Udekoruj ogród na święta! Podstawę może stanowić choinka, najlepiej prawdziwe drzewko – świerk, jodła, tuja czy sosna. Świetnie sprawdzi się również sztuczna choinka do ogrodu, odporna na niskie temperatury i zmienne warunki pogodowe. Najwspanialszy świąteczny nastrój tworzą jednak lampki choinkowe zewnętrzne. Rozmieścić je można na elewacji, ogrodzeniu, drzewkach i krzewach. Jeśli na tarasie, balkonie bądź w ogrodzie zimują meble wypoczynkowe, wykorzystaj je do stworzenia dekoracyjnej świątecznej kompozycji – np. na stoliku kawowym.
Dekoracja świąteczna a la dzwonki tybetańskie? Czemu nie! Własnoręcznie upleciony wieniec z iglaków wzbogacamy kawałkami drewna i ulubionymi ozdobami świątecznymi.
Zaprzęg św. Mikołaja wspaniale prezentuje się w świątecznym ogrodzie. To prawdziwa gratka zwłaszcza dla najmłodszych. Najlepiej wykorzystać energooszczędne i solidne lampki LED.
Lampki choinkowe LED można zawiesić także na płocie i ogrodzeniu. Zwisające zasłony świetlne, inaczej kurtyny, tworzą urokliwą świąteczną kompozycję
Stawiamy na naturalność - symetrycznie rozmieszczone rośliny dekorujemy bombkami i innymi ulubionymi ozdobami. Do tego prosty, ale przykuwający wzrok stroik świąteczny i rozświetlony napis "Merry Christmas".
Już jeden intrygujący lampion jest w stanie wprowadzić świąteczny klimat do ogrodu. Ten na zdjęciu wygląda jak wykuty z lodu. To także pomysł na zimowe rękodzieło - w końcu rzeźby lodowe stanowią prawdziwe arcydzieła. Do lampionu warto dodać kiście późnojesiennych owoców, które często wiszą na drzewach jeszcze zimą.
Metalowe lub drewniane latarenki w formie domków wspaniale sprawdzają się jako świąteczne dekoracje. Obok nich warto ułożyć kilka szyszek i bombek. Wtedy płomienie świec zyskują uroczą bożonarodzeniową oprawę.
Jeśli w ogrodzie zimują meble, aż się prosi, by stworzyć na nich ozdobne kompozycje. Dekoracyjne drobiazgi rozmieszczamy nonszalancko, w końcu w naturze rzadko jest symetrycznie! Wykorzystujemy bombki, szyszki, świeczniki i inne ulubione ozdoby.
Najprościej udekorować żeliwne ogrodzenie, czyli arcydzieło metaloplastyki. Wieszamy na nim np. stożkowaty koszyczek - koniecznie w kolorze ogrodzenia, ale wzbogacony o dekoracyjne ornamenty. W środku można umieścić przyprószone śniegiem szyszki czy suszone kwiaty. Do tego ulubiona świąteczna dekoracja: gwiazdka albo bombka.
Największym urokiem wyróżniają się klasyczne latarenki inspirowane latarniami gazowymi. To praktyczne dekoracje służące cały rok, które warto wzbogacić o naturalne akcenty. Na święta mogą to być kiście suszonych owoców czy gałązki iglaków.
Oświetlenie świąteczne w ogrodzie można śmiało rozmieścić nie tylko na choince, lecz także na innych drzewkach i krzewach.