gumowych; szklane opakowania po kosmetykach.

Zielony pojemnik na odpady
Fot.: pexels.com

Zielony kolor worka na odpady komunalne (szkło opakowaniowe)

Do zielonego worka na śmieci nie wrzucamy:

- naczyń żaroodpornych, talerzy, szklanek, porcelany, fajansu, ceramiki; żarówek, świetlówek; szkła okiennego, samochodowego, luster; szklanych opakowań medycznych i chemicznych; termometrów rtęciowych.

Brązowy pojemnik na odpady
Fot.: pexels.com

Brązowy kolor worka na odpady komunalne (odpady bio)

Do brązowego worka na śmieci wrzucamy odpady kuchenne z wyłączeniem odpadów pochodzenia zwierzęcego (mięso, nabiał) oraz tłuszczów:

- obierzyny z owoców i warzyw; zepsute owoce i jarzyny; skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie; zwiędłe kwiaty i rośliny doniczkowe; resztki produktów spożywczych i potraw (bez mięsa, kości oraz tłuszczów).

Brązowy pojemnik na odpady
Fot.: pexels.com

Brązowy kolor worka na odpady komunalne (odpady bio)

Do brązowego worka na śmieci nie wrzucamy:

- mięsa i jego przetworów (wędlin, pasztetów itp.); sera, jogurtu, kefiru, mleka; kości; nieświeżego masła; tłuszczu zdjętego z potraw.

Odpady ogrodowe
Fot.: pexels.com

Szary kolor worka na odpady komunalne (odpady zielone)

Do brązowego worka na śmieci wrzucamy odpady ogrodowe:

- skoszoną trawę; liście; rozdrobnione gałązki, trociny.

Odpady zielone powinny być gromadzone 24 godziny przed planowanym terminem odbioru, tak by w worku nie rozwinęły się procesy fermentacji.

Czarny pojemnik na odpady
Fot.: pexels.com

Czarny kolor worka do odpadów komunalnych (odpady zmieszane)

Do czarnego worka na śmieci wrzucamy pozostałe odpady (oprócz niebezpiecznych), których nie wrzucamy do pojemników do segregacji, m.in.:

- resztki żywności pochodzenia zwierzęcego (mięso, kości); zabrudzony papier; zanieczyszczone odpady opakowaniowe; zmiotki domowe; środki higieny osobistej (w tym pieluchy); pampersy; żwirek z kuwet dla zwierząt; ceramikę (porcelanę, fajans itp.), potłuczone szyby i lustra; tekstylia; wystudzony popiół.

Czarny pojemnik na odpady
Fot.: pexels.com

Czarny kolor worka do odpadów komunalnych (odpady zmieszane)

Do czarnego worka na śmieci nie wrzucamy:

- śniegu, lodu; gruzu; substancji toksycznych, resztek farb, rozpuszczalników, lakierów; skoszonej trawy, liści i gałęzi; urządzeń elektronicznych, żarówek, baterii, przeterminowanych leków ani przedmiotów wielkogabarytowych, jak meble (podlegają osobnej zbiórce m.in. w Punktach Selektywnej Zbiorki Odpadów Komunalnych) i innych odpadów, które powinny trafić do któregokolwiek z pozostałych pojemników.

Zobacz następną galerię
Gryzki (psotnik, zakamarnik) w domu: jak się ich pozbyć?
Gryzki (psotnik, zakamarnik) w domu: jak się ich …

Gryzki (psotnik, zakamarnik) w domu: jak się ich pozbyć?

Zamknij galerię
email