W domach latem możemy spotkać maleńkie czarne mrówki. Sprzyjają im odpowiednie warunki termiczne: wysoka temperatura i wilgotne powietrze. Ich znakiem rozpoznawczym jest to, że pojawiają się nagle, nie wiadomo skąd. Wabi je słodki zapach, więc jeśli planujesz prać dywany czy wykładziny w słodkich płynach, lepiej porzuć ten pomysł. Czarne mrówki nie są niebezpieczne, nie czynią żadnej szkody. Nie szukają żywności, nie pojawiają się w resztkach czy w otwartych opakowaniach różnych produktów. Mogą wędrować przez każde pomieszczenie, nie tylko przez kuchnię, ale też pokoje czy łazienki.
Latające mrówki to inaczej mrówki ze skrzydłami. Pojawiają się, gdy szukają odpowiedniego miejsca do rozrodu. Ich okres godowy trwa od połowy czerwca do połowy lipca, dlatego latem nawiedzają nasze domy i ogrody. Latające mrówki są nieszkodliwe. Nie stanowią żadnego zagrożenia dla człowieka, ale ich widok nie jest niczym przyjemnym. Zwłaszcza że są ich setki.
Mrówki faraona w domu oznaczają nadciągające kłopoty. Nie jest łatwo je wytępić, więc gdy się pojawią, możemy być pewni, że nie znikną w ciągu jednego dnia. Mrówki faraonki najczęściej spotkamy w kuchni. Szukają żywności, głównie białka. Są maleńkie (mają kilka milimetrów długości), dlatego z łatwością przecisną się przez każdą szczelinę. Są zmorą zwłaszcza w blokach z wielkiej płyty, które budowano niedokładnie, dlatego mrówki mają tam idealne warunki do zakładania gniazd i wędrowania z mieszkania do mieszkania.
Jak pozbyć się mrówek z domu i ogrodu? Czego nie lubią mrówki? Jak je odstraszyć i zniechęcić do powrotu do naszego domu i ogrodu? Prezentujemy najskuteczniejsze domowe sposoby na mrówki!
Na rynku jest wiele preparatów, które zwalczają te owady, ale nie są one bezpieczne dla dzieci i dla zwierząt (niektóre środki są toksyczne także dla dorosłych). Z tego względu lepiej próbować odstraszyć mrówki naturalnymi sposobami (działają na wszystkie gatunki owadów oprócz mrówek faraona). Czego nie lubią mrówki w domu? Oto zapachy, których nie znoszą małe insekty...
Jeśli zauważymy, że mamy mrówki w domu, nie załamujmy rąk, tylko skorzystajmy ze sprawdzonych od pokoleń sposobów. Są one skuteczne i w pełni bezpieczne dla człowieka. Walcząc z mrówkami, warto skorzystać z...
Woda z octem – skropmy obficie miejsca, w których pojawiły się mrówki; zapach octu skutecznie odstraszy owady. Inny sposób to woda z cytryną – działa tak jak woda z octem;
Pieprz – mrówki nie lubią zapachu pieprzu, dlatego można rozsypać tę przyprawę na trasie ich wędrówki;
Natka pietruszki – kolejny naturalny sposób na mrówki;
Proszek do pieczenia – kolejny skuteczny środek odstraszający mówki; trzeba tylko uważać, by przypadkiem proszku do pieczenia nie zjadły dzieci.
Jeśli udało się odstraszyć mrówki, trzeba uważać, by owady zbyt szybko nie wróciły. W tym celu należy: często sprzątać mieszkanie; dokładnie myć podłogi; nie przechowywać resztek żywności w łatwo dostępnym miejscu; pakować jedzenie do pojemników próżniowych.
Mrówki mogą pojawić się również w naszych ogródkach. Z reguły są to pożyteczne owady, ale czasem potrafią czynić szkodę. Niszczą drewniane elementy budynków (budują w nich gniazda), uszkadzają drzewa, przesuszają ziemię, niszczą kwiaty, osłabiają rośliny zasiedlone przez mszyce. Jak wypędzić mrówki z ogrodu?
Jeśli mrówki czynią dużą szkodę, należy odstraszyć je z ogródka. Kiedyś najlepszym sposobem było odnalezienie ich gniazda i zalanie go wrzącą wodą. Nie jest to jednak zbyt humanitarna metoda – mrówki zwyczajnie giną. Lepiej skorzystać więc z domowych sposobów i uszczelnić drewniane elementy budynku (tarasy, krokwie), spryskać je wodą z octem i cytryną, by skutecznie odstraszyć owady. Pamiętajmy jednak, że jeśli mrówki nieszczególnie nam przeszkadzają, to lepiej zostawić je w spokoju. Są one bardzo pożyteczne, ponieważ np. tępią inne insekty.