Oddzielająca kuchnię od salonu wyspa znacznie zwiększa powierzchnię roboczą i odsuwa kuchenkę i piekarnik (czyli strefę gotowania) od podatniejszej na zabrudzenia ściany z tapetą. Fragmentarycznie umieszczony na blacie wyspy drewniany blat ociepla chłodną aranżację.
Jasna, szaro-beżowa kolorystyka drewnianej podłogi o pięknym rysunku usłojenia, koresponduje kolorystycznie z wybarwieniem tapety oraz ramą wieńczącą ulubiony obraz właścicielki, autorstwa Agi Świerczek pt. „Kura domowa”.
Tapeta z delikatnym wzorem sześcianów wprowadza efekt głębi na płaskiej ścianie. Żeby chronić ją przed zabrudzeniem, projektantka "przedłużyła" blat o opaskę na ścianie. Upolowana na aukcji internetowej zabytkowa witryna (nadstawka kredensu), która mieści kolekcję szkła i porcelany, przełamuje surowy charakter zabudowy. GDZIE KUPIĆ: zlew - Teka; bateria - Alveus; tapeta Khroma Cubic White - Decodore; czajnik - Zelmer; obrazek Słoiking - Targi Rzeczy Ładnych; talerze, termos, kubki - rossi.pl
Kamienne fronty kuchenne to nic innego jak doskonała w aranżacji surowych wnętrz okleina z łupka kamiennego. Chropowata, zróżnicowana faktura okleiny i jej piękne, ciemnoszare wybarwienie nabrały charakteru w zestawieniu z jaśniejszym blatem imitującym beton.
Do stworzenia wnęki na wielką, czarną, dwudrzwiową lodówkę obudowaną czarna szafką (składzikiem na wina i kieliszki) i wysokim regałem ( z funkcją spiżarni) wykorzystano fragment przedpokoju.
Kamienna wyspa sprawdza się pod wieloma względami. Między innymi znacznie zwiększa powierzchnię roboczą. Stanowi też bardzo pakowny system do przechowywania.
Ulubiony obraz właścicielki, autorstwa Agi Świerczek pt. „Kura domowa” zainspirował do przemycenia we wnętrzu szarej kuchni akcentów w kolorze pomarańczu - można go odnaleźć w przedmiocie modernistycznego dzbanka i łapki do gorących garnków.