
Klosz i abażur to nie to samo – abażur i dwa klosze
Wystrój sypialni delikatnie nawiązuje do estetyki japońskiej. Beżowa wykładzina przypomina maty tatami, z kolei zasłonki (przesuwane
po specjalnych prowadnicach zainstalowanych w podwieszanym suficie) to bardziej zwiewna wersja tradycyjnych parawanów. Wzrok
przyciąga niezwykła lampa Z1 holenderskiej marki Ay Illuminate, zrobiona z bambusa i jedwabno-kaszmirowej, ręcznie plecionej tkaniny. Zamiast nocnych lampek zamontowano dwie lampy wiszące ze szklanymi kloszami.

Klosz i abażur to nie to samo – klosze z epoki
Doskonały przykład kloszy ze szkła barwionego: lampy kupowane z drugiej ręki, które łączy właśnie tworzywo, z którego wykonano osłony oraz czas powstania, czyli połowa XX wieku.

Klosz i abażur to nie to samo – klosze zwielokrotnione
Efektowna kuchnia w klimacie retro z lampami wiszącymi w dwóch rodzajach: oświetlenie centralne stanowi lampa z białym szklanym kloszem niczym falbanka, blat roboczy zaś oświetlają trzy takie same wiszące lampy z kloszami z przezroczystego szkła.

Klosz i abażur to nie to samo – osłony metalowe
To przykład lamp wiszących z metalowymi osłonami.

Klosz i abażur to nie to samo – ampla szklana i abażur z tkaniny
W saloniku tylko sofa jest współczesna – reszta wyposażenia to starocia z różnych epok uratowane przez gospodarzy. W oczy rzuca się wspaniała ampla na łańcuszkach jako oświetlenie górne oraz lampa podłogowa z abażurem. Biel to wspólny mianownik tych lamp z różnych bajek. Trzecia lampa, biurkowa (po lewej stronie kadru) ma osłonę z metalu. Ampla to rodzaj lampy o charakterystycznej formie – odwróconej misy (także nazwa takiego klosza).

Klosz i abażur to nie to samo – trzy razy abażur
W salonie (wyposażenie Brw.pl) zastosowano trzy różne punkty świetlne. Wisząca lampa ma ażurowy abażur z delikatnej słomki, a dwie lampy stołowe stojące za kanapą – abażury pełne białe, prawdopodobnie z tworzywa sztucznego. Są neutralne, więc lampa sufitowa może grać pierwsze skrzypce w tej aranżacji.

Klosz i abażur to nie to samo – abażur wyplatany
Kolejny przykład wyplatanego abażura. Tym razem to lampa z IKEA, która doskonale się odnalazła w energetycznym saloniku.

Klosz i abażur to nie to samo – kula niepełna
Dom urządzony w duchu retro przedmiotami po dziadkach albo kupionymi z drugiej ręki. Dekorację stanowią w głównej mierze dzieła malarki Joanny Trzcińskiej. W jadalnię oświetla prosta lampa wisząca z kloszem z białego szkła. To także kula, lecz niepełna – klosz jest otwarty od dołu...

Klosz i abażur to nie to samo – trzy razy abażur
Nad stołem dzielącym przestrzeń na kuchenną i wypoczynkową zawisły dwie lampy w złotych abażurach z frędzlami. Lampa stołowa z granatowym abażurem daje nastrojowe światło w części wypoczynkowej.

Klosz i abażur to nie to samo – żyrandol z abażurkami
Abażury nie są zarezerwowane wyłącznie dla lamp stołowych i lampek nocnych. Mogą też przysłaniać żarówki w żyrandolach.

Klosz i abażur to nie to samo – abażur wyplatany
Łazienkę z nutką boho zdobią m.in. tapeta winylowa z liśćmi monstery Rasch (Obi) wnosząca do wnętrza atmosferę tropików oraz lampa z plecionki PR Home (Casabianca.pl).

Klosz i abażur to nie to samo – klasyczna kula
Minimalistycznie urządzony przedpokój oświetlono dwoma lampami z mlecznymi kloszami-kulami. To klasyczna forma klosza.